Traktör İthalatı %36 ya çıktı !!!

http://www.tarimpusulasi.com/yazarlar/irfan-donat/traktor-ithalati-yuzde-36ya-nasil-cikti/109

Sebebini anladığım kadarıyla İthaller zaten %8 ile türkiyeye girip %8 kdv yansıtılıyor ama yerli traktör üreticilerin parçaları %18 kdv ile satın alıp o parçaları traktör haline getirip Üreticiye %8 yansıtmalarıymış.
Buda bir etken tabiki ama bence asıl sebep;çiftçideki sakıpsabancının sözü olan ":Ucuz alacak kadar zengin değilim" düşüncesi.Yani birkez alırım tam alırım daha arkama bakmam.Yerli traktörler kalitelerinde problem bulmuyolarda nelerde buluyolar.Yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Mesele kdv meselesi olamaz. İthalden %8, yerliden %18 kdv alınması mantıklı değil.

Gümrük birliği anlaşması nedeniyle yerli üreticilerin koruma kalkanı ortadan kalktığı için 2000 yılından itibaren ithal traktör satışı arttı. Artması da normal. Teknolojiyi geliştiren yabancılar. Motor, şanzıman, elektronik aksam gibi katma değerli parçaları geliştirenler onlar.

Millet de enayi değil kimse kusura bakmasın. Yerli firmalar yabancılarla rekabet etmek için bir alt teknolojiyi kullanmak zorunda.

Kaporta sacı basarak, blok dökerek olmaz bu işler. Motor, şanzıman, elektronik aksamı üretebiliyormusun? Yok. Toplama bilgisayar gibi bilgisayarın kasasını üretiyoruz, kalan katma değerli parçaları ithal ediyoruz.

COK HAKLISIN BEN YILLARDIR ALMANYADAYIM VEDE 24 YILDIR GALERICIYIM SIK SIK TÜRKIYEYE GIDIP GELIYORUM AYNI ZAMANDA DA CIFTCI BIR AILEDEN GELIYORUM:ITHAL MALZEME NEDEN PAHALI DIYE SORUYORLAR BENCE TEK CEVABI "KALITE" Ben iki defa NEW HOLLAND TT 55 ALDIM INAN KI ALMANYA DA OLACAK TRAKTÖR AYNI GÜN GERI GIDERDI NEDENINE GELINCE FRENLERI COOOK KÖTÜ VITES GECISLERINI ANLATMAMA GEREK YOK COK BERBAT:AVRUPADA BIR TRAKTÖRÜ BU SEKILDE SATMA IMKANINIZ KESINLIKLE YOK!!!

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU