Traktöre uygun Pulluk seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken etkenler...

Bu pulluk işinin okadar değişkeni varki..
tekstür, organik madde, toprak nemi, önceki mahsül.
Ben 5450 ile soğan tarlasında kamyon izlerinde yeri geliyor 5 li 14 ile 5 km/h kadar düşebiliyorum.Benim için en ideal sürüm hızı 7 km dir.Üzeri hızlarda pulluk yüzeye çıkma eğilimindedir.

25-30 cm derinlikte 11 km süratle Trakya'da tarla sürecek kisi kaçlı pulluk kullanacak 4 lü 14 numara 7 km 85 hp deutz daha seri bir traktor söyleyin hemen değistirip onu alalım.
11 km süratle pulluk sürümü yapacak traktör dizaynı yoktur.
Puma 165 , kumsal alanda 4 lü dönerli pullukla derin sürümde 12 km/h sürat yapabiliyor. 5 14" pullukla 15 km/h sürat yapabilir.
Yazılım kullanılırsa 235 hp verebiliyor.
JD 6115 RC , 4 14" pullukla, 9 km/h hızda , 1900 rpm motor devrinde sürüm yapabilir.
Tarlada taş olmaması gerekir.

Bende 1 2 bildiğimi düşündüğüm şeyleri aktariyim.sivastan bizim buralarda en ideal hiz 7 zorsa 6 kumsalsa 8 km/h dir.12km hizla gideni görmedim ki olmazda yeterince düz olmaz 7 yi gecince coğu tarlada direk pulluk yukari atiyor inişli cikişli kötübir surum oluyor. Pulluk secimi arazinin ne olduguna bağli olarak degısır trakyada pirinç tarlalarinda kucuk kulak urfada min 14 kulak kullaniliyor sivasta genelde 11 12 13 cok nadirdir 14 kulak. Diger turlu klasik pulluklar sivasta halen yoğunluklu olarak kullaniyor.taşli yerlerde helezon yayli pulluk biz helezon yayli kullaniyoruz hem taşi engelliyor kirilma riski cok az hemde traktöre zorluk cikarmiyor ve kulak ayna yapisi daha bir kavisli yüzeyde sap cavdar ot vs. birakmiyor.bizim bölgemizde donerlu pulluk yok cunki araziler eğimli hidrolik pullugu taşisada traktör önude şahlanma kontrol kaybi olabiliyor diğer yandan ağirlik cok önenmli td100d ye 5li 12 düz pulluk kullaniyoruz.gider de 5 li 12 ye ayarli helezon yayli pulluk alirsak olmaz neden derseniz 5li 12 li düz pulluk 650 700kg ve kisa.5 li helezon yayli ünlu markasinda 1 ton buda hidroligi zorluyor kollarda kirilma teknik sorunlar oluyor.ve dingil acikligi toplam uzunluktan kaynakli şahlanma kontrol kaybi yaşaniylr tr5 110 a 5 li 14 lu helezon yaylj taktigimizda ise bir sorun olmuyor cunki tr5 in dingil acikligi 2.55 td 2.4 15santim fark cok şeyi değistriyor bu yüzden td100d 4 lu 14 lu helezon yayli cekerken tr5110 5li 14 cekiyor gucten dolayi değil motor uzunlugundan dolayi. Bana sacma gelen mevzu mesela erkunt 125 2.4 mt dingil acikligi e iyide sen buna 6 li takamazsinki uyumlu olmaz ne anlami var he pratik olur ama pullukta işe yaramaz bir özellik.t5 115lerde dingil acikligi cok az olan motorlar buda şahlanmaya sebeb oluyor önu uzatiyorlar td erkunt jd sahipleri ama en cok etkileyen dingil acikliği.kisacasi traktör teknik verilerine göre ve bölgenize göre pulluk alinmali burda tek etken motor hp olmamali dingil acikligi toplam uznluk arka hidrolik dayanimi ve bölgenizdeki kulak secimleride dikkat etmeliyiz

Yahu nadas yaparken 7ler 8ler 9lar havada uçuşuyor, 10 ve üzerini hiç saymıyorum
Bu kişiler yalnızca baharda vakit nadası mı yapıyor, anızdır, mısır yeridir, yonca yeridir, çiçek yeridir falan hiç mi sürmüyorlar
Geçen ben de devirdim, yemin ediyorum traktörün camları falan patlayacak diye tedirgin oldum.hoplamaktan, zıplamaktan direksiyonu düz tutamadım.bırak 7 km'yi zaten gidilmez de 5kmden fazla gidersen sallanmaktan sırtında boynunda fıtık çıkar, traktör de pulluk da 20 dekar sürümden sonra ortadan ikiye bölünür.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Yahu nadas yaparken 7ler 8ler 9lar havada uçuşuyor, 10 ve üzerini hiç saymıyorum
Bu kişiler yalnızca baharda vakit nadası mı yapıyor, anızdır, mısır yeridir, yonca yeridir, çiçek yeridir falan hiç mi sürmüyorlar
Geçen ben de devirdim, yemin ediyorum traktörün camları falan patlayacak diye tedirgin oldum.hoplamaktan, zıplamaktan direksiyonu düz tutamadım.bırak 7 km'yi zaten gidilmez de 5kmden fazla gidersen sallanmaktan sırtında boynunda fıtık çıkar, traktör de pulluk da 20 dekar sürümden sonra ortadan ikiye bölünür.
Hocam bende ünlü 4/12 pullukla takviye 3 1500 gazla 4.8 km hızla sürdüm takviye 4 ile sürdüğümde aynı gaz 6.8-7 km hız yapıyo ama güzel olmuyo ve traktörü çok yoruyor ama tav olsa rahat gider seri birde 11-12 km hız yapıyor pulluk çekmek mümkün değil. Ferguson ile sürerken birinci fitesin ağırıyla giderdim casenin 3 den hızlı 4 den yavaş ara bi hızdı sürüm için çok uygundu keşke casede buçuk olsa.

• Beğen
Tepkiler: Mmurat