" Tarım Stratejilerimizi 30-50 yıl Bandında Oluşturmalıyız "

Avrasya Tarım Ekonomistleri Derneği'nin 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı Ankara’da yapıldı.

Ev sahipliği yapan Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Sürur Kır:

“Sivil toplum kuruluşları bir ülkenin gelişiminde oldukça önemlidir, kalkınma ve gelişmeden bilimsel altyapısı güçlü düşünce kuruluşları, dernekler gibi organizasyonların karar verme konusunda aydınlatıcı işlevleri olduğunu, olması gerektiğini de düşünüyorum. Temel parametreleri çiftçi eğitimi, yayımı ve danışmanlık, yayın ve tanıtım olan Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı olarak hizmetlerimizi bilginin peşinde tecrübenin izinde anlayışı ile yerine getiriyoruz. Bu anlamda Avrasya Tarım Ekonomistleri Derneği ile yakın işbirliği içinde olmayı önemsiyoruz.” dedi.

Avrasya Tarım Ekonomistleri Derneği Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Bayramoğlu:

“Tarım sektörünün bütüncül sorunlarının çözümünün tüm ekonomistlerin bir araya gelmesiyle çözüleceği kanısıyla bu derneği kurduk. Dünyada mevcut gıda arz güvenliği konusunda çalışmalar yapıyoruz, bu tehdidin ortadan kaldırılması için herkes elinden geleni yapmalıdır. Türkiye tarım sektörü hem işgücü, hem fiyat regülasyonu ve politikaların uygulanabilirliği açısından iyi bir konumda bulunmaktadır. Tarımın tüm paydaşları üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.

Kooperatif, birlik gibi üretici örgütlenmesi ile birlikte hareket etme yeteneği geliştirilmesi lazım. Küçük üretici ancak birlik olarak korunabilir. Ürün piyasalarının regülasyonu için üretim planlaması yapılmalıdır. Dünyada da kooperatifleşme ve üretim planlaması yapılmaktadır. Türkiye’nin de yapması gereken budur. Çağrım ilgili herkesin bu topluma hizmet etmek amacıyla bu derneğe üye olmasıdır.”

Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Tohum Yetiştiricileri Alt Birlik Başkanı Hacı Ömer Güler:

“Stratejileri 30-50 yıl bandında oluşturmamız gereklidir.
Toprağın sahibi olan çiftçilerin bulundukları yerde tutunması gerektiği inancındayım. Kırsala sahip çıkmalıyız, zira gıdayı elinde bulunduran ülkeler her zaman avantajlı olacaktır” dedi.

1617453309870.png