Toprağınızı Pullukla Sürün, Hem de Daha Derin

02.01.2016
2,334
3,121

Değerli arkadaşlar, herkesin kafasında ara da bir de olsa takılan, "pullukla tarla işlenmeli mi?" sorusuna farklı bir bakış açısı ile yaklaşarak, sorunu çözmeye çalışacağım. Tabi bu konuda sizin de fikir ve tecrübeleriniz önem arzeder.

Yoğun tarım işlemleri, toprak hareketleri ve iklimsel faktörler nedeniyle toprağın üst katmanında bulunan besin elementleri ve organik materyaller, tek yıllık bitkilerin kök bölgesinden uzaklaşarak yıkanabiliyor. Böylece bitkiler bu besinlerden faydalanamayacak ve bu verimli katman tarlamızın derinliklerine doğru akıp gidecek.

Bazı besin maddeleri (Na) zaman zaman yukarı yönde hareket etme eğilimi gösterse de genel olarak "giden bir daha geri gelmez" sözüne orantılı olarak bu maddelerin gidişi de, her ne kadar bir döngü olsa da kaybı yaşayan bizim tarlamız olacaktır! Horizonlar arasında yaşanan bu olaylar normal bir durumdur fakat tarımsal üretim için bu hiç normal değildir.

Bu olumsuz durumu tersine çevirmek için toprağı derin bir devirme şekli ile işlemek gerekir. Nasıl ki 4-5 yılda bir tarlamızda oluşan sert tabakayı dip patlatan ile yumuşatmak gerekiyorsa, 7-10 yıl aralıkları ile de pullukla devirmek gerekir. Yalnız söz konusu devirerek sürüm, 50-60 santimetre ya da imkan dahilindeyse 1 metre derinlikte olmalıdır.

Bu işleme şekli ile toprağın yıkanmış mineralleri yukarı taşınarak kaybolan verimli katman bitkilerin hizmetine sunulmuş olur. Avrupa tarımında sıkça karşımıza çıkan derin tarla sürümlerinin amacı, çoğunlukla bu yüzdendir.

Şimdi tarlalarda ürün çeşitliliği çok olduğu için benim düşüncem bir kuru mahsul, bir yaş mahsul olarak kullanmak daha verimli gibi, ayrıca iki senede bir organik gübre takviyesi toprağı canlı tutar kanaatindeyim. Sürme konusuna gelince, 25 veya 30 santim yeterli. Fotodaki gibi süren bir çiftçi nadas bırakmak zorunda. Şuan boş tarla bana kalırsa zarar

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
bizim bölgede de 40 cm den sonra kil taş kum falan çıkmaya başlıyor benimde düşüncem derin sürüm değil ama çizel ile 2 sene toprağı sürdük ektik biçtik organik hayvan gübresi de atarak 3. sene pulluk ile alt üst edip ekim yapıp 4. ve 5. sene gene çizelle yüzünden karıştırıp 6. sene 1 dip patlatan üzerine pulluk sonra gene çizel bu döngüyü böyle sürdürebilirsek toprak büyük ölçüde kendine gelecektir birde 1 sene sonbaharda ekilen atıyorum arpa buğday tarzı bir ürün ektiysek sonraki sene baharın ekilen mesela yulaf gibi bitkiler tercih edilirse toprak büyük ölçüde toparlar diye düşünüyorum çünki pulluk ağır bir işlem ve sürekli yapmak toprağı ister istemez yoracaktır bir yerden sonra

O işler malesef düşündüğünüz gibi olmuyor.- yüklü toprak kolloidlerine tutunup sabit kalan katyonların yanında yıkanıp alt horizonlara giden anyonlar az bir oranda kalır.
Kaldıki NO3 (Nitrat) gibi bazı anyonlar yıkanarak taban suyuna karışabilecek kadar derine gidebilmekte.Böyle bir.durumda yıkanan nitratı geri getirecez diye 10-15 metre derinlikte sürecek halimiz yok.
Uzun lafın kısası alt katmanlardaki cüzzi miktarda olan elementleri kullanma pahasına toprağın en verimli kısmını kullanmamanın hiçbir anlamı yok.
Pulluk ile en ideal işleme derinliği toprak yapısına göre 15-30 cm arasındadır.

O işler malesef düşündüğünüz gibi olmuyor.- yüklü toprak kolloidlerine tutunup sabit kalan katyonların yanında yıkanıp alt horizonlara giden anyonlar az bir oranda kalır.
Kaldıki NO3 (Nitrat) gibi bazı anyonlar yıkanarak taban suyuna karışabilecek kadar derine gidebilmekte.Böyle bir.durumda yıkanan nitratı geri getirecez diye 10-15 metre derinlikte sürecek halimiz yok.
Uzun lafın kısası alt katmanlardaki cüzzi miktarda olan elementleri kullanma pahasına toprağın en verimli kısmını kullanmamanın hiçbir anlamı yok.
Pulluk ile en ideal işleme derinliği toprak yapısına göre 15-30 cm arasındadır.
Nitrat (NO3-) azotu için sürüm yapmıyoruz ki. Kaldı ki nitrat her zaman yıkanarak kaybolmaz. Bazı durumlarda denitrifikasyona uğrayarak yukarı yönde hareket eder.

Bu işlemin amacı; bitkinin kök böĺgesinden uzaklaşan besin elementleri ve organik materyalleri (kil,humus) kurtarmak içindir. Ancak tarlanızın alt katmanı ile üst işlenen katmanı arasında hassas bir denge varsa, tabi ki bu işlem doğru olmaz. Normal toprak koşulları icindir.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

Nitrat (NO3-) azotu için sürüm yapmıyoruz ki. Kaldı ki nitrat her zaman yıkanarak kaybolmaz. Bazı durumlarda denitrifikasyona uğrayarak yukarı yönde hareket eder.

Bu işlemin amacı; bitkinin kök böĺgesinden uzaklaşan besin elementleri ve organik materyalleri (kil,humus) kurtarmak içindir. Ancak tarlanızın alt katmanı ile üst işlenen katmanı arasında hassas bir denge varsa, tabi ki bu işlem doğru olmaz. Normal toprak koşulları icindir.
Bu sene danelik mısır da rastik mantarı var.
.Şimdi hasatta bütün sporlar tarlaya yayılacak.Ne yapmalıyım.
Aslında sapları yakabilsek iyi olabilir.Ama yanılmayacaksa.Saplari tırmıkla toplatıp balya yaptırarak tarlayı boşaltıp.
16 nolu 2-li pulluk ile derin sürüp spor mantarları derinlere gömmeyi düşünüyorum.
Ardından buğday yada başka ürün ekmeği düşünüyorum.Ne? dersiniz.

Dünyanın neresine gidersen git.En derin profilli toprakta bile A horizonunun ilk 40-50 cm lik kısmı daha derin kısımlara göre kıyaslanmayacak kadar zengindir.
No3 bir önceki yazıda bir örnekti orda anlatmak istediğim yıkanan elementlerin toprak işlemeyle dışarı çıkarılmayacak kadar derine gidebileceğiydi.

S
Aslında sapları yakabilsek iyi olabilir.Ama yanılmayacaksa.Saplari tırmıkla toplatıp balya yaptırarak tarlayı boşaltıp.
16 nolu 2-li pulluk ile derin sürüp spor mantarları derinlere gömmeyi düşünüyorum.

Bu tip mantar sporları toprakta çok uzun süre yaşar.İmkan varsa toplanıp tarla dışında imha edilmeli.Tırmıkla iyice toplayıp balya yaparsanız en etkin çözüm bu olur.

Dünyanın neresine gidersen git.En derin profilli toprakta bile A horizonunun ilk 40-50 cm lik kısmı daha derin kısımlara göre kıyaslanmayacak kadar zengindir.
No3 bir önceki yazıda bir örnekti orda anlatmak istediğim yıkanan elementlerin toprak işlemeyle dışarı çıkarılmayacak kadar derine gidebileceğiydi.
Toprağı devirerek sürmek, aslında tam olarak alt-üst etmek değildir. Sadece alt ve üst katmanları yan yatırıyorsunuz. Bu işlem sonucu üst katmanı kaybetmediğiz gibi artı olarak alt katmandan da faydalanabiliyorsunuz. Buna emin olun, bilimsel bir dayanağı olmayan hiçbir şeyi kesinlikle burdan paylaşmam.

Ani
Anızı yakmak doğru değil ama istisna olarak böyle durumlarda imkanınız varsa tercih edilebilir. Toprağa karıştırılırsa çürümeyi hızlandırmak şartıyla ve yine de bir yıl tarlamız boş kalabilir. Arkadaşın belirttiği gibi, toplanıp yakılabilir.

Derin işleyecek imkan yok
Ama şöyle bir tecrubem oldu bu fotodaki tarla mal yapmıyor
Arpa ektim
Bir köşesinden Doğal Gaz hatti geçti sadece hattın geectigi kazılan yerde arpa var diğer yerlerde yok ota biçtim zaten yeri
Fotolar duruyormuş tlfn da

20180531_132949.jpg
20180531_133527.jpg

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ismail_17

Ertesi sene ne oldu abi
Geçen sene idi bu arpa
Bu yerde bir rahatsizlik var çözemedim
Ama gaz boru hattinin geçtiği yerin farkli olmasi çok ilginç geldi bana fotoda belli
Bu yil çiçek ektim ama gaz hattinin geçtiği yer aşağıda girmedim içine farkli mi yine bilmiyorum

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87
Geçen sene idi bu arpa
Bu yerde bir rahatsizlik var çözemedim
Ama gaz boru hattinin geçtiği yerin farkli olmasi çok ilginç geldi bana fotoda belli
Bu yil çiçek ektim ama gaz hattinin geçtiği yer aşağıda girmedim içine farkli mi yine bilmiyorum
Arpayı taşa buğdayı yaşa ek derler.acaba arpa ekim zamanı yağmurlu gidince diğer yerler kışın çamurlu kalıyor bu eşiken yer suyu altına salıyor böylelikle taban suyu düşüyor mahsul oluyor diye düşünüyorum .bu kadar derin değil de anızları 60 70 cm çizelle patlatmak iyidir diye düşünüyorum.maksat taban suyunu düşürmek olmalı bence.