Tarım ve Orman Bakanlığının Yeni Görev Listesi | Ekonomi Reformları Takvimi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın paylaştığı "Ekonomi Reformları Takvimine" göre, Tarım ve Orman Bakanlığına zamanında gerçekleştirilmesi gereken bazı görevler düştü. Bunları sıralayalım:

- Fiyat İstikrarı Komitesi'ndeki bakanlıklardan birisi olacak,
- Ekonomik olarak erken uyarı sistemi kurulmasına katkı sağlayacak,
- DİTAP ile gıda kaybını ve israfını azaltacak,
- Üretim, lojistik ve perakende sektörüne yönelik rehber dokümanlarla yönlendirmeler yapacak,
- Sebze ve meyve zayiatının azaltılması için soğuk zincir oluşturulmasına destek verecek,
- Gıda Bankacılığı Sistemi'ni cazip hale getirecek,

- Sosyal medyadan tüketiciyi gıda israfı konusunda bilgilendirecek,
- Güvenli bir sözleşmeli tarım mekanizması geliştirecek,
- Aracılık maliyetlerini düşürecek olan Hal Yasası Teklifini TBMM'ye sunmada yardım edecek,
- Enflasyon Ataletini azaltmada sorumlu bakanlıklardan birisi olacak,

- Tarım ve hizmet sektörlerini "Enerji Verimliliği Destekleri" kapsamına dahil edecek,
- Madencilik, petrol ve doğal gaz arama ve üretiminde yatırım ortamını iyileştirecek piyasa oluşturacak,
- Fintek, biyoteknoloji ve mobilite alanlarında dengeleme yapacak,
- Kooperatiflerin ve üst kuruluşlarının daha şeffaf, etkin ve profesyonel bir yönetim yapısına kavuşması amacıyla Kooperatifçilik Kanununda düzenlemeler yapacak.
- Piyasa Gözetim ve Denetim Kurumu Kurulmasına yardımcı olacak.

Takvimin tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
1616595434047.png

Son düzenleme:
Üreticiye yararlı tek bir nokta yok ..
Hatta sözleşmeli üretim mekanizmaları diye bisey diyorki bu yöntem 4 5 yıldır uygulanmaya çalışılıyor tutmaz..
Benim kanaatim hâlâ yıkamadıkları , bitiremedikleri ureticiyide şu yukarıdaki kalemlerde halletmeye yönelik yeni bir çalışmadan fazlası değil..
Şuan ki girdi fiyatlarıyla tüketicinin ucuz gıdaya ulaşılması sağlanacaksa arada çiftçiyi harcayacak demektir.
Türkiye de tarım daha kolay ve sorunsuz yöneltilebilecek bir alan yok ama yine vatandaşın da anlamadigi dna sarmalı gibi karmaşık bir yola giriyoruz yine
Allah sonumuzu hayır eylesin

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87
sağlık bakanı doktorken, milli eğitim bakanı öğretmenken, milli savunma bakanı askerken; tarım bakanı neden çiftçiden atanmaz
Kabineye bakış açınız yanlış gibi, sağlık bakanı özel hastane sahibi, milli egitim bakani özel okul sahibi, turizm bakani Turizm acentalari sahibi, tarım bakanı uluslar arası dev bir tarım şirketinin çalışanıydı, o halde ortak özellikleri işin üretim ayağında degil piyasa ve pazarlama kısmında olmaları, bu durumda işin üretim kısmının ötelenmis olmasi normal

Kabineye bakış açınız yanlış gibi, sağlık bakanı özel hastane sahibi, milli egitim bakani özel okul sahibi, turizm bakani Turizm acentalari sahibi, tarım bakanı uluslar arası dev bir tarım şirketinin çalışanıydı, o halde ortak özellikleri işin üretim ayağında degil piyasa ve pazarlama kısmında olmaları, bu durumda işin üretim kısmının ötelenmis olmasi normal
anlamak istemezsen ben ne yapabilirim ki? Sağlık bakanı (hastane sahibi olabilir) İstanbul tıp mezunu çocuk doktoru), savunma bakanı eski genelkurmay başkanı, tarım bakanı da bilkent işletme mezunu (keşke çiftlikleri olan bir çiftçi olsaydı)..

anlamak istemezsen ben ne yapabilirim ki? Sağlık bakanı (hastane sahibi olabilir) İstanbul tıp mezunu çocuk doktoru), savunma bakanı eski genelkurmay başkanı, tarım bakanı da bilkent işletme mezunu (keşke çiftlikleri olan bir çiftçi olsaydı)..
Yanlış anladıniz kanaatindeyim, kabinenin dizaynı ona müsait degil., yoksa eskiden beri benim de burada sıkca belirttigim gibi bizde iki dönümde olsa toprak işleyen birinin tarim bakani olmasını isteriz sembolik olarak.