Traktör kiralama - Aslanlar Traktör - Lüleburgaz

Daha öncesinde forumda kiralık traktör ile ilgili konu açmıştım hatirlarsiniz.

Bugün Lüleburgaz dan Çorlu ya gelirken Lüleburgaz çıkışında Aslanlar traktörün önünde "Kiralık traktör " pankartı ve büyük bir Valtra traktör gördüm, birazcık heyecanlandım.
Ilk anda ellerindeki traktörleri kiraladiklarini düşündüm.
Daha sonra arayıp bilgi aldım.
100 bg den 250 bg kadar 1.000-2.000 saat civarı sadece Valtra marka traktörleri kiraladıklarını belirttiler. Sözleşme yapıyorlarmış. Olası bir arıza ve ya farklı bir durumda kendi servis elemanları devreye giriyormuş. Sözleşmenin detaylarını çok fazla konuşmadım.

Bu arada fiyatlar aylık 10.000 - 35.000 TL arası değişiyor dedi. Kira süresine göre fiyatta indirim olabileceğini belirtti. Fiyatın peşin olduğunu iletti.

Traktörun ıstenen yere nakliyesi, daha sonra geri gelmesi yani taşınması anlaşmaya bağlı imiş.

Görüştüğüm kişi Yusuf Bey. Iletişim için numarasını paylasabilecegimi belirtti.
Tel: 0536 034 06 69

Yüz yüze görüşüp konuşmadık, traktörleri görmedim ancak fiyatlar bana biraz yüksek geldi, tabi daha önce hiç traktör kiralamamış biri olarak yorum yapıyorum.

Traktör kiralamanın getirisi -götürüsü ve bahsi geçen kira ücretleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Oto kiralama gibi tum ulkeye yayginlasir ve fiatlar rekabetci olursa kiralanir 120 beygir ustu is yapar cunku o modeller genelde ital ve ciftcinin satinalabilir ve erisilebilirligi cok zorlasti.Ama kucukler kiralanmaz bir sekilde tanidiklardan odunc veya ucretli is karsiligi temin edilebiliyor.
Katılıyorum, 110-120 bg ve daha küçük traktörler çok yaygın, 120 bg ve üstü çok fazla değil. Ancak oto kiralama gibi tüm ülkede yaygınlaşır mı ve ya ne kadar kısa sürede yaygınlaşır, biraz zaman lazım?

Örneğin bize ayçiçeği arası sürmek ve ayçiçeğne tel tırmık yapmak için 50 bg civarı bir traktör lazım olduğunda köyden bir komşunuj traktörünü kullaniyoruz. Makine ve şoför bizden traktör ondan hem onun hem bizim işleri kardeşim yapıyor. Senede 6-7 gün lazım oluyor. Boyle bir iş traktör almak yerine yardımlaşmak çok daha ekonomik oluyor.

Şöyle düşündüm de bu traktör kiralama işi pek kafama yatmadı.

Diyelim ki aylık kirası 10 bin lira olan 100 hp sınıfı bir traktör kiraladım, yılda 8 ay olmak üzere 2 sezon toplam 16 ay çalıştım, kiralama bedeli olarak 160 bin lira ödedim.

2 sezon sonunda traktör satın almayıp kiralamış olsaydım 3. sezon yine traktör kiralama ihtiyacı duyacaktım.

Traktörü kiralamayıp satın almış olsaydım 160 bin lira değerinde yine kiralayacağım sınıf 100 hp yüksek model traktör ebedi benim olacak, istersem 3. sezon istersem 30 sezon daha aynı traktörü kullanma hakkına sahip olacağım. Varsın bakım masrafı cebimden çıksın, isterse 15-20 bin masraf açsın, mal benim sonuçta.

Yüksek sınıfta da durum değişmez bence. 35 bin lira verip 250 hp motor kiralayıp, yılın 10 ayı 2 sezon toplamda 20 sezon 700 bin lira verip motor kiralamaktansa 700 bin lira verip uygun bir motor almak bence daha cazip.

Sadece yılda 1 ay çalışacak, sonraki 11 ay motor yatacak olsa, büyük balya makinesi gibi sezonluk işlerde çalışmak için belki traktör kiralanabilir.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Şöyle düşündüm de bu traktör kiralama işi pek kafama yatmadı.

Diyelim ki aylık kirası 10 bin lira olan 100 hp sınıfı bir traktör kiraladım, yılda 8 ay olmak üzere 2 sezon toplam 16 ay çalıştım, kiralama bedeli olarak 160 bin lira ödedim.

2 sezon sonunda traktör satın almayıp kiralamış olsaydım 3. sezon yine traktör kiralama ihtiyacı duyacaktım.

Traktörü kiralamayıp satın almış olsaydım 160 bin lira değerinde yine kiralayacağım sınıf 100 hp yüksek model traktör ebedi benim olacak, istersem 3. sezon istersem 30 sezon daha aynı traktörü kullanma hakkına sahip olacağım. Varsın bakım masrafı cebimden çıksın, isterse 15-20 bin masraf açsın, mal benim sonuçta.

Yüksek sınıfta da durum değişmez bence. 35 bin lira verip 250 hp motor kiralayıp, yılın 10 ayı 2 sezon toplamda 20 sezon 700 bin lira verip motor kiralamaktansa 700 bin lira verip uygun bir motor almak bence daha cazip.

Sadece yılda 1 ay çalışacak, sonraki 11 ay motor yatacak olsa, büyük balya makinesi gibi sezonluk işlerde çalışmak için belki traktör kiralanabilir.
Uzun dönemli kiralama için çok mantıklı değil, söylediğinize katılıyorum.

Bizim bölgede çeltik, buğday, ayçiçeği tarımı yapılıyor. Çeltik ekimi ile ayçiçek ekimi, Çeltik hasadı ile de ayçicek hasadi & buğday ekimi çoğunlukla çakışıyor.

Yanı Nisan-mayıs dönemi ve eylül-ekim dönemi oldukça yoğun geçiyor. Toplamda brüt 4 ay, net 70-80 gün yoğun bir şekilde traktöre ihtiyaç duyuluyor, kalan zamanlar çok fazla bir iş olmuyor zaten.
Benim bahsettiğim kiralama süresi de ekim dönemi 1 ay ,hasat dönemi de 1 ay olsa yılda toplamda 2 ay gibi bir süre.

Size göre 100 bg çift çeker 2.000 saat civarında Valtra marka bir traktörün kira bedeli aylık ne kadar olmalı?

traktör güncel 0 fiyatını 5 yılda amorti ederse yeterli olmalı bence. güncel fiyatı 300 bin lira olan traktör kaç saatte olursa olsun aylık 5 bin lira olmalı.

300 bin liralık evi aylık 1250ye kiraya veriyorlar konya’da. tamam ev değerleniyor, traktör değersizleşiyor. hadi traktörün kirası 4 kat daha pahalı olsun.. :))

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Daha öncesinde forumda kiralık traktör ile ilgili konu açmıştım hatirlarsiniz.

Bugün Lüleburgaz dan Çorlu ya gelirken Lüleburgaz çıkışında Aslanlar traktörün önünde "Kiralık traktör " pankartı ve büyük bir Valtra traktör gördüm, birazcık heyecanlandım.
Ilk anda ellerindeki traktörleri kiraladiklarini düşündüm.
Daha sonra arayıp bilgi aldım.
100 bg den 250 bg kadar 1.000-2.000 saat civarı sadece Valtra marka traktörleri kiraladıklarını belirttiler. Sözleşme yapıyorlarmış. Olası bir arıza ve ya farklı bir durumda kendi servis elemanları devreye giriyormuş. Sözleşmenin detaylarını çok fazla konuşmadım.

Bu arada fiyatlar aylık 10.000 - 35.000 TL arası değişiyor dedi. Kira süresine göre fiyatta indirim olabileceğini belirtti. Fiyatın peşin olduğunu iletti.

Traktörun ıstenen yere nakliyesi, daha sonra geri gelmesi yani taşınması anlaşmaya bağlı imiş.

Görüştüğüm kişi Yusuf Bey. Iletişim için numarasını paylasabilecegimi belirtti.
Tel: 0536 034 06 69

Yüz yüze görüşüp konuşmadık, traktörleri görmedim ancak fiyatlar bana biraz yüksek geldi, tabi daha önce hiç traktör kiralamamış biri olarak yorum yapıyorum.

Traktör kiralamanın getirisi -götürüsü ve bahsi geçen kira ücretleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Bu kiralama işi sesli düşünüyorum köyde 5 veya 6 aile birleşip tarlaları ortak işçiliğini işleyip veya köye işçilik için kooperatif kurup toplam kira bedeli kişinin işlediğin tarla miktarına bolunerek mantıklı olabilir. Örnek 10 bin TL ye kiraladık aylık
6 aileyiz toplamda 2000 dekar yer işliyoruz. Dekar başına 5 TL maliyet biner 300 dekar yer işliyorsan aylık 1500 TL maliyet çıkar. Traktöru belli aylarda kiraladığınizda karlı olabilir. Hatta tüm köyü orgutleyip kooperatif kurup tüm işçiliği örgütlemek çok iyi olur ama bunu Türkiye de başarmak çok zor. Köyde 10 veya 15 traktör ile yapılacak işi boşu boşuna 50 veya 60 traktör ile yapıyoruz.

Bu kiralama işi sesli düşünüyorum köyde 5 veya 6 aile birleşip tarlaları ortak işçiliğini işleyip veya köye işçilik için kooperatif kurup toplam kira bedeli kişinin işlediğin tarla miktarına bolunerek mantıklı olabilir. Örnek 10 bin TL ye kiraladık aylık
6 aileyiz toplamda 2000 dekar yer işliyoruz. Dekar başına 5 TL maliyet biner 300 dekar yer işliyorsan aylık 1500 TL maliyet çıkar. Traktöru belli aylarda kiraladığınizda karlı olabilir. Hatta tüm köyü orgutleyip kooperatif kurup tüm işçiliği örgütlemek çok iyi olur ama bunu Türkiye de başarmak çok zor. Köyde 10 veya 15 traktör ile yapılacak işi boşu boşuna 50 veya 60 traktör ile yapıyoruz.
Kiralama işine birçok farklı acıdan bakılabilir tabi ki, seninki de farklı bir bakış açısı olmuş, teşekkür ederim.
Ben de söyle düşündüm.
Diyelim ki bir tarla denk geldi, traktörü satıp tarlayı aldınız. Traktör alana kadar bir sezon kiralayabilesiniz.
Ya da bir traktörünüz var diyelim. Belli dönemlerde 2. Bir traktöre ihtiyacınız oluyor. Bir süreliğine ve ya bir sezon kiralamak uygun olabilir.

Kiralama işine birçok farklı acıdan bakılabilir tabi ki, seninki de farklı bir bakış açısı olmuş, teşekkür ederim.
Ben de söyle düşündüm.
Diyelim ki bir tarla denk geldi, traktörü satıp tarlayı aldınız. Traktör alana kadar bir sezon kiralayabilesiniz.
Ya da bir traktörünüz var diyelim. Belli dönemlerde 2. Bir traktöre ihtiyacınız oluyor. Bir süreliğine ve ya bir sezon kiralamak uygun olabilir.
Bazı konular teorik olarak doğru gözükebilir.Ancak yıllar önce yonca ekip bağlatmak için balya makinesi satın almak yerine ücreti karşılığında bağlatır idik.Ancak hiç bir zaman tam istediğimiz anda gelmezdi.Ya öğle vakti sıcakta,ki tüm yaprakları dökülür,ya da yağmur öncesine kadar gecikir,bağlamış olur ama kaldırması bazen yağmurla birlikte olur,vs vs. Sonuçta ikinci el bir balya makinesi alıp,en uygun zamanda ,hatta gerekirse akşam serinliğinde balya bağlayabiliyoruz yıllardır.150 ağaç zeytinlik için bahçe modeli traktöre gerek yok deyip bir kaç yıl köyden traktörlere alt bakımını yaptırdım,maliyet ve işçilik kalitesini beğenmediğimden bir bahçe traktörü aldım.Teorik mantıkla değil,biraz da uygulamadan gelen aksaklıkları da hesaba katmada fayda var derim.

• Beğen
Tepkiler: wallace22