Traktör itirafları çok yakıyor

Ynt: Traktör itirrafları çok yakıyorr

yakıt tüketiminde bir çok etken vardır bunları sayacak olursak

1) Lastik durumları
2) Toprak cinsi
3) Traktörün motorunun bakımlı olması (yakıt pompası vb.)
4) Uygun ekipman seçimi ve kullanılan ekipmanın doğru ayarlanması.
5) Ve son olarak aklıma gelen pilotaj yani kullanıcı faktörü.

bak şimdi XERİON :)) Traktör 4x2

1)Lastik durumu %20 felan hep patinaj
2) Toprak cinsi orta sert arası genelde sert derler
3) Traktörün motorunun bakımı enson 3 sene önce rektefe oldu daha sanayiye gitmedi (ufak tefek hariç) yani motor bakımı 0 :D
4) Uygun ekipman seçimi ve kullanılan ekipmanın doğru ayarlanması 3 lü 12 takıyoruz bazıları 4 12 tak rahat gider diyolar bilemiyorum orasını
5) Kullanıcı olarak normal sürüyoruzz tarla düz ise seri 1 ile eğimli felan ise 4 takviye ::)

Biz bu yıl hergleri kışın yaptık yılbaşında. Toprak zaten ağır toprak aynı zamanda yaş birde kışın olunca hergler biraz zorladı 80-66 ve 70-66 4lü 12 ' pulluklarla ortalama 1.7-1.8 litre yakmış bizim köye göre çok çok iyi bi sonuç genelde 2 litre arası yakıyo traktörler. 285 e gelince bayadır herge koşmadığımız için kesin bisey diyemicem fakat tahminen 2 litre civarı yakar....

POYRAZLI TALHA link=topic=69962.msg799747#msg799747 date=1385322055' Alıntı:
Biz bu yıl hergleri kışın yaptık yılbaşında. Toprak zaten ağır toprak aynı zamanda yaş birde kışın olunca hergler biraz zorladı 80-66 ve 70-66 4lü 12 ' pulluklarla ortalama 1.7-1.8 litre yakmış bizim köye göre çok çok iyi bi sonuç genelde 2 litre arası yakıyo traktörler...
hergleri kar varken mı yaptınız talha kardeşim toprağın üzerindeki kar kışın sürülüp toprağa karıştırıldığı zaman toprak azot yonunden zenginleşiyormuş bi bilginiz var mı bu durum hakkında siz bi faydasını gördünüz mü kış süreğinin ?

MehmetGngr link=topic=69962.msg799744#msg799744 date=1385321953' Alıntı:
bak şimdi XERİON :)) Traktör 4x2

1)Lastik durumu %20 felan hep patinaj
2) Toprak cinsi orta sert arası genelde sert derler
3) Traktörün motorunun bakımı enson 3 sene önce rektefe oldu daha sanayiye gitmedi (ufak tefek hariç) yani motor bakımı 0 :D
4) Uygun ekipman seçimi ve kullanılan ekipmanın doğru ayarlanması 3 lü 12 takıyoruz bazıları 4 12 tak rahat gider diyolar bilemiyorum orasını
5) Kullanıcı olarak normal sürüyoruzz tarla düz ise seri 1 ile eğimli felan ise 4 takviye ::)

hayırlısı olsun :D

berat.yzn link=topic=69962.msg799759#msg799759 date=1385322877' Alıntı:
hergleri kar varken mı yaptınız talha kardeşim toprağın üzerindeki kar kışın sürülüp toprağa karıştırıldığı zaman toprak azot yonunden zenginleşiyormuş bi bilginiz var mı bu durum hakkında siz bi faydasını gördünüz mü kış süreğinin ?

31 Aralıkta başladık kar yoktu fakat toprak yaştı. Bildiğimizden değil o zaman denk geldi mecburen kışın yaptık bi faydası oldu yada olmadı diyemem çünkü başka faktörlerde vardı. Tarlanın birinin 8 dönümüne çekirdek kalan 60 dönümüne kavun az miktarda da karpuz+kabak ektik çekirdek iyiydi kavun sık olduğu için fazla verim yapmadı. Diğer tarlalara da çekirdek ektik yerine göre iyiydi fakat çürük çoktu. Dediğim gibi kesin bi sonuç çıkarılamaz...

Deposu 55 litre alıyor 480s8in sabah 8,30dan ikindi saat 4 buçuğa kadar tarla sürdüm, ibre kırmızıya geldi gideyim dedim oda ne yolda mazot bitti :D
yaptığı işe göre yine ekonomik gariban :D

TnisayG link=topic=69962.msg799769#msg799769 date=1385324882' Alıntı:
Deposu 55 litre alıyor 480s8in sabah 8,30dan ikindi saat 4 buçuğa kadar tarla sürdüm, ibre kırmızıya geldi gideyim dedim oda ne yolda mazot bitti :D
yaptığı işe göre yine ekonomik gariban :D

Olmaz mı ya, hem senin 4 ileri, ben özellikle yüklü yokuş çıkarken uzun yolda sıkıntı yaşıyorum, sendeki 2-3 vitesler candır can :D 540 Da amcamlarda var o yüzden çok seviyorum bi kaç kere kum, 20-30 römork ta gübre çekmişliğim vardır onunla, boş römorkla da çok gezdim, 480 de aynı işi yapıyor ama sırf o 2. ve 3. vites için bile alınır. Düz 480 de yokuş çıkarken yükle 2. vites yemiyor 1. vites de çok yavaş geliyor. Rektefe girerse s8 şanzıman olurmu diye düşünüyorum dedeme de söyledim, ama PTO kolu uyarmı bilmiyorum, motor ile arka kısım arası şanzıman bütün, sökülcek yeni takılcak ama randıman verir mi kafa karıştırıyor.

berat.yzn link=topic=69962.msg799759#msg799759 date=1385322877' Alıntı:
Bunu Ben de Birçok Kişiden Duydum... Hatta Bu Sene Ayçiçek Ekip Kaldırdığım Tarlamın Birkısmını Geçen Kışın Kar Altında Sürüm Yapacaktım, Karı Toprağın Altına Aldırarak Yani...

Ama Hem Benim Okul Durumundan Vakti Ayarlayamadık Hem Öyle Güzel Bi Kar Yağmadı, Hem de O Tarlanın Toprağı Ağır Bi Toprak, Eğer Çamurda Oynar da Hastalatırsak Sıkıntı Olur Diye Vazgeçtik...

Kar Sürümü İçin Vakit İyi Ayarlanmalı Bence...
Mesela Kar Yağarken 3 Parmak Filan Oldugunda Sürüm Yapılmalı...
Veya Kar Yağıp Donduktan Sonra Havalar Hafif Isındığında Kar Hafiften Erirken[Çamur Olmadan] Sürüm Yapılmalı...

Ve Bence İnçi Yüksek Pulluk Kullanılmalı, Karı Tam Alta Çevirmeli Yani...

omerfarukkoc link=topic=69962.msg799780#msg799780 date=1385325641' Alıntı:
Bunu Ben de Birçok Kişiden Duydum... Hatta Bu Sene Ayçiçek Ekip Kaldırdığım Tarlamın Birkısmını Geçen Kışın Kar Altında Sürüm Yapacaktım, Karı Toprağın Altına Aldırarak Yani...

Ama Hem Benim Okul Durumundan Vakti Ayarlayamadık Hem Öyle Güzel Bi Kar Yağmadı, Hem de O Tarlanın Toprağı Ağır Bi Toprak, Eğer Çamurda Oynar da Hastalatırsak Sıkıntı Olur Diye Vazgeçtik...

Kar Sürümü İçin Vakit İyi Ayarlanmalı Bence...
Mesela Kar Yağarken 3 Parmak Filan Oldugunda Sürüm Yapılmalı...
Veya Kar Yağıp Donduktan Sonra Havalar Hafif Isındığında Kar Hafiften Erirken[Çamur Olmadan] Sürüm Yapılmalı...

Ve Bence İnçi Yüksek Pulluk Kullanılmalı, Karı Tam Alta Çevirmeli Yani...

Bu durumu bi ziraat mühendise danışmak lazım, denk gelirsem yarın biyoloji öğretmenime de bir sorayım tekniğini, aslında açıklaması basit kar suyun donmuş ve kristal hali buharlaşmadan toprağa karıştırmak elbette yararlı olur diye düşünüyorum.

ÇeLişki_37 link=topic=69962.msg799779#msg799779 date=1385325566' Alıntı:
Olmaz mı ya, hem senin 4 ileri, ben özellikle yüklü yokuş çıkarken uzun yolda sıkıntı yaşıyorum, sendeki 2-3 vitesler candır can :D 540 Da amcamlarda var o yüzden çok seviyorum bi kaç kere kum, 20-30 römork ta gübre çekmişliğim vardır onunla, boş römorkla da çok gezdim, 480 de aynı işi yapıyor ama sırf o 2. ve 3. vites için bile alınır. Düz 480 de yokuş çıkarken yükle 2. vites yemiyor 1. vites de çok yavaş geliyor. Rektefe girerse s8 şanzıman olurmu diye düşünüyorum dedeme de söyledim, ama PTO kolu uyarmı bilmiyorum, motor ile arka kısım arası şanzıman bütün, sökülcek yeni takılcak ama randıman verir mi kafa karıştırıyor.

O dediğin doğru 480de 4. vitesle 5. vites devirleri çok uyumsuz motor birden hızlanıveriyor yada yavaşlıyor, zaten vites düşmek ayrı bela :D

O şanzıman işi olmayabilir selçuk rektefeye 3bin filan gitti bizim iki yıl mı oldu üç yıl mı öyle bişey, 480i verin bi 540 yada s8 alın bakın keyfinize derim uğraşma şanzımanla şeyle.Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olursun filan Allah korusun

POYRAZLI TALHA link=topic=69962.msg799764#msg799764 date=1385323560' Alıntı:
31 Aralıkta başladık kar yoktu fakat toprak yaştı. Bildiğimizden değil o zaman denk geldi mecburen kışın yaptık bi faydası oldu yada olmadı diyemem çünkü başka faktörlerde vardı. Tarlanın birinin 8 dönümüne çekirdek kalan 60 dönümüne kavun az miktarda da karpuz+kabak ektik çekirdek iyiydi kavun sık olduğu için fazla verim yapmadı. Diğer tarlalara da çekirdek ektik yerine göre iyiydi fakat çürük çoktu. Dediğim gibi kesin bi sonuç çıkarılamaz...
anladım teşekkür ederim....

TnisayG link=topic=69962.msg799789#msg799789 date=1385326278' Alıntı:
O dediğin doğru 480de 4. vitesle 5. vites devirleri çok uyumsuz motor birden hızlanıveriyor yada yavaşlıyor, zaten vites düşmek ayrı bela :D

O şanzıman işi olmayabilir selçuk rektefeye 3bin filan gitti bizim iki yıl mı oldu üç yıl mı öyle bişey, 480i verin bi 540 yada s8 alın bakın keyfinize derim uğraşma şanzımanla şeyle.Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olursun filan Allah korusun

Sorma 5 ten 1 e asla durmadan geçmez, zaten 5 çok hızlı 2-3 sn lik bir zaman kalıyor 1 e geçmek için, acemiler için çok sıkıntı oluyor, tanıdığın 480 i şanzıman dağıttı bu yüzden, 14-15 yaşında acemi yeğeni var, traktörde balya varken ona vermiş el gazı çekili gidiyormuş çocuk, yokuşa gelip bayılınca durdurmadan geçirmeye çalışmış cartlama yapınca şaşırmış tam durduğunda geçirmiş bu seferde debriyajı ayarlayamamış traktör geri salarken heycanla el gazı çekili halde debriyajı bırakınca şanzımanı dağıtmış, 1.500 TL parası gitti, 1. vitesi s8 2. vitesiyle değişti şimdi rahat ama can kaybıda olabilirdi Allah korusun.

Dediğinde haklısın öyle uydurma yapmaktansa orjinal halini almak daha mantıklı, rektefe gidecek para ile halledilir dediğin. Amacım bizim taraflarda ki çok az çalışan s8 ve ya 540 lardan bulmak, öyleki daha geçen yıl rektefe olanı var, sıfır hata boyayı bırak çizik bile yok, debriyaj 2. balatası, başka edilmiş masraf yok 15-20 günde bir 2-3 saat çalışanlar var ama dedelerimiz hastası olduğu için satmıyorlar :)

Bulunur ya alıcı olduktan sonra, s8 zamanında azdı piyasada fazla görünmüyordu ama son üç dört yıldır çoğaldı model için yada yeni alınca takasa bırakıyorlar, 480le arasında baya bi fark var kullanım açısından her türlü s8 öndedir.bazen benimde satıp bi 7056 filan alasım geliyor da sonra çabuk geçiyor hevesim :D Adamlar yapmış motoru mazotu koy yağını suyunu kontrol et vur işe zor da olsa yapıyor yani gücü yettiği kadar Allah yokluğunu göstermesin.
Hayırlısı olsun bakalım Rabbim sana da bi s8 yada 540 nasip eder inşallah :)

ağır devir traktör yolda çok yakıyor.helede düz yol ve biraz da basarsanız resmen içiyor..ha rampa olur , ağır devir olmasından dolayı iyi çeker ,o zaman seri devirli bir traktöre göre az yakar...