Three Sisters (üç kardeş-mısır, fasülye ve kabak birlikte ekimi)

Kısaca açıklamak gerekirse aynı toprağa mısır(corn), fasülye(beans) ve kabak(squash) ekilmesi demek. Amerika'da yüzyıllardır uygulandığı söyleniyor. Bu sistem sayesinde mısır fasülye için sırık görevi görüyor, fasülye toprağa azot bağlayarak mısır ve kabak için bedava gübre üretmiş oluyor ve kabak geniş yaprakları sayesinde toprağı güneşten koruyarak suyun buharlaşmasına engel oluyor. Bu yöntemde önce mısır ekiliyor. 2-3 hafta sonra sonra yani mısır topraktan çıkıp 5-10 cm boya ulaştığında fasülye ekiliyor ve fasülyeler topraktan çıktıktan 1 hafta sonra kabak ekiliyor. Hangi bitkinin nereye ve hangi aralıkla ekileceği ile ilgili farklı metodlar bulunuyor.
Bu yöntemi deneyen var mı? Konu ile ilgili pek bilgim yok ama bence büyük tarlalarda işçilik ve hasat zor olabilir belki ama küçük alanlarda kullanışlı olabilir diye düşünüyorum.

Kısaca açıklamak gerekirse aynı toprağa mısır(corn), fasülye(beans) ve kabak(squash) ekilmesi demek. Amerika'da yüzyıllardır uygulandığı söyleniyor. Bu sistem sayesinde mısır fasülye için sırık görevi görüyor, fasülye toprağa azot bağlayarak mısır ve kabak için bedava gübre üretmiş oluyor ve kabak geniş yaprakları sayesinde toprağı güneşten koruyarak suyun buharlaşmasına engel oluyor. Bu yöntemde önce mısır ekiliyor. 2-3 hafta sonra sonra yani mısır topraktan çıkıp 5-10 cm boya ulaştığında fasülye ekiliyor ve fasülyeler topraktan çıktıktan 1 hafta sonra kabak ekiliyor. Hangi bitkinin nereye ve hangi aralıkla ekileceği ile ilgili farklı metodlar bulunuyor.
Bu yöntemi deneyen var mı? Konu ile ilgili pek bilgim yok ama bence büyük tarlalarda işçilik ve hasat zor olabilir belki ama küçük alanlarda kullanışlı olabilir diye düşünüyorum.
Ekimi nasıl yapılıyor acaba video falan var mı ?

• Beğen
Tepkiler: Yenikentli123
Youtube'da bayağı video var ama çoğu İngilizce. Three sisters planting yazın birçok video var. İngilizceniz yoksa altyazılardan Türkçeyi seçip izleyebilirsiniz. Türkçe video olarak
var.
Ekim yöntemi ile ilgili İngilizce bir kaynak: https://www.nativeseeds.org/blogs/blog-news/how-to-grow-a-three-sisters-garden
Siz daha iyi bilirsiniz ama eğer bölgenizde mısır ve fasülye ekim zamanı geçmediyse bence ufak bir alanda deneyebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet0692
yönteme gerek yok kardeşim,
rahmetli ninem evin ihtiyaç kısmını hep böyle ekerdi:)
karadenizin coğrafyası yüzünden mecburen bu yöntemi kullanırdı,
yanlış hatırlamıyorsam önce mısırı,mısırlar 1 karışı buluncada fasülye ve kabağı aynı anda ekerdi,
sadece kabağı çok dallandığından her ocağa değilde yol kenarlarına ekerdi,
karpuzun ve kabağın devekleri(köken-dal vs..her yörede adı farklı sanırım)uzayıp gittiğinden yol kenarlarına ekip münasip boş yerlere doğru uzatırdı.
mısırda hem mısırını üretir,hemde fasülyelere sırık görevi görürdü,
fasülye toplarken arasında gezmesi kolay olması açısından sadece aralıklarını biraz bol bırakmakta fayda var.
ben aynı yöntemi evin bahçesinde uyguluyorum,sıkıntısız mis gibi sebze üretiyorum.
ama dediğiniz gibi büyük tarlalarda hasat açısından zor olabilir,