Trakkulup sessizlik

Özel sektörde çalışıyorum işler yoğun ve tatsız yanında çiftçilik tarafını babam yapıyor izin ve tatillerde beraberiz tarlada ama orda da keyif yok hasat yaptık buğday ve ayçiçeği olarak Allah verdi bereket ikisine de ama ne yapacağız ne alacağız kafa dumanlı tarla kira bedelleri uçtu ilaç fiyatları uçtu gübre ona göre aynı zamanda mazot ve bir sürü şey uçup gitti napacağımızı çözemiyoruz köyüm için söylüyorum 500 kg buğday ortalamasını aştık 200 kg ayçiçek ortalamasını aştık ama böyle Allah ın verdiği bir sene de 10 dekar tarla alsak desek fiyatlar uçuk hadi kiraya biraz daha yer katalım desek kira bedelleri ve tohum gübre ilaç uçuk artık kanımca tek çare zengin gibi yapıp elimizde olan parayı kur korumalı mevduat yapıp Bloomberg den doların yükselmesini bekleyip de kur farkı ile cebimizde ki parayı korumak olacak tek tavsiyem de siz değerli abi ve kardeşlerime bu olur bu zamanda ne tarla alınır ne kiraya alınır ne ekipman alınır Uzunköprü borsası ve Edirne borsası buğday bir gün 6800 ertesi gün 6200 ayçiçek 12000 üstü ertesi gün 10 küsür ne satacağız da biz para alacağız yatırım artık hayal elimizdeki mala malzemeye sahip çıkıp cebimizdeki parayı kollayalım yeter bu yüzden keyifsiz olduğumuzdan sönük

Özel sektörde çalışıyorum işler yoğun ve tatsız yanında çiftçilik tarafını babam yapıyor izin ve tatillerde beraberiz tarlada ama orda da keyif yok hasat yaptık buğday ve ayçiçeği olarak Allah verdi bereket ikisine de ama ne yapacağız ne alacağız kafa dumanlı tarla kira bedelleri uçtu ilaç fiyatları uçtu gübre ona göre aynı zamanda mazot ve bir sürü şey uçup gitti napacağımızı çözemiyoruz köyüm için söylüyorum 500 kg buğday ortalamasını aştık 200 kg ayçiçek ortalamasını aştık ama böyle Allah ın verdiği bir sene de 10 dekar tarla alsak desek fiyatlar uçuk hadi kiraya biraz daha yer katalım desek kira bedelleri ve tohum gübre ilaç uçuk artık kanımca tek çare zengin gibi yapıp elimizde olan parayı kur korumalı mevduat yapıp Bloomberg den doların yükselmesini bekleyip de kur farkı ile cebimizde ki parayı korumak olacak tek tavsiyem de siz değerli abi ve kardeşlerime bu olur bu zamanda ne tarla alınır ne kiraya alınır ne ekipman alınır Uzunköprü borsası ve Edirne borsası buğday bir gün 6800 ertesi gün 6200 ayçiçek 12000 üstü ertesi gün 10 küsür ne satacağız da biz para alacağız yatırım artık hayal elimizdeki mala malzemeye sahip çıkıp cebimizdeki parayı kollayalım yeter bu yüzden keyifsiz olduğumuzdan sönük
Şuanda millet cıldırmış gibi traktor ve ekipman alıyor cevremde herkes seneye yine 2 kat olcak diyor

Şuanda millet çıldırmış gibi traktor ve ekipman alıyor çevremde herkes seneye yine 2 kat olcak diyor.
Geçen sezon bu zamanlar, 9 kollu helikopter tırmığı 12 500 TL ye almıştık.
Şu anda emsal modellerin 48 000 TL liste fiyatı olmuş.
Massey Ferguson 5S 135 model traktör ,
2020 NH TD 110 BM üstüne 500 000 TL farkla 870 000 TL ye alınmıştı.
Vatandaş ne yapsın ki. :confused:

Bugün sanayideki elektrik ve doğalgaza %50 zam yapıldı. Yarınki eylül traktör satış fiyatlarındaki etkisini görürsünüz.Bugün gelen zam yarınki malın fiyatını nasıl etkiliyor demeyin,onun hesabını yaparlar.
Sanayici ne yapsın,aradaki farkı cebinden mi ödesin?

• Beğen
Tepkiler: filizma
Güle Güle Ağustos
Hoşgeldin 1 Eylül Yeni Enflasyon

Bir kulağımızın arkası kaldıydı gelin gelin...

🚩Elektriğe, doğalgaza büyük zam
🚩Sanayide kullanılan elektriğe yüzde 50,
🚩konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 20 zam geldi.
🚩BOTAŞ'tan yapılan açıklamaya göre;
🚩elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 49,5
🚩sanayide kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 50,8 ve
🚩konutlarda kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 20,4 zam yapıldı.

Nisan ayından beri işler öyle bir yoğun ki dönüp bakmaya fırsatımız olmadı açıkçası sulamalar daha bu hafta bitti açıkçası bu fiyatlarla yaptığım içinde pişmanım mazota gübreye verdiğim parayla herhangi bi araba alsaydım daha fazla kazanacaktım bunun yanında yakınlarımızın başına gelen felaketler bunun yanında düğün dernekler bizi buralardan kopardı götürdü herkese tekrardan merhabalar.

Buralardayız ama arkadaşların dediği gibi tat tuz yok. Eskiden traktör, ekipman alan olurdu ve ya alacak olup soran olurdu. Herkes kendisi alıyor gibi sevinirdi yada alacak gibi araştırıp yorumunu yapardı. Ama şimdi öyle bir akış ne yazık ki mevcut durumdan dolayı olmuyor. Aldığımız verimi paylaşsak, fiyatlar düşük bir moral motive olmuyor. İlaç, gübre hep artıyor. İnsanın bir yere bir şeye yorum yapası gelmiyor. Herkes olumsuz, ümitsiz...