Traktör yandı

Dün tarla sürdüm sürdükten sonra eve geldim pulluğu söktüm traktör den tuhaf ses gelmeye başladı sonra yıkadım tekrar çalıştırdım tekrar ses gelmeye başladı duman çıkmaya başladı stop etmeye çalıştım stop etmedi garaja çekip seri viteste birden kalkış yaptım gene stop etmedi sonra aküyü söktüm marş motoru çok ısınmıştı marş takılı kalmıştı sanırım sizce durduk yere neden böyle oldu

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Çok geçmiş olsun. ALLAH beterinden korusun. Elektrik tesisatı çok önemli. İşin aslı traktörlerde de otomobillerde olduğu gibi yangın söndürme tüpü bulundurmalı. 50-100₺ lık bir tüp bir traktörü ya da yeni başlayan tarla yangınında mahsülü kurtarabilir.
Bir diğer konu da özellikle pahalı traktörlere kasko yaptırmakta fayda var. İki hafta önce asansörlü çeki fiyatını sordorduk 7.000₺ gibi rakamlar istiyorlar.

• Beğen
Geçmiş olsun. Tümosan direksiyonun altından senelerdir yağ kaçırmasından dolayı 2018 sezonunda balya basarken kontağın kabloları koku ve ateşe neden oldu. Göğüsü açıp ilçeye zor götürdük. 2019da deponun altındaki boşta duran elift kabloları ateş atti motoru zor kurtardık.

Ateşi tetikleyecek yağ , mazot gibi şeylere dikkat etmek gerekiyor. En azından kablonun yaralı ucunu bantlamak lazım.

• Beğen
Traktörün kaskosu kadar kazanıyoruz abi valla kazandığımı da kaskoya nasıl verelim mazot parasını zor çıkartıyoruz Allah hepimize yardımcısı olsun

Yanlış bilmiyorsam iki yüz bin liralık bir traktöre 600 ila 700₺ gibi bir rakam çıkıyor. Bunu da kredi kartı ile on taksit yapsan aylık 60-70₺ gibi rakama malını güvenceye alırsın. Video sitelerinde yanan onlarca traktör ve iş makinasının görüntüleri var. Malum artık traktörler mekanik değil elektronik.
Kendi adıma konuşuyorum günde 18,5₺ sigaraya para veriyorum. Bir haftalık market alışverişi bile dünyanın parası. Günümüz şartlarında traktör kaskosu çok büyük paralar değil bence. Traktör yılda bir kaç ay iş yapsa da ucuzundan kasko yapmakta fayda var.

Geçmiş olsun.
Marş motoru kömürleri toz yapar ve sıkışmaya neden olur.
Eski modellerde mıknatıslı motor kullanılıyor, kısa devreden, dişli sarmasından, kömür tozundan sıkışma olur.
Kutup başı sökülür, çekiçle tıklayarak boşanması sağlanır.
Genelde 1500 saat arayla temizlik ve yağlama yaparız.
Debriyaj balatası tozlarını da bazı modeller motorun içine çekebilir.
Tozun tahliyesi için eski model marş motorlarında toz tahliye deliği bulunur.
Yarım cm, 0,5 mm bir delik kullanılması faydalıdır.
Yeni tip marş motorları şanzımanlıdır.

Yanlış bilmiyorsam iki yüz bin liralık bir traktöre 600 ila 700₺ gibi bir rakam çıkıyor. Bunu da kredi kartı ile on taksit yapsan aylık 60-70₺ gibi rakama malını güvenceye alırsın. Video sitelerinde yanan onlarca traktör ve iş makinasının görüntüleri var. Malum artık traktörler mekanik değil elektronik.
Kendi adıma konuşuyorum günde 18,5₺ sigaraya para veriyorum. Bir haftalık market alışverişi bile dünyanın parası. Günümüz şartlarında traktör kaskosu çok büyük paralar değil bence. Traktör yılda bir kaç ay iş yapsa da ucuzundan kasko yapmakta fayda var.

merhaba.arkadaş 2500 tl ye yaptırmış 2018 john deere . öyle 600 lira değil kasko.

bizimde dün akşam traktörümüz durup dururken yandı:( kısa devre oldu sanırım sistem sigorta da atmadı sanırım . yagmur da yagınca bir yeri kısa devre yaptı sanırım.Plastik olan her yeri yakmış, ön teker koltuk, gögüslük , arka depoya kadar gelmiş onu de eritmiş. Kısa sürede nasıl o kadar ilerledi anlamadım.
çiftlik sigortası kapsamıyor sanırım traktörün kaskosu olması gerekiyor.