Traktörler kaç bin saat çalışır?

04.01.2015
908
159
izmir

Her marka model ve bakım kullanıma göre tabiki çok farklılıklar gösterebilir ama bakımları zamanında yapılmış düzgün kullanılmış traktörler kaç bin saat rektefiye görmeden çalışabilir?

Tekrar tekrar rektefiye edilen motorların şanzıman diferansiyel vb aktarma organlarının ömürleri ne kadardır?

Dostum işine göre değişir seninde dediğin gibi. bizim ithal nh 9000 saatte yakın, aklına gelebilecek her işe koşuluyor. daha reftefiye yemedi. yağ kaçakları, keçe bozulmaları, kullanıcı hatası kaynaklı farklı arızalar yaşadık ama motoru daha ellenmedi.

Bana kalırsa düzenli olarak yağlanan, yağ değişimleri akstalılmayan, filtreleri temizlenen, kaliteli mazot koyulan ve çok hırpalanmadan koşulan makinalar 10.000 saat sıkıntı yaratmadan koşulabilir.

Rektefiye sonrasıda orjinal parça kullanıldıysa bi o kadar daha çalışırsın sıkıntı olmadan
Her marka model ve bakım kullanıma göre tabiki çok farklılıklar gösterebilir ama bakımları zamanında yapılmış düzgün kullanılmış traktörler kaç bin saat rektefiye görmeden çalışabilir?

Tekrar tekrar rektefiye edilen motorların şanzıman diferansiyel vb aktarma organlarının ömürleri ne kadardır?

• Beğen
Tepkiler: ekiz
Bildiğim kadarıyla motor ömrü olarak rektefesiz en uzun süre çalışan motor Valtralarda bulunan Sisu motor.Valtra ithal modellerinde 20 bin saat motor garantisi veriyormuş.Tigemde 30-35 bin saatte rektefe görmemiş Valtralar var diye duydum.Bu kadar uzun süre çalışabilmesi gömleğin 2 yerden değil 3 yerden sabitlenmesine bağlıymış.Böylece gömlek daha az büzüşüyor ve pistonlar gömleğe zarar vermiyor.

Bildiğim kadarıyla motor ömrü olarak rektefesiz en uzun süre çalışan motor Valtralarda bulunan Sisu motor.Valtra ithal modellerinde 20 bin saat motor garantisi veriyormuş.Tigemde 30-35 bin saatte rektefe görmemiş Valtralar var diye duydum.Bu kadar uzun süre çalışabilmesi gömleğin 2 yerden değil 3 yerden sabitlenmesine bağlıymış.Böylece gömlek daha az büzüşüyor ve pistonlar gömleğe zarar vermiyor.
Tam olarak aynısını biliyorum yıllardır

• Beğen
Tepkiler: muratuzcelik
14000 saatte ts110 var 2000 model
9000 saatte Kubota 9540 var rektefiye olmamis motor omru kullaniciya bagli biraz valtra sisu motor 28000saat motor ömrü var diyorlar
M135 fiat var saati 20000 den fazla daha rektefiye olmadi kuduz gibi calisiyo 70 lerin masseyleri rektefiye olsada ic anadolu da hala en cok kullanilan traktorler sonuc kullaniciya bagli hersey yapacagi ise uygun ekipman takican fazla zorlamadan dizel motoru 1500 1700 devir arasinda çalıştırırsan uzun omurlu olur yag ve filtreleri 300 400 saatte hep degistirmek isin özü benim bildiklerim bu kadar

Fiat 780 var , yeni rektefiye yapıldı , toplam maliyet 40 000 TL , saati çalışmıyor ama 150 dk yer işliyor , yıllık 500 saat üstü rahat çalışır, 25 000 saati muhtemelen geçmiştir.
Fiat 640 balye işi yapmazsa 15000 saatleri rahat geçebilir. Rampa aşağı seri 4 le dip gaz verilip traktör salınırsa ve 40 km/h hızı geçerse 4. vites dişlisi kırabiliyor.
1989 model 7056 var , bir kez rektefiye yapıldı , bir kez arka aks kesti , şanzımanda sorun bulunmuyor.
Steyr 768 , 7000 saatler genelde rektefiye isteyebiliyor, şanzıman ve diferansiyel sorunları çok olur.
İlanlara yazarlar , diferansiyel ötmüyor diye ama bir zaman sonra ötecek demektir.
Fiat, Same, Landini şanzıman konusunda uzun ömürlü oluyor.
MF 175 var , yılda 100 saat belki çalışır, yardımcı traktör , daha rektefiye olmadı, şanzıman sorunsuzdur.
MF 200 S sersinin vitesten atma huyu var, aylar aşınıyor , değiştirmek gerekiyor.
MF 65X vardı , blok patlattı , hurdaya gitti.
BMC Nüffield , 45 hp lik model parça yokluğundan hurdaya gitti.
Bolinder hala çalışıyor.
Leyland var.
Ford 3600 var, şanzıman sorunsuz , patinaj pedalı kullanılırsa ayna mahruti kırabiliyor.
JD 1130 şanzıman olarak hala sorunsuz çalışıyor.

Mf 3105D rektefiyesiz 35000 saat
Screenshot_20210519_023007.jpg

Dediğiniz doğru bir düzeltme yapalım.
Valtralarin bütün motoru ital sisu motordur a serilerininki bile diğer akatarma sistemleri ital sıtandart larda hema üretmi dir . Motor hariç diğer bölgeler kalite farkı olabilir

• Beğen
Tepkiler: Ulusoy59 ve ekiz
Bizim 2000 model 265s var sıfırdan beri bizde şuan 21 yaşında 5000 saat anca oldu 10bin saatte rektefe olsa 2040 yılını bulur diye düşünüyorum bu arada 2016da çektiğim fotoğrafları gördüm o zaman 4600km deymiş 5 yılda 400km yapmış böyle giderse rektefe sini görmeyedebiliriz de

Eğer motorun,sekman gömlek ve güç üreten aksamı söz konusu ise,
Kullanılan yağın kalitesi, değişim zamanı,
Filtresi,ve işinde uygun devirde kullanilması en önemli etkendir.
Yakıtla ilgili düzenekleri (enjektör,pompa)v.s mazot kalitesi,depoda dipte biriken suyun temizlenmesi,gibi erkenler motor saatini etkiler,
Şanzıman ise traktöre,verilen işin,hangi şartlarda çalıştırıldığında bağlı,
Hafif işlerde kullanılan bir şanzıman ile orman,ağır tarla işleri,gübre veya kum işi gibi işlerde çalışan şanzıman tabiki aynı ömüre sahip değildir.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Motor eğer 3.105 ise debriyaji 35.000 saate saate kadar kaç kere elden geçirdin sayın ağam bu motorların baskı ve debriyaji o saatleri görmez ihtimali dahi yok 3000 bilemedin 5000 hadi çok özel baktın 10000 saat gitsin debriyaj baskı balata ki biz çok 105 likte baskı debriyaji atan çiftçiler gördük çevremizde 2000 ila 4000 saat arasinda Perkins motor hastalığıdır yağ yakmak bı saatten sonra sekmanda istemese motorda istemese yağ yakmaz mi bu motor bu forumda doğru bilgilerle birbirimize yardımcı olalım bizim aklımızı 35.000 saat olarak almayın eğer bu gerçek saat cıvata sıkmadan geldiyseniz traktormetre programını hemen davet edelim size nasıl Tümosan traktör için gidip özel eklerini anlattilarsa sizin için özel program yaparlar yapmazlar ise de yaptırırız bı aileyiz

Motor eğer 3.105 ise debriyaji 35.000 saate saate kadar kaç kere elden geçirdin sayın ağam bu motorların baskı ve debriyaji o saatleri görmez ihtimali dahi yok 3000 bilemedin 5000 hadi çok özel baktın 10000 saat gitsin debriyaj baskı balata ki biz çok 105 likte baskı debriyaji atan çiftçiler gördük çevremizde 2000 ila 4000 saat arasinda Perkins motor hastalığıdır yağ yakmak bı saatten sonra sekmanda istemese motorda istemese yağ yakmaz mi bu motor bu forumda doğru bilgilerle birbirimize yardımcı olalım bizim aklımızı 35.000 saat olarak almayın eğer bu gerçek saat cıvata sıkmadan geldiyseniz traktormetre programını hemen davet edelim size nasıl Tümosan traktör için gidip özel eklerini anlattilarsa sizin için özel program yaparlar yapmazlar ise de yaptırırız bı aileyiz
Traktör benim değil kardeşim. Yukarıda belirtmiştim keşke okusaydın. Debriyaj baskı balata değişimi farklı bir şey motor rektefiyesi farklı bir şey. Baskı balatası illaki değişmiştir. Mf 3000 serisinin üstündeki motor perkins değil Deutz tur. 20 25 binleri çok rahat görüyor. Yani 35 bin deutz motor için imkansız değil. Sadece bi resim atmışım. Cıvata sıkmadan bu saate geldi diye bi iddaam da yok. Anlamadan dinlemeden yorum yapmayalım lütfen.