Tüccarlardaki elektronik kantarlar..

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir
Ya bu tüccarlardaki kantarlarda çok oynama olurmu.Bazen römork çok dolu oluyor bunda 3 ton buğday var dediğimizde 2630-2740 kg gibi değişiyor tonajlar.Galiba 50 kilo gib,i sapmalar oluyor.Arpanın kalitesinle alakalı bir durum galiba.

Son düzenleme:
Ya bu tüccarlardaki kantarlarda çok oynama olurmu.Bazen römork çok dolu oluyor bunda 3 ton buğday var dediğimizde 2630-2740 kg gibi değişiyor tonajlar.Valla bazen içime şüphe düşüyor acabamı diye.Günahada girmek istemiyyorum.Birde şöyle bir durum oldu Mesala traktör yoldayken ben önceden dökeceğim yere gittim.Kantarın ucundan tartım kendimi kilomu tam gösteriyor.Traktör geldi tam kantara girecekken o ara tüccarda geldi yine kantara çıktım kilomdan 60 kg eksik geliyorum.Yanlışmı yaptım dedim yeniden çıktım girdim yine 60 kg eksik.Tek yağımla filanmı basıyorum dedim hayır eksik gösteriyor.Ben bu işden bir şey anlamadım.Bugün bir arkadaşa buğday döktüm yine tarttım kendimi normal kilomu gösteriyor.Ben bu malı birazdaha pahalıya verdim.Yakın tanıdığımız biri.Acaba kıramadığı için yüksek fiyat verip kantardan çalarak o verdiği fiyatı normalemi çekiyor anlamış değilim.Şimdi başka kantara girsem gelsem anlayacak ve o kantar tam tartacak.

Bu kantar bilgisayarlı kantar..İçerden tek bir tuşla kantarda tartıltılan buğdayı daha az gösterebilirlermi?Taraktörün boş ağılığını biliyorum her yerde aynı o hep aynı çıkıyor.O anda doluda oynama yapıp boşta ise normal çekiyor gibime geliyor.İçime bir şüphe düştü anlatamam ya.Tam olarak emin olmadan birşeyde yapamıyorum.Bundan sonra alıcı olmayan kantarda tartıp tekrar buğdayları sattığım tüccarın kantarında tartsam adamda yapmadıysa ayıp olacak.Ne yapacağımı şaşırdım.Şüphe kötü birşey..
Yanlış bilmiyorsam kantarın ölcüm hassasiyetı önemli olan sizin kullandığınız kantar hangi rakamı aşagı yukarı yuvarlıyor ölcüm hassasiyeti ne 1 kiloyamı duyarlı 20 kiloyamı 50 kiloya mı duyarlı ?

Bu gibi farklar hektolitre nedeniyle de çıkabilir. Yani buğdaydan buğdaya tohumdan tohuma hektolitre değişebilir.

Hektolitre ağırlığı, 100 lt buğdayın kg cinsinden ifadesidir. Buğday kalitesini belirtmede kullanılan basit bir ölçüdür. Buğday alımında ve sınıflandırmada esas alınan değerlendirmelerinden biri de hektolitre ağırlıdır. Hektolitre ağırlığı arttıkça kuru madde miktarı ve un verimi artmaktadır.
Özetle 1 lt buğdayın ağırlığı gibi düşünebilirsiniz. Hektolitresi 82 demek 1 lt buğday 820 gr demek, hektolitre 75 demek 1 lt buğday 750 gr anlamına geliyor.

Örneğin hektolitresi 81 olan buğday ile hektolitresi 75 olan buğdayı aynı arabaya koyduğunuzda ağırlığı farklı çıkar.

Örnek olması adına ekteki linkte bugün Uzunköprü borsasında işlem gören buğdayların hektolitre değerlerini görebilirsiniz.

Hektolitresi 75 olan buğday da var 82 olan buğday da var. Arada ki fark 7 birim, 7 /82 = %8,5. Yani hektolitresi 75 olan buğday ile 82 olan buğday arasında %8 civarında ağırlık farkı var demektir.