Traktörlerimizin Yakıt Tüketimleri

Ynt: Traktörlerimizin Yakıt Tüketimleri

kubilay07 link=topic=73085.msg851633#msg851633 date=1393108634' Alıntı:
olum o saati demiyom la ;D traktörün 'çalışma saatini' diyorum :D
traktörün çalışma saati ile ilgili bir konu vardı onu gördün mü bilmiyorum ama kısaca şöyle söyleyim traktörü sabit 1500 d/d da çalıştırırsan 60 dk da gösterge 1 saat çalışmış olarak gösteriyor ama 1500 devirin üstüne çıkarsan 60 dakika olmadan traktörün saati 1 saat ilerliyor ve 1500 devirin altında çalışırsa 60 dk olmasına rağmen traktörün saati 1 saat olmuyor. Bunu erkunt , tümosan ve 3000 serisi mf de gözlemledim ;)

anayurtlu link=topic=73085.msg851640#msg851640 date=1393109118' Alıntı:
traktörün çalışma saati ile ilgili bir konu vardı onu gördün mü bilmiyorum ama kısaca şöyle söyleyim traktörü sabit 1500 d/d da çalıştırırsan 60 dk da gösterge 1 saat çalışmış olarak gösteriyor ama 1500 devirin üstüne çıkarsan 60 dakika olmadan traktörün saati 1 saat ilerliyor ve 1500 devirin altında çalışırsa 60 dk olmasına rağmen traktörün saati 1 saat olmuyor. Bunu erkunt , tümosan ve 3000 serisi mf de gözlemledim ;)

cık görmemiştim :) bende diyorum bizim bağcık ile 1 saat yol gidiyom ama saat 1 saat atmıyor demek bundanmış :D

benim dediğim şekil işi iyice karıştırır o zaman. ee nasıl olacak bu iş :)

sebazios link=topic=73085.msg851613#msg851613 date=1393107526' Alıntı:
2013 model Hattat A60 (68 hp) ölçüm bizzat yapıtım.

Ağır işlerde günde (10 saatte) 45 litre.

Uluslararası ölçüm yöntemleri tabi ki en doğrusu. Ama yukarıda örnekledim. Fiat 80-66 ' ya test yapmışlar. Saatlik maksimum tüketim 22 litre çıkmış. Bu günde 220 litre (yaklaşık 1000 lira) eder ki ben ömrü hayatımda bir 80-66 ' nın bu kadar yaktığını görmedim, söyleyenene de inanmam.

Ha nasıl becerebilmeşler dersen kuyruk miline ölçüm aparatı takıyorlar, motor dip gaz, motoru öldürüp öldürüp dirilterek laboratuvar ortamında maksimum zorlama..

Eee, ben tırmık çekerken ne işime yarayacak bu bilgi.

Burda istenen karmaşık değil, olay şu:

John deere 2130. 1979 model.

Tırmık çekerken (hafif iş) günde (10 saat) 55 litre yakıyor, gibi

Dönüm, dekar istenmiyor yani. Süre önemli.
bu testteki 80-66 nın bulunan degerleri dogru olabilir aslında :)
sonuçta 4 piston ve 80beygir civarı makina dipgazla o mazotu yakar tahminimce
düşünsene son gaz son vites nakliye yapsak 80-66 ile sonuç bu adamların buldugu degerler civarında olur gibi bence

birde ben alışmışım saat hesabı diyince aklıma hep tesviyeciler ve kazıcı yükleyici türü iş makinaları geliyor onlar genelde saat hesabı çalışır ve yakıtınıd en iyi onlar ölçer saatlik tüketimi

bizde yani tarımda kullanılan traktörlerde ölçüm traktörün arkasındaki ekipmanın cinsine baglı olarak dekara kaç litre yaktıgını bilmek önemlidir çünkü süreden ziyade yapılan işin dekar miktaryla bu dekarın litre maliyeti önemlidir

bence bu yakıt işinin mantıgı şu

hafif işte beygiri düşük piston sayısı az olan traktör az yakar
agır işte beygiri yüksek piston sayısı fazla ve uygun ekipman takılmış traktör az yakar

tabi şöförler acemi olmamak kaydıyla :)

aşagıda ki link verdiigm konuyu incelersen sevinirim

http://www.trakkulup.net/muhabbet-teknik-bilgiler-190/sizin-new-hollandiniz-ne-kadar-yakiyor/58/

anayurtlu link=topic=73085.msg851614#msg851614 date=1393107576' Alıntı:
Bunu sadece saate göre hesaplamakta pek doğru olmaz gibi. Misal pancar sezonunda hasata sabah 9 da başlayıp akşam 9 da eve geliyorum tarlanın durumuna göre 40 litre yaktığı da oluyor 70 litre yaktığı da oluyor. Bu verdiğim değerlerde 40 litre yaktığı zaman tarla çamur değil ortalama 10 12 dekar pancar sökmüş oluyorum. 70 litre yaktığı zaman tarla çamur ve 8 9 dekar anca sökebiliyorum.

İşte burda hafif iş - ve ağır iş ayrımı yapıyoruz ve sorun çözülüyor.

Ekipman aynı bile olsa çamurda çalışan traktör çok daha fazla zorlanır ve iş ağır işe girer. Doğal olarak daha çok yakar.

Yani ağır-hafif iş olayında traktörün zorlanmasını baz alın. Sorun kalmaz.

Buna göre senin traktör orta hafif işlerde 40 litre yakarken çok ağır işlerde 70 litre yakıyor.

Yakıt ortaya çıktı işte.

omerfarukkoc link=topic=73085.msg851626#msg851626 date=1393108263' Alıntı:
Güzel Bir Konu Olmuş Yılmaz Abi... Yalnız Barış ' ın Dediklerine Katılıyorum... Tarla,Toprak,Tav Farkı Zaten Dekara Yakılan Yakıt Aralıgını Arttırıyor İşin İçinde Saat ' te Girince Aralık Bazen Tahmin Edilemez Oluyor...

Ben De Yazayım;

70-66s Orta İşlerde 10 Saatte 25-30 Litre...
TL100A Ağır İşlerde 10 Saatte 100-150 Litre...

70-66s İlePulluk Veya Rototiller Dışında Ağır İş Görmüyoruz O Yüzden Yazmadım...

Geçenlerde 2 Gün Gübre Attım 70-66s İle Toplamda Çalıştıgı Saat 15 Saat Civarı... 40 Litre Yaktı, Bunu da Çevirince 10 Saatte 27 Litre Filan Yakmış Oluyor...

Örnek Vereyim TL100A İle Mesela Çizelle Saatte Ortalama 9 Dekar Tarla Sürüyorum... Dekara 1.3 Litre Yakıyor...
Saatte 11,7 Litre Yakıyor, Bu Da 10 Saatte Kabaca 120 Litre Yapıyor...

İşte tüm lazım olan bilgiler verilmiş. Yukarıdaki yazıyı okuyan biri, bahsedilen traktörler hakkında gayet isabetli sonuçlara varır. Yukarıdaki traktörleri ben de kaba taslak denedim, sonuçlar birebir aynı.

Bilgiler için ayrıca teşekkür.

anayurtlu link=topic=73085.msg851640#msg851640 date=1393109118' Alıntı:

Güzel bilgiymiş, linki bulabilirsen buraya ekle de konu zenginleşsin.

Bu arada ben de bu durumu bilmiyordum. Şimdi öğrendim.

YAVUZ_13 link=topic=73085.msg851649#msg851649 date=1393109954' Alıntı:
bu testteki 80-66 nın bulunan degerleri dogru olabilir aslında :)
sonuçta 4 piston ve 80beygir civarı makina dipgazla o mazotu yakar tahminimce
düşünsene son gaz son vites nakliye yapsak 80-66 ile sonuç bu adamların buldugu degerler civarında olur gibi bence

birde ben alışmışım saat hesabı diyince aklıma hep tesviyeciler ve kazıcı yükleyici türü iş makinaları geliyor onlar genelde saat hesabı çalışır ve yakıtınıd en iyi onlar ölçer saatlik tüketimi

bizde yani tarımda kullanılan traktörlerde ölçüm traktörün arkasındaki ekipmanın cinsine baglı olarak dekara kaç litre yaktıgını bilmek önemlidir çünkü süreden ziyade yapılan işin dekar miktaryla bu dekarın litre maliyeti önemlidir

bence bu yakıt işinin mantıgı şu

hafif işte beygiri düşük piston sayısı az olan traktör az yakar
agır işte beygiri yüksek piston sayısı fazla ve uygun ekipman takılmış traktör az yakar

tabi şöförler acemi olmamak kaydıyla :)

aşagıda ki link verdiigm konuyu incelersen sevinirim

http://www.trakkulup.net/muhabbet-teknik-bilgiler-190/sizin-new-hollandiniz-ne-kadar-yakiyor/58/

Sonuna kadar katılıyorum. Bizde bu konuda:

şu ekipmanla (ağır, orta, hafif iş ayrımı bu yüzden) günde (10 saat ortalama) şu kadar litre yakıyor, diye yazarsak, aşağı yukarı gerçekçi sonuçlara ulaşırız ki kıymeti bilinmez bir kaynak olur.

Yakıtı litre cinsinden yazma mantığı da bundan. Litre fiyatı sürekli değiştiği için 10 sene sonra bu konuyu okuyan birisi de rahatlıkla faydalanabir.

1998 yılından bir forum okuyordum. Eleman şu cümleyi kurmuş: 'benim araba km ' de 80.000 lira yakıyor.'

Önce parayı günümü kuruna çevir. Sonra 1998 ' in mazot fiyatını bul, böl çarp vs kaç litre yaktığını bul...

Baktım uzun iş hiç hesaplamadım. Ama litrede o sorun yok. 15 sene sonra bu sayfayı okuyan adam da yazılardan yararlanabilir.

sebazios link=topic=73085.msg851655#msg851655 date=1393110273' Alıntı:
İşte tüm lazım olan bilgiler verilmiş. Yukarıdaki yazıyı okuyan biri, bahsedilen traktörler hakkında gayet isabetli sonuçlara varır. Yukarıdaki traktörleri ben de kaba taslak denedim, sonuçlar birebir aynı.

Bilgiler için ayrıca teşekkür.

Güzel bilgiymiş, linki bulabilirsen buraya ekle de konu zenginleşsin.

Bu arada ben de bu durumu bilmiyordum. Şimdi öğrendim.

Konu nerelerde kaldı bilmiyorum ama abi dijital saatli traktörlerde gözlemlemesi çok kolay oluyor. Misal traktörün saati 1234.56 şeklinde gösteriyorsa virgülden sonraki 2. basamak ' ' örnekteki 6 rakamı ' ' 1500 d/d sabit devirde her 36 saniyede 1 artması gerekiyor. bunu tümosan ve erkuntta denedim bi üst iletide anlattığım durum ortaya çıktı. MF 3000 serisinde de öyle oldu diye hatırlıyorum ondan tam emin değilim. Kubotada denedim hangi devirde olursa olsun saati 60 dk da 1 saat artmış gösteriyor. Diğer markalarda deneme şansım olmadı ama kullanıcıları belki denerler

ramazanpullu link=topic=73085.msg851681#msg851681 date=1393117358' Alıntı:
Güzel bir konu motorların dekar yakıtını değilde saat yakıtını sorardım ben her zaman yorumlarda yerinde bi konu olmuş teşrkürler

Ramazan 6080 ' nin yakıt sarfiyatıyla ilgili birkaç yazını görmüştüm. Özellikle hafif işlerde o cüssedeki bir traktör için şaşılacak derecede düşük gelmişti tüketim değerleri bana.

Ağır işlerde nasıl yakıt?

Güzel bir konu açmışsın Yılmaz abi.biz Landininin yakıtını saat olarak hiç ölçemedik çünkü sürekli değişiyo mesela pullukta düz 1 lede sürdüğümüz yer oluyo 3 takviyeylede sürdüğümüz yerde oluyo.deposu 80 litre alıyo pullukta tarlaya göre 65 dönümde sürdüğü oluyo 75-80 dönümde sürdüğü oluyo.kültüvatörde yine tarlaya göre 150 ile 170 dönüm arasında değişiyo.

üçemli link=topic=73085.msg851780#msg851780 date=1393158853' Alıntı:
Güzel bir konu açmışsın Yılmaz abi.biz Landininin yakıtını saat olarak hiç ölçemedik çünkü sürekli değişiyo mesela pullukta düz 1 lede sürdüğümüz yer oluyo 3 takviyeylede sürdüğümüz yerde oluyo.deposu 80 litre alıyo pullukta tarlaya göre 65 dönümde sürdüğü oluyo 75-80 dönümde sürdüğü oluyo.kültüvatörde yine tarlaya göre 150 ile 170 dönüm arasında değişiyo.

Sağolasın. Kültivatörler bir günde yada 10 saatte ortalama kaç dekar yer işlediğini hesapladığın an, landini ' nin orta işlerdeki yakıtı çıkmış olur.

Verdiğin rakamlar günlük yapabildiği işlerse 10 saatte 80 litre yakar. Yaptığı işe göre fena değil. Hatta güzel.

AYHAN YARAR link=topic=73085.msg851785#msg851785 date=1393160040' Alıntı:
95 bir depo ile sabah 9 akşam 9 yetiyo tn75 daha ölçmedim 5556 yem karıyo hayvanlara depo 61 litre 8 gün yetiyo

Depo 95 litre ise ve 12 saatte bitiyorsa, Ahmet ' in landini ile yakıtları hemen hemen aynı tn75 ' in. Yem karma ne kadar sürüyor. Sabah yarım, akşam yarım günlük 1 saati buluyordum tahminim.

Saat üzerinden yapılan hesabın bir güzel yanı da bu aslında.

Sen bir günde aynı pulluk, aynı traktör, aynı yakıtla 50 dekar işliyorsun ama bakıyorsun başkası 70 dekar işliyor. Bunu görünce anlıyorsun ki sen bir yerde yanlış yapıyorsun. Ya pulluğun ayarı yalnış, ya toprak tavında değil, ya bıçakların kör yada ne bileyim, pulluk verimli değil. Bir yerde bir hata var. Bunu görme açısından işe yarıyor saat hesabı.

en son geçtiğimiz kasım ayında mısır yerlerini sürerken denemiştim tarla evimize yaklaşık 10 km falan nh td 80d ile tam dolu depo ile tarlaya gittim 40 dönüm yer sürmüşüm eve geldiğimde tekrar doldurduk 70 lt aldı...tabii tarlaya git gel 20 km ...hesabı yapın dönüme 2 lt yakmamış 5 li 10 numara ünlü pullukla...

sebazios link=topic=73085.msg851753#msg851753 date=1393153945' Alıntı:
Ramazan 6080 ' nin yakıt sarfiyatıyla ilgili birkaç yazını görmüştüm. Özellikle hafif işlerde o cüssedeki bir traktör için şaşılacak derecede düşük gelmişti tüketim değerleri bana.

Ağır işlerde nasıl yakıt?
Ağır işlerde pullukta 15 20 litre arasında oynuyor bugün tarla sürümünde 7 saatte 115. Litre yaktı yani 16.5 litre yaktı bugün saatte
Dekarda ise 1.85 e geliyor

ramazanpullu link=topic=73085.msg851843#msg851843 date=1393171272' Alıntı:
Ağır işlerde pullukta 15 20 litre arasında oynuyor bugün tarla sürümünde 7 saatte 115. Litre yaktı yani 16.5 litre yaktı bugün saatte
Dekarda ise 1.85 e geliyor

Bu hesaba gore, bugun 65 dekar yer surmuş olmalı.

İste güçlü traktörün en buyuk avantaji: zaman.

Sen 3 günde 300 dekar yeri sur çekil kenara, diger taraftaki 60 Hp ' lik trakor sahibi günde 30 dekarla 10 ' gun tirmalasin. Zaman uzayinca tav kaçsın, işçilik bozulsun vs bir suru problem.

Biz yakitin pahaliligindan korkup buyuk traktorden kacarken aslinda hicbirsey degismiyor. Yekün ' e bakınca ayni yakıt tüketiliyor.

Su an Avrupa ' daki traktorlerin güç ortalamasi, Türkiye ' deki traktor güç ortalamasının tam iki katı.

Verim ortalamaları ne yazık ki daha kötü..

Türkiye ' de dekar başına ortalama bugday verimi: 340 kg

Almanya ' da dekar başına 'ortalama' bugday verimi: 920 kg

Gel çık isin icinden.

Yakıt degerlerini kıyaslamak vs guzel ama aslında boş isler. Dogru ekipman, dogru kullanımla hepsi birbirine yakındır.

Tabloya bakinca burdaki sorunun yakıttan cok daha buyuk oldugu anlaşılıyor.

sebazios link=topic=73085.msg851921#msg851921 date=1393176220' Alıntı:
Bu hesaba gore, bugun 65 dekar yer surmuş olmalı.

İste güçlü traktörün en buyuk avantaji: zaman.

Sen 3 günde 300 dekar yeri sur çekil kenara, diger taraftaki 60 Hp ' lik trakor sahibi günde 30 dekarla 10 ' gun tirmalasin. Zaman uzayinca tav kaçsın, işçilik bozulsun vs bir suru problem.

Biz yakitin pahaliligindan korkup buyuk traktorden kacarken aslinda hicbirsey degismiyor. Yekün ' e bakınca ayni yakıt tüketiliyor.

Su an Avrupa ' daki traktorlerin güç ortalamasi, Türkiye ' deki traktor güç ortalamasının tam iki katı.

Verim ortalamaları ne yazık ki daha kötü..

Türkiye ' de dekar başına ortalama bugday verimi: 340 kg

Almanya ' da dekar başına 'ortalama' bugday verimi: 920 kg

Gel çık isin icinden.

Yakıt degerlerini kıyaslamak vs guzel ama aslında boş isler. Dogru ekipman, dogru kullanımla hepsi birbirine yakındır.

Tabloya bakinca burdaki sorunun yakıttan cok daha buyuk oldugu anlaşılıyor.

Yilmaz abi bu dediğine tamamen katilmakla beraber ikinci küçük traktörün bulunması büyük traktörünbos gezinmesini oönler diye düşünüyorum en mantiklisi 2 traktor