TL80A YA ROMORK DAYANMADI

Ynt: TL80A YA ROMORK DAYANMADI

atacankocer23 link=topic=5547.msg58726#msg58726 date=1216713260' Alıntı:
makaslı römorklarda devrilme riski çok fazla bizim arazi engebeli olduğundan genelde makassız römork kullanırlar birde tek dingildir bende bir makaslı birde düz var makaslı engebeye geldimi çok yatıyor fakat düz tip bu yönden daha avantajlı ben şimdiye kadar römork devirmedim arkadaşa geçmiş olsun allah korumuş iyiki motor devrilmemiş

tekdingil makassız römark çift dingilliden daha zor devrilir.. arkadasın yorumuna katıyorum..

şimdi bizdede hem tekdingil makaslı hemde makassızı var.. makaslısı önceden devrildi bi kaç deva onada çözüm bulduk şasi altına dingil üzerine her iki makasın yanına takoz kaynak ettik.. römork a 2-3 ton yuk atınca makaslar boşta kalıp yuk bu takozlara biniyor ve römork un virajlarda yatması engelleniyor.. zaten makas boşken römorkun cok yıparnıp ses cıkarmasını engellemekten baska işe yaramıyor.. yuklu iken tekerlekler yeterince esneme yaptıgı için yuklu iken makasa ihtiyac yok..

TEK DİNGİL ROMORK HER ZAMAN İYİDİR.DAİMA TREKTÖRÜN ARKASINA BASAR VE TRAKTÖR HAYATTA PATİNAJA KAÇMAZ.HERYERE ÇIKAR İNERSİN.İNERKEN FAZLA İTMEZ TRAKTÖRÜ DAİMA TRAKTÖRÜN ARKASINA BASAR.AMA 4 DİNGİL ALIRSAN BAYIRDAN ZOR İNERSİN SAĞLAM SOFÖR ALMAN LAZIM.4 DİNGİL YOKUS ASAĞI DAİMA İTER TRAKÖRÜ VİTESİ DÜŞÜRÜP FİRENE BASMADAN YAVAS YAVAS İNECEKSİN YOK DEVRİLİR

bence devrilmesinde en önemli etkenler hız ve romorkun üçgen şase olması üçgen şaseler kolay yatıo özellikle arazi ve çamurda

söförün bi anlık dalgınlıgına gelelebilir onemlı olan cana gelmesın yerden o bugdayı toplamakda bı delıkanlı adama dokunmaz zaten bugdayın fıyatı ne kadar 100 kg zıyan olsa 50 tl candan onemlı degil gecmis olsun olur dikkat etmek lazım gecen yıl bizim köydede adam aynı bole bı yerden yola gırmek ısterken devırdı...