Tümosancılar El Ele Verelim

Ynt: Tümosancılar El Ele Verelim

okan6445 her konuda fendt çıkmasından bıktık şimdi sen johndeere mi çıkartmaya çalışıyorsun site kurallarını gözden geçirsen iyi olur jd ye bu konuda kimse laf etmişmi de sen önce ford dedin sonra jd diyorsun jd ile ilgili konuşacakların varsa jd ile ilgili bölüm mevcut orada konuşabilirsin fanatikliliğe gerek yok bu sana son uyarım başka bir konuda lütfen tartışma çıkartacak msjlar atma... Demogojiye ihtiyacımız yok herkesin markası traktörü ekipmanı kendine güzeldir bunu anlasanız iyi olur diye düşünüyorum ve bu konu lütfen kaldığı yerden devam etsin gereksiz tartışmalar olmasın

Eyvallah kardeşim Dikkatin ve bilgilendirdiğin için Tşk Edrm.

Erkunt ' a bir lafımız yok. Allah Razı olsun Erkunt Tümosan ' a az difransiyel üretmedi. Ama bazı arkadaşlar Erkunt Traktörleri %100 Türk malı diye över! Arkadaşım Erkunt ' un motoru Perkins motordur sanırsam perkins te ingiliz malı olması lazım. Erkunt ' un kendi sitesinede girerseniz görürsünüz. Yani Erkunt ' un %40 yabancıdır. Tümosan ' ın ise sadece mazot pompası (Bosch) yabancıdır. Yani %97 Türk malıdır. Tümosan neden ön lastikleri NH ve MF lere göre küçük yapar:

Malum çiftçinin halı belli ülkemizde çiftçi kendisine kalın lastikli bir traktör alınca onu mahsülün arasına katamıyor ve başka bir traktör almak zorunda kalıyor bu birincisi.

İkincisi ise Fazla büyük lastik ve ağırlık motoru yorar güçten ve performanstan düşürür. Erken emekli ve rektefiye olmasına neden olur.Bunu düşünerek Tümosan Traktör ' lerini üretir.

@*/-TmS_HsT-/*@ link=topic=16128.msg203202#msg203202 date=1249859539' Alıntı:

Erkunt ' a bir lafımız yok. Allah Razı olsun Erkunt Tümosan ' a az difransiyel üretmedi. Ama bazı arkadaşlar Erkunt Traktörleri %100 Türk malı diye över! Arkadaşım Erkunt ' un motoru Perkins motordur sanırsam perkins te ingiliz malı olması lazım. Erkunt ' un kendi sitesinede girerseniz görürsünüz. Yani Erkunt ' un %40 yabancıdır. Tümosan ' ın ise sadece mazot pompası (Bosch) yabancıdır. Yani %97 Türk malıdır. Tümosan neden ön lastikleri NH ve MF lere göre küçük yapar:

Malum çiftçinin halı belli ülkemizde çiftçi kendisine kalın lastikli bir traktör alınca onu mahsülün arasına katamıyor ve başka bir traktör almak zorunda kalıyor bu birincisi.

İkincisi ise Fazla büyük lastik ve ağırlık motoru yorar güçten ve performanstan düşürür. Erken emekli ve rektefiye olmasına neden olur.Bunu düşünerek Tümosan Traktör ' lerini üretir.
o zaman fiat %55 türk renault %60 türk ford-otosan%46 türk dür,
ayrıca sadece mazot pompası değil enjektörler de bosch olmasın ? yani %95 türk... Birde bana %100 üretildiği ülkenin markası olan traktör araba vs söyleyebilirmisin? %100 denmesindeki sebep bütün parçaları biz yapıyoruz diye değil %100 yerli sermaye ile yapıyoruz anlamında

Simdi birkaç şey sormak istiyorum tümosan ın yaptıklarına demişsin ki tümosan küçük tekerlek yapar büyük tekerlek çabuk rektefe ister diye... Hocam bu araştırmalar yar-ge ler aylar belki yıllar sürer... Traktörün üzerinde ne parça varsa bir ölçüsü bir hesabı vardır yani senin dediğin gibi değil ha daha sonradan sen tekerleği büyültürsin orjinalini değiştirirsin ona lafım yok ama fabrika çıkışlı traktörlerde senin dediğin olay yanlış diye düşünüyorum

Bende bunu Teknik Yüzde olarak veriyorum. Ayrıca Söylediğim gibi Tümosan İstese Tekerleri Büyük yapar. Ama Çiftçi Mahsülün arasında kolay hareket edebilsin diye küçük yapar sen 90.80nin arka lastiklerini küçült git pancarın fasulyenin kabağın mısırın arasına sok koskoca 110 Hplik traktör hangi işini yapmaz. O yüzden sizin verdiğiniz. Sevmayevi yüzde benimki ise Teknik yüzde Sevmeyevi Yüzde de Tümosan %200 Türk malıdır.

traktörleri fiyatlarına ve sundukları teknolojiye verimlilige göre degerlendirmek lazım... firmalarımız keske daha guclu olsalar teknolojiyi daha iyi kullansalar.. keske tumosan cok daha teknolojik ekonomik motorlar üretse diger yerli firmalarda sisu ve perkisi bırakıp tumosan kullansa... keske ortak traktör üretseler daha basarılı olurlar ama burdaki en buyuk sorun motor üretmekte sanırım... teknoloji hızla ilerliyor en iyi verimli motoru üretmek kolay degil sanırım tumosan daha fazla yatırım yapabilse turk muhendisleri en iyisini yapabilir bence.. yeterki sermaye ve yatırım olsun.. şu durumda bi kaç küçük marka durumundalar dogal olarak dısardan alıyor bazı parcalarını..

isteseler neler yapar neler ama amaçları yatırımdan çok deneye deneye ucuz yoldan yatırım.nasıl olsa satacak deneyecek çiftçileri var.denek olarak türk çiftçi var.avrupaya sattıkları ile türk çiftçisine sattıklarının arasında dağlar var. bu zihniyet meselesi.

Tümosan, 4çeker ön dingilleri İtalyan Malı Carraro ' dur ve Hindistan ' dan temin edilmektedir.

8+8 ve 12+12 vites seçenekli Tümosan ' ların ise şanzıman, transmisyonu (yani motordan arka tekerlerlere kadar olan kısmı, buna hidrolikler de dahil) yine İtalyan Carraro ' dur. Tümosan, bu gövdelere sadece motor, ön takım ve kabin takarak satmaktadır. Dolayısıyla bişeyler savunurken önce doğruluğundan emin olmak lazım.

@*/-TmS_HsT-/*@ link=topic=16128.msg203202#msg203202 date=1249859539' Alıntı:

tşk acıklaman icin ersan abi tümocular bunlarıda biliyolarmıydıki yerli sermaye yerli sermaye diye bana kızyolardu hoş şimdi bunu yazdım diye yine şikayet ederlerbeni de denize ama neyse yazdık bikere

ersanakyai link=topic=16128.msg203496#msg203496 date=1249981269' Alıntı:
Tümosan, 4çeker ön dingilleri İtalyan Malı Carraro ' dur ve Hindistan ' dan temin edilmektedir.

8+8 ve 12+12 vites seçenekli Tümosan ' ların ise şanzıman, transmisyonu (yani motordan arka tekerlerlere kadar olan kısmı, buna hidrolikler de dahil) yine İtalyan Carraro ' dur. Tümosan, bu gövdelere sadece motor, ön takım ve kabin takarak satmaktadır. Dolayısıyla bişeyler savunurken önce doğruluğundan emin olmak lazım.

Bu açıklamayı bekliyordum abi senden teşekkürler

ersanakyai link=topic=16128.msg203496#msg203496 date=1249981269' Alıntı:

ama ersan abi ben tümosan kullanıyorum kendi kullandığım için değil içtenlikle söylüyorum.her ne kadar diğerleri gibi konforlu we teknolojık olmasada benim gönlümde bi numara..ne iş wersen yapıyo..özellikle 74-80bitirim

Şimdi karğaşa ortamı yaratmak istemem amam benim anladığım Denizs in Tümosan dan pek hoşlanmadığı. Ben bu bilgileri Tümosan ' da ' 5 yılını vermiş (şuan adı aklıma gelmiyor) bir abimden aldım. Kendisi Tümosan teknis serviste çalışıyor. O bilmeyecekte siz veya ben mi bilecem.Ben Tümosan ' ın Erkunt tan daha çok Yerli parçaya sahip olduğunu biliyorum. Ve Türk malı denildiği zaman Tümosan ' ı tek geçerim. Anlaşıldımı anlatmak istediğim. Türk Denildiğin de İlk aklıma Tümosan gelir Erkunt ikinci planda. Tümosan ' ın traktör üretim mazisi Erkunt ' tan eski.

@*/-TmS_HsT-/*@ link=topic=16128.msg203694#msg203694 date=1250024227' Alıntı:
Şimdi karğaşa ortamı yaratmak istemem amam benim anladığım Denizs in Tümosan dan pek hoşlanmadığı. Ben bu bilgileri Tümosan ' da ' 5 yılını vermiş (şuan adı aklıma gelmiyor) bir abimden aldım. Kendisi Tümosan teknis serviste çalışıyor. O bilmeyecekte siz veya ben mi bilecem.Ben Tümosan ' ın Erkunt tan daha çok Yerli parçaya sahip olduğunu biliyorum. Ve Türk malı denildiği zaman Tümosan ' ı tek geçerim. Anlaşıldımı anlatmak istediğim. Türk Denildiğin de İlk aklıma Tümosan gelir Erkunt ikinci planda. Tümosan ' ın traktör üretim mazisi Erkunt ' tan eski.

Orası 5 değil 25 olacak yanlışlık için özür dilerim.

yusuf kardeşim o abiyle bende konuştum kardeşim kendisi tarla komşum olur bildigin üzere dayımlarda 5550 dt var onun üzerine konuştuk gecen tarlada o motorun arka hindistan malı önü carora turbonunda italyan oldugunu mazot popasınıda boş oldugunu söyledi hatta bendedimki abi levye yerine geri ileriyi depriyaşsız yapsaydınız dedim daha levyeyi dogru düzgün tutturamadık bile dedi neden diye sordum gecişlerde ses yapıyor dedi bende onun yalancısıyım hatta o abini lakapları maniciler derle abi nin başıda kelbilmem hatırladıysan

Tümosanı kötülediğimi falan sakın düşünme arkadaşım. Bahsettiğim şanzımanlar aslında çok kaliteli şanzımanlar, hatta Tümosan ' ın kendi üretimi olan şanzımandan bile daha iyidir. Bu şanzımanları tek kullanan marka da Tümosan değil, birçok traktör markası üzerinde aynı şanzımanı görebilirsiniz. Artık çoğu firma, kendi üretmek yerine daha iyiyi daha ucuza veren kişilerden parça almayı tercih ediyor ki mantıklı olan da bu.

Tümosan ve Başak, traktör konusunda Türkiye ' nin en büyük kuruluşlarıydı. Sonrasında özelleştirildiler. Başak traktördeki birçok tesis kullanıma kapatıldı, çok fazla imkana sahiptiler fakat bunları kendileri işletmek yerine bu hizmeti dışardan almaya karar verdiler.

Tümosan ise, Hükümet ' e yakın olan bir şahsa inanılmaz düşük bir fiyata devredildi. Ki bahsi geçen para ile bırakın fabrikayı, Tümosan ' ın devasa büyüklükteki arazisi dahi satın alınamazdı. Ödeme ise bilmem kaç yıla bölünerek yapılacaktı.

Bu iki firma, elindeki imkanları ne yazıkki kullanamıyor. Beni üzen taraf bu.

nforcer link=topic=16128.msg203677#msg203677 date=1250021924' Alıntı:
ama ersan abi ben tümosan kullanıyorum kendi kullandığım için değil içtenlikle söylüyorum.her ne kadar diğerleri gibi konforlu we teknolojık olmasada benim gönlümde bi numara..ne iş wersen yapıyo..özellikle 74-80bitirim

ersanakyai link=topic=16128.msg204215#msg204215 date=1250189585' Alıntı:
Tümosanı kötülediğimi falan sakın düşünme arkadaşım. Bahsettiğim şanzımanlar aslında çok kaliteli şanzımanlar, hatta Tümosan ' ın kendi üretimi olan şanzımandan bile daha iyidir. Bu şanzımanları tek kullanan marka da Tümosan değil, birçok traktör markası üzerinde aynı şanzımanı görebilirsiniz. Artık çoğu firma, kendi üretmek yerine daha iyiyi daha ucuza veren kişilerden parça almayı tercih ediyor ki mantıklı olan da bu.

Tümosan ve Başak, traktör konusunda Türkiye ' nin en büyük kuruluşlarıydı. Sonrasında özelleştirildiler. Başak traktördeki birçok tesis kullanıma kapatıldı, çok fazla imkana sahiptiler fakat bunları kendileri işletmek yerine bu hizmeti dışardan almaya karar verdiler.

Tümosan ise, Hükümet ' e yakın olan bir şahsa inanılmaz düşük bir fiyata devredildi. Ki bahsi geçen para ile bırakın fabrikayı, Tümosan ' ın devasa büyüklükteki arazisi dahi satın alınamazdı. Ödeme ise bilmem kaç yıla bölünerek yapılacaktı.

ewet haklısın abi...ellerindeki inkanlrı kullansalar bide neler olcak ama..dewlet politikası iste..sattılar yakınlarını yok parasına zaten satmasalar batardı...
bizim traktörde 99 model ama 12+12 yani bizimkimdedemi italyan carrora şanzımanı war...awrupa takılıyoz yani desene :D

ersanakyai link=topic=16128.msg204215#msg204215 date=1250189585' Alıntı:

[size=11pt]Eyvallah Abi. Benimde Erkunt ' a bir lafım yok. Benim Lafım Erkunt söyle Erkunt böyle diye Fazlasıyla abartıp, Tümosan şunu çekemez, Afedersiniz Erkunt Götünü koparır felan diyenlere.

İkincisi; Bıraksalar Aslında Türk ' ün yapamıyacağı bir şey yok. Bizim insanımız önce Yabancı Mallara alıştığı için Tümosan ve Erkunt ' a fazla baskı ve talepte bulunmuyor ve bu iki marka Fazla yük alıp büyük çapta Traktör ve Motor üretmiyorlar. Büyük Motor ve Traktör üretilmeyince Büyük traktöre ihtiyaç duyan çiftçi yabancı traktör alıyor. Ben Türk ' üm Kalbinde, Canımda, Kanımda, Damarımda ve ŞAnlı Bayrağımda Türk kanı var. O yüzden ebediyende Altında, Ellerimde, Ayaklarımda ve Gözümün önünde Hep bir Türk Malı olacak.
[/size]

@*/-TmS_HsT-/*@ link=topic=16128.msg204229#msg204229 date=1250190802' Alıntı:
[size=11pt]Eyvallah Abi. Benimde Erkunt ' a bir lafım yok. Benim Lafım Erkunt söyle Erkunt böyle diye Fazlasıyla abartıp, Tümosan şunu çekemez, Afedersiniz Erkunt Götünü koparır felan diyenlere.

İkincisi; Bıraksalar Aslında Türk ' ün yapamıyacağı bir şey yok. Bizim insanımız önce Yabancı Mallara alıştığı için Tümosan ve Erkunt ' a fazla baskı ve talepte bulunmuyor ve bu iki marka Fazla yük alıp büyük çapta Traktör ve Motor üretmiyorlar. Büyük Motor ve Traktör üretilmeyince Büyük traktöre ihtiyaç duyan çiftçi yabancı traktör alıyor. Ben Türk ' üm Kalbinde, Canımda, Kanımda, Damarımda ve ŞAnlı Bayrağımda Türk kanı var. O yüzden ebediyende Altında, Ellerimde, Ayaklarımda ve Gözümün önünde Hep bir Türk Malı olacak.
[/size]
abı bu vatan sızın gıbıler sayesınde kurtulacak

kofalcalimuhammet link=topic=16128.msg204231#msg204231 date=1250190926' Alıntı:
abı bu vatan sızın gıbıler sayesınde kurtulacak

Bu Vatan kolay kazanılmadı sende biliyorsun Muhammet ' cim. Bu Anadolu hepimizin onu atalarımızdan ödünç aldık. Geleceğede aldığımız Güzellikte, Sevgi ve saygı bağı daha güçlü şekilde gelecek nesillerimize Aktarmalıyız.