Trakya da nitratları atmayanlar

Bende trakya da nitratlı atmayanlar gündedileri ekmeyenlerdenim 😀yağışlı bir sistemi arkamızda bıraktık ve 15-20 Nisan gibi yağışlı bir sistem önümüzde ne zaman nitrat atıcaksınız , yerleri ne zaman hazırlayıp ekeceksiniz
Biz nitratı atan ama ayçiçek yerlerini hazırlamayan gruptayiz ;)

Kısmet olursa bu haftasonuna doğru tarlalara gireriz. Tav durumuna göre 2 aysan 2 tirmik yapıp hava da müsait olursa önümüzdeki hafta ekeriz ınşallah.

Bugün ki soğuk Afyon'dan kopmuş gibi geliyor.
Eski Mart ne zaman çıkacak?
Her sene 23 25 nisanda baya soğuk oluyor 25 nisandan sonrada yaz kendini hissettiriyor yarımdan itbaran bizim burayı en az 10 gün 15 20 derece ortalama gösteriyor yerler alısırsa 2 3 gün sonra yoncaları bicmek lazım ni yagmur daha yagarsa cok yatırır gibi

Bugün ki soğuk Afyon'dan kopmuş gibi geliyor.
Eski Mart ne zaman çıkacak?
Eski Ebe Dede hesabında sayılı kış Mart 9 = 13+9= 22 Mart, Hava soğuk giderse ikinci Mart 9 çıkması bekkenir. 22 Mart +9 = 31 Mart, havalar halen soğuk giderse 13 Nisan + 5 = 18 Nisan ki buda April 5 kışına denk geliyor. Hava bu şekilde giderse muhtemelen eski adamların hesabı doğru çıkacak gibi gözüküyor.

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Bende trakya da nitratlı atmayanlar gündedileri ekmeyenlerdenim [emoji3]yağışlı bir sistemi arkamızda bıraktık ve 15-20 Nisan gibi yağışlı bir sistem önümüzde ne zaman nitrat atıcaksınız , yerleri ne zaman hazırlayıp ekeceksiniz

Ben hem nitrat atan hemde. Ciceklerin yarısını eken gruptanim:) 15
Kilo
Nitrat attim artik yagis olurmu bilmem olsada mayis10 dan sonra atmanin bi anlami
Kalmiyor
B89B803C-EC86-448E-B3A6-67FE2581DD60.jpg

Bazı yerlerde metre kareye son günlerde 100 kg yağmur düştüğünü yazan arkadaşlar var bu yağmurdan önce nitrat atanlar için sıkıntı değil mi sonuçta nitrat çok yağmurda yıkanabilir diye biliyorum en azından CAN gübrenin yarısı nitrat formunda
Bence sikinti olmamistir yağmur cisen seklinde yagdi tarlalardan neredeyse su akmadi

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Bazı yerlerde metre kareye son günlerde 100 kg yağmur düştüğünü yazan arkadaşlar var bu yağmurdan önce nitrat atanlar için sıkıntı değil mi sonuçta nitrat çok yağmurda yıkanabilir diye biliyorum en azından CAN gübrenin yarısı nitrat formunda
Bizm burda metekaraye en fazla 30-40 kg civarı düşmüştür.Metrekaraye 100 kg ve üzeri yağış demek 1 aylık yağışın 2 günde yağması.Nisan ayının tümüne bağlasan okadar yağış anca eder.Nasip kısmet.Ayarsızlık var yağan yere çok fazla yağıyor kimi yer hiç yağmıyor.Allah bilir ama bence nitrat kısmını bu yağmur yıkamıştır eğer o kadar çok yağdısa.Yıkanma şekli illa hızlı yağıp tarladan akıp gitmesi değil çok yağıp gübrenin kök bölgesinden en alt tabana inmesi şeklinde olur.Amonyum kısmında tam yağmura denk getirip atıldısa bitki onu alır yine ilerler.

• Beğen
Tepkiler: Buğday22
Bizm burda metekaraye en fazla 30-40 kg civarı düşmüştür.Metrekaraye 100 kg ve üzeri yağış demek 1 aylık yağışın 2 günde yağması.Nisan ayının tümüne bağlasan okadar yağış anca eder.Nasip kısmet.Ayarsızlık var yağan yere çok fazla yağıyor kimi yer hiç yağmıyor.Allah bilir ama bence nitrat kısmını bu yağmur yıkamıştır eğer o kadar çok yağdısa.Yıkanma şekli illa hızlı yağıp tarladan akıp gitmesi değil çok yağıp gübrenin kök bölgesinden en alt tabana inmesi şeklinde olur.Amonyum kısmında tam yağmura denk getirip atıldısa bitki onu alır yine ilerler.
100 kg yağış alan yer varmı bilmiyorum ama Tekirdağ da 70 kg yağış ölçülmüş