Tarım ve hayvancılık 1. Sorum

Öncelikle selamun aleyküm bol bereketli hayırlı kazançlar.
Bende uzun zamandır bazılarınız gibi süt hayvancılığı yapmayı planlıyorum. 20 yıllık planımı hayallerimde tasarladım. Rabbim kavuşmayı nasip etsin. Konuya yeterli düzeyde hakim olsam da tecrübesi olan insanların görüşleri daha önemlidir benim için.
1) hiç param yok 🥴
2) 80 dönüm arazi kiralayacağım.
3) Dedemin traktör eski, 2. El beş yaş altı traktör alacağım.
4) sütü toptan satacağım alan firma var garanti olması sebebiyle lakin ileriye dönük kendime süt ve et ürünlerine yönelik İstanbulda bir kasap açabilirim.
5)Ahırımı toplayacağım defolu veya hurda malzemelerden kendimde çalışarak demir çelik işi yapan arkadaşımla yapacağız.
6)kosgeb ve ziraat kredilerinden ve devlet hibelerinden faydalanmaya çalışacağım.
Öğrenmek istediğim sorularımı maddeler halinde yazacağım.
1) simental süt ineği yıllık veteriner masraflarını merak ediyorum.
2)gübre seperatör sistemi en Ucuz maliyetle ne kadar tutar ve hayvan bakan arkadaşlar gübreyi nasıl değerlendiriyor.
3.) bir dönüm arazi (kendim yapacağım) sürme+kazayağı+discora+gübreleme+ilaçlama yakıt masrafı min. Max. ne olur. (Başkasına yaptıracağım) balyalama ve biçme maliyeti min. Max. Ne olur.
4)Arazi sulama işini en kolay nasıl hallederim. Yonca Mısır ve reglas sulamadan olmaz. Bu sulama işini çözmem çok önemli. Bunun hakkında uzun uzun sohbet edebiliriz bilgili birisiyle.

Şimdilik sorularım bunlar ve dahası var ama kalabalık olmasın.

Bende uzun zamandır bazılarınız gibi süt hayvancılığı yapmayı planlıyorum. 20 yıllık planımı hayallerimde tasarladım. Rabbim kavuşmayı nasip etsin. Konuya yeterli düzeyde hakim olsam da tecrübesi olan insanların görüşleri daha önemlidir benim için.
1) hiç param yok 🥴
4) sütü toptan satacağım alan firma var garanti olması sebebiyle lakin ileriye dönük kendime süt ve et ürünlerine yönelik İstanbulda bir kasap açabilirim.
5)Ahırımı toplayacağım defolu veya hurda malzemelerden kendimde çalışarak demir çelik işi yapan arkadaşımla yapacağız.
6)kosgeb ve ziraat kredilerinden ve devlet hibelerinden faydalanmaya çalışacağım.
2)gübre seperatör sistemi en Ucuz maliyetle ne kadar tutar ve hayvan bakan arkadaşlar gübreyi nasıl değerlendiriyor.
3.) bir dönüm arazi (kendim yapacağım) sürme+kazayağı+discora+gübreleme+ilaçlama yakıt masrafı min. Max. ne olur. (Başkasına yaptıracağım) balyalama ve biçme maliyeti min. Max. Ne olur.
4)Arazi sulama işini en kolay nasıl hallederim. Yonca Mısır ve reglas sulamadan olmaz. Bu sulama işini çözmem çok önemli. Bunun hakkında uzun uzun sohbet edebiliriz bilgili birisiyle.

Yunusemre oncelikle hosgeldin. Cok soru sordun Surdan baslayalim uc dort yil para kazanamayacaksin ek bir gelirin varmi arti cks en olmadigi icin ucuz kredi kullanamayacaksin. Tarimda kar marji cok dusuk suan duzeni kurulu olanlar bu isi birakiyor anliyacagin i zor.

• Beğen
Tepkiler: murat1919
Yunusemre oncelikle hosgeldin. Cok soru sordun Surdan baslayalim uc dort yil para kazanamayacaksin ek bir gelirin varmi arti cks en olmadigi icin ucuz kredi kullanamayacaksin. Tarimda kar marji cok dusuk suan duzeni kurulu olanlar bu isi birakiyor anliyacagin i zor.
Fakat hayalim demissin calisirsan dort bes yila 20 baslik isletme kurabilirsin. Ben trakyada ciftcilik yapiyorum bir donum bugday aycicegi ortalama maliyetim 300 tl

• Beğen
Tepkiler: Yunusemre3411
1) hiç param yok 🥴

işin özü hiç kuru sermayen yoksa işin zor. öyle kosgeb ve ziraat kredisi öyle basit vermiyorlar. geçen yıl ben başladım bu işe arazi alımı ,traktör ve ekipman alımı , arazi alt yapı yatırımı , araziye su getirme derken 350 bin tl kuru para gitti. daha planıma göre bir 350 -400 bin tl gidecek.daha halen ahır ve depo için ruhsat ve inşaat izinleriyle ugraşıyorum.
işin zor. allah kolaylık versin.allah gönlüne göre versin ne diyelim.

Aleyküm selam. İnsanın hedeflerinin olması güzel birşey. Hedefine ulaşmak için bazı ihtiyaçlarını belki de bir şekilde tedarik edebilirsin. Lakin, en büyük problemin tecrübe. Tecrübe denen şeyin özeti ise yediğimiz kazıklar oluyor çoğu zaman. Tecrüben yok ise zarar kaçınılmaz olur.

abi bende inanç çalışkanlık hemde eşşek gibi çalışkanlık ve öğrenme hevesi çok fazla ucundan ucundan köye gittiğimizde ineğin bokuna basmadık da değil hani elimiz bir deydi bir kere. :D senelerdir kendi işim gibi milletin işine çalışıyorum bir yere gelemedim. artık yeter yaş 31 kendi işimi yapacağım hem köy hayatını seviyorum hem kendi işim hemde hayvanları seviyorum. 3 sene 5 sene sürünürüm. sistem oturana kadar şu anda zaten sürünüyorum. herşeyin hayırlısı inşallah .

Yaşınizi bilmiyorum yapamazsınız da demiyorum ama şu söylediklerinize göre hayvancılık sadece hayal olabilir tecrübenizde yok galiba.
mevcut az bir borcum var riske atmamak için iş değiştirmiyorum ama sonrası için bir çiftlikte 6 ay kadar çalışmayı işin zorluklarını v.s diğer yanıldığım şeyler varsa içine girerek göreceğim. benim cevizlerim var memlekette 10 dönümde 2 parça arazim var dedemle birine buğday birine ayçiçek ekip yağımızı unumuzu çıkarıyoruz. Tecrübe yok evet ama lise yıllarında hep köyde 1 ineğimiz vardı ona bakar çobanlığını yapardım yaz aylarında.

işin özü hiç kuru sermayen yoksa işin zor. öyle kosgeb ve ziraat kredisi öyle basit vermiyorlar. geçen yıl ben başladım bu işe arazi alımı ,traktör ve ekipman alımı , arazi alt yapı yatırımı , araziye su getirme derken 350 bin tl kuru para gitti. daha planıma göre bir 350 -400 bin tl gidecek.daha halen ahır ve depo için ruhsat ve inşaat izinleriyle ugraşıyorum.
işin zor. allah kolaylık versin.allah gönlüne göre versin ne diyelim.
siz anladığım kadarıyla epeyce profesyonel çalışıyorsunuz ve çok fazla maliyet altına girmişsiniz bu demek değildir ki benim gibi insanlarda yapamaz. benim maksimum bakacağım inek 5 sene sonunda 40 tane süt ineği fazlasını sürekli satacağım. 20 inekle başlarsam beni kurtarıyor gübresini vereceğim yer,sütünü satacağım yer hazır görüşmeleri yaptım hepsi tanıdık. 40 dönüm kendi arazim var kiraya verende çok fazla genç çiftçi avantajlarından faydalanabileceğimi düşünüyorum. aktif duruma geçtiğimde koşturacağım. köyümde evin ahırı 10 hayvanı rahat alır lakin ben köy dışı planlıyorum.
bir çiftlikte çalışmayı planlıyorum ve bu süreçte kendi arazilerimi ekip yem bitkisi stoklayacağım. Zor bir süreç olacak ama hayatta çalıştığım işlere,koşullara bakıyorum daha berbat olacağını sanmıyorum. Hayırlısı diyelim Allah gönlünüze göre versin. Sizin çiftliğiniz nerede gelip gezmek bilgi edinmek isterim.

• Beğen
Tepkiler: özfer10
Aleyküm selam. İnsanın hedeflerinin olması güzel birşey. Hedefine ulaşmak için bazı ihtiyaçlarını belki de bir şekilde tedarik edebilirsin. Lakin, en büyük problemin tecrübe. Tecrübe denen şeyin özeti ise yediğimiz kazıklar oluyor çoğu zaman. Tecrüben yok ise zarar kaçınılmaz olur.
benim hala oğlu arazimi hiç anlamadığım yıllarda 4 dönümü 250 tl ye sürmüştü o kazığı yediğimi düşünüyorum. :) Enine boyuna iyice araştırıyorum. İnşallah 7 sene sonra daha güzel yerlerde olacağım.

• Beğen
Tepkiler: 768
siz anladığım kadarıyla epeyce profesyonel çalışıyorsunuz ve çok fazla maliyet altına girmişsiniz bu demek değildir ki benim gibi insanlarda yapamaz. benim maksimum bakacağım inek 5 sene sonunda 40 tane süt ineği fazlasını sürekli satacağım. 20 inekle başlarsam beni kurtarıyor gübresini vereceğim yer,sütünü satacağım yer hazır görüşmeleri yaptım hepsi tanıdık. 40 dönüm kendi arazim var kiraya verende çok fazla genç çiftçi avantajlarından faydalanabileceğimi düşünüyorum. aktif duruma geçtiğimde koşturacağım. köyümde evin ahırı 10 hayvanı rahat alır lakin ben köy dışı planlıyorum.
bir çiftlikte çalışmayı planlıyorum ve bu süreçte kendi arazilerimi ekip yem bitkisi stoklayacağım. Zor bir süreç olacak ama hayatta çalıştığım işlere,koşullara bakıyorum daha berbat olacağını sanmıyorum. Hayırlısı diyelim Allah gönlünüze göre versin. Sizin çiftliğiniz nerede gelip gezmek bilgi edinmek isterim.
allah kolaylık versin. benim yerim balıkesir / balya. beklerim her zaman

• Beğen
Tepkiler: Yunusemre3411
Hiç paran yok. Gerisi boş. Minimum 500 000 liraya ihtiyacın var.
o paraya başka işler kurarım zaten devlet desteği teşviği alamazsam işim daha zor olacak. Benim amacım milyarder olmak değil Lanet istanbuldan memleketime döneyim kendi işimi yapayım bana aylık asgari ücret gibi para bıraksa bile olur. 5 ineğe bakmak ne kadar zor olabilir ki görüyorum sağdan soldan cahil bilgisiz iyice araştırmadan bu işe girip 3-5 ekmeğini kazananlar var. hayvan ölümü, ciddi hastalığı olmasın ben 5 ineği gerekli gördüğüm rasyon doğrultusunda beslerim. 5 ineklerim hazır ahırım mevcut sonrasına bakarız.

Sen boşver ineği
Marmara bölgesinden kuzu karkas 45-47 lira diğer bölgelerde 35-37 lira
Koyun al kuzusunu satarsın iyi para bırakır
Kolay gelsin şimdiden

Katılıyorum. Süt hayvancılıgına girecekseniz bir kenarda 200.000₺ niz olacak. Öyle kredi ile filan dönmez bu iş. Biz hali hazırda 500 dönüm arazi ekiyoruz ekipman traktör ahır her şey var yinede yetişemiyoruz peşine. Slajı yoncası yemi derken yıpratıyor ekonomik olarak sizi, bu yıpranmanın tek çaresi nakitiniz olması o da sizde yok. En güzeli sütten kesilmiş merinos kuzuları alın besleyin satın.

• Beğen
Tepkiler: CELAL KARABULUT