tümosanmı new holland mı?

tümosan 85-80 mi new holland td85d mi

• Kullanılan toplam oy
    36

Ynt: tümosanmı new holland mı?

YAVUZ_13 link=topic=29298.msg689712#msg689712 date=1358812966' Alıntı:
yunus zeyrek arkadaşımızın yadıklarının tamamına dogru diyemem ama
burda bir gerçek var ki ülkemizde üretilen yerli adıyla anılan ama sadece adı yerli olan gerli kalan herşeyi yabancı olan bütün traktör markaları
illaki yabancı ülkelerde üretilen veya ülkemizde montajlanan yabancı markalara özenilerek benzetilerek hatta birçok parçası da aynı olmak üzere sadece görünümünde küçük degişiklikler yapılarak türk çiftçisine tabiri caizse kakalanan traktörlerdir
tümosanda italyan fiat marka traktörlerle böyle bir bag içerisindedir
gönülleri avutmak içinde filan markanın filan parçasını kullanıyoruz ama onlarada filan parçayı satıyoruz gibisinden muhabbetlerle göz boyama işlemi yapılmaktadır
örneklerle açıkalmak gerekirse
nh zaten tür markası degil ama tontajı ve bazı parçaları türkiyede yapılıyor türkiyede koçun elinde koç kim yahudi bir aile israile hizmet ediyor
tümosan türk marka ama hala aynı eski düzende bir markadan esinlenerek devam ediyor erbakan hocayla başlayan maceraları şuanda iktidara ve cemaate yakın bir ailenin kontrolünde devam ediyor
bozok yerli diyorlar oda aynı durumda mfnin kopyası
hema desen üstündeki yazıyı ford yaz ingiliz ford de kakala çiftçiye
erkunt desen oda birkaç markadan esinleniyor
hattat desen oda azbuçuk valtra ile yakın ilişki içinde
daha birkaç marka var galiba yerli oldugunu veya tamamen kendi üretimlerini yaptıklarını iddaa eden ama malesef yok
kes kopyala yapıştır üstünede bir türk marka ismi yapıştır
hatta türk markası oldugu idda edilen markanın birinin sahipleri tehçir zamanı ölmemek için kimliklerini gizleyip müslümanız türküz diyen bir ermeni kökenli aile ve soyadlarını markalarına veriyor
daha neler neler
alsana türk malı traktör nekadar türkse :D
aga beni yanlış anlama, herkes her şeyi kendi üretemez, bu imkansız. adam senede 3000 traktör satmak için traktör şanzımanı hemde 3 - 4 çeşidini üretemez. ama zf - carraro - vb gibi markalar 4 - 5 tane şirkete üretim yaptığı için argesini geliştirir ve daha iyisini üretebilir. erkunt şanzımanını kendi üretse olmaz ,zaten senede kaç traktör satıyorki ona yaptığı argeye yatırıma değmez. ancak tümosan gibi 12+3 kara şanzıman üretir ve satış az olduğunan kendini geliştiremez. tümo daha yeni geçti klasik modellerde levyeli 12 +12 vitese .. yani bizim millet olmuş bi kopyacı demen yanlış, bizim ülkemizde üretilen traktörlerde kullanılan parçaları tüm dünyadaki traktör markalarıda kullanıyor,, evinde sana lazım olan bişeyi kendin yapmaya çalışsana, mesela soba, hadi bakalım herşeyini kendin yap, önce kaynak makinası - matkap - spral - vesaire,, alman gerekli. yatırım yaptığına değermi.. :) 10 tane yapacak olsan yine değmez :)

aksazli link=topic=29298.msg689734#msg689734 date=1358839827' Alıntı:
aga beni yanlış anlama, herkes her şeyi kendi üretemez, bu imkansız. adam senede 3000 traktör satmak için traktör şanzımanı hemde 3 - 4 çeşidini üretemez. ama zf - carraro - vb gibi markalar 4 - 5 tane şirkete üretim yaptığı için argesini geliştirir ve daha iyisini üretebilir. erkunt şanzımanını kendi üretse olmaz ,zaten senede kaç traktör satıyorki ona yaptığı argeye yatırıma değmez. ancak tümosan gibi 12+3 kara şanzıman üretir ve satış az olduğunan kendini geliştiremez. tümo daha yeni geçti klasik modellerde levyeli 12 +12 vitese .. yani bizim millet olmuş bi kopyacı demen yanlış, bizim ülkemizde üretilen traktörlerde kullanılan parçaları tüm dünyadaki traktör markalarıda kullanıyor,, evinde sana lazım olan bişeyi kendin yapmaya çalışsana, mesela soba, hadi bakalım herşeyini kendin yap, önce kaynak makinası - matkap - spral - vesaire,, alman gerekli. yatırım yaptığına değermi.. :) 10 tane yapacak olsan yine değmez :)

zaten benim sana katıldıgım noktalar var burda sorun yok
düşündügümüz şeylerin birçogu aynı
fakat şunuda ısrarla belirtiyorum
başka ülkelerin başka firmaların ürettigi parçaları traktöre takmak ayrı birşey
başka bir trkörü nerdeyse görüntüsü dahil kopyalamak ayrı birşey
ben kopya derken kullandıkları mazemeyi kastederek kopyacı demedim
adamlar görüntüsüne varana kadar herşeyini kopyalıyor ben bunu kastetdim
ve ısrarlada türk malı diyorlar bence türk kopyalaması desek daha dogru olur
yoksa traktör türk olsa veya ingiliz veya alman veya japon veya çin olsa nolur olmasa nolur
bana yaptıgı iş önemli
saglamlıgı önemli
yakıtı önemli
alıp satarken ki avantajları önemli
kullanım kolaylıgı önemli
fazla masraf açmaması önemli
kaldıki teknoloji pahalı birşey buna kimsenin itirazı yok araşıtma geliştirme yani arge bile milyon dolarlarla ifade edilirken seri üretim ve sık sık yeni teknolojiler kullanmak çok büyük maddi külfet demektir
basit bir örnekle açıklamak gerekirse
elektronik aletler yani cep telefonu bilgisayar fotograf makinası vsvs gibi aletler teknolojiyi takip eder fakat teknolojinin bugünü ile yarını birbirini tutmaz
bugün binliraya aldıgın teelfonu yarın satsan 500 liraya satamazsın
günümüzde traktör gibi bir makinayı ekstra teknoloji ile almak isteyen çiftçi profili oluşmuştur buda demek oluyorki
ya bu teknolojiyi hiç kullanmayan veya çok az kullanan tümosan gibi markalar ucuza satılır ucuza alınır
yada bu teknolojiyi az veya hiç kullanmayan ucu avrupayala baglı olan nh gibi markalar pahalı alınsada çok deger kaybetmeden satılır
yada sürekli yeni teknolojiye ayak uydurmaya çalışan erkunt gibi markalar pahalı alınıp ucuz satılır
malesef bu şekilde bir durum söz konusu
nh belki tekolojiyi geriden takip ediyor fakat inkar edemeyecegimiz bir durum var oda nekadar yenilik yaparsan yap hangi sektöre hitap edersen et sen yenilk yaptıkça müşteri kitlen dahada yenisini ister ve bugün ürettigin malı satarken dün ürettigin malın degerini kendi elinle düşürmüş olursun
işte nh 2. el piyasasında traktörelrini hem kolay hemde yüksek fiyata satıyor ama bunuda teknolojiyi fazla kullanmadıgı için yapıyor
avrupa üretim son teknoloji nhlerdede alıp satarken büyük fiyat uçurumu var sebep aynı teknolojiyi fazla kullanmaları

Bak kardeşim siz yanlış düşünüyorsunuz hani demişsin ya sen soba yapacaksın yok şunu alcan bunu alcan sonucta onlar alman malı falan filan olacak demişsin ama kardeşm sen bi traktörü yapacaksın alet edavat alman malı yok cin malı olacak neyse ama senin yaptıgınız sobadır traktördür türk malı olacak sen kendi milletinin yaptıgı traktöremi binmek istersin yoksa başka milletin yaptıgı traktöremi ??

bak kardeşim ve ya bakın arkadaşlar
oy kullanmadım
bi nh kullanıcısı olarak hani herkes kendı malını över ya tumosan kötü motor demem diyemem
ama şunuda söyleyemem tomosan nh iyidir yada nh tumosandan iyidir diyemem
her 2 markanın da üstün yanları oldugu gıbı eksık yanlarıda var
nh kaldırma kuvvetı ıyıdır tumosanın yakıtı düşüktür
birde bana göre çekişmeyle güç kalite belli olmaz
tarlada hangisi az mazotla çok iş yapıyorsa birde daha uzun bi süre arıza vermeden çalışıyorsa o traktör iyidir sadece nh tumosan ıcın değil tüm markalar için

TÜMOSAN6464 link=topic=29298.msg721753#msg721753 date=1363806634' Alıntı:
Bak kardeşim siz yanlış düşünüyorsunuz hani demişsin ya sen soba yapacaksın yok şunu alcan bunu alcan sonucta onlar alman malı falan filan olacak demişsin ama kardeşm sen bi traktörü yapacaksın alet edavat alman malı yok cin malı olacak neyse ama senin yaptıgınız sobadır traktördür türk malı olacak sen kendi milletinin yaptıgı traktöremi binmek istersin yoksa başka milletin yaptıgı traktöremi ??
benim vediğim örneği anlayamamışsın sen. rica etsem dikkatlice birkez daha okurmusun mesajımı :)

son yıllarda üretilen tümosanları düşünerek oyumu td85 e verdim.
tümosanın çekişinin td 85 ten daha üstün olduğundan kesin eminim ama ben hiç ortadan bölünen td 85 görmedim . 70-56 sını, 285 ini verip tümosan 8095 alanlar hep söylediği şey ; çekiş çok iyi ama mazeme kalitesi sıfır...
hep sorunlu son zamanlarda üretilen tümosanlar

Ben olsam nh yi tercih ederdim.Nh türk insanının türk çiftçisnin tümosandan daha yakından tanıdığı bir marka olarak görüyorum bu yönden bakacak olursak nh nin 2. el piyasası tümosandan daha iyi olacaktır(birde bu yönle bakmak gerek)

Tamam Nh. tümosandan iyi değilde iyi diyelm sen Nh. ye tümosanın iki katı parayı ver. Sonra nh. iyi adamkar düşük fiyata en iyisini yapmışlar siz orda verin 40 50 milyarları bizim tratörümüz iyi :) öyle dünya yok. kardeşim

Böyle tercih konularında bir noktadan sonra konu kontrolde çıkıyor , kavga moduna dönüyor. İnşallah bu sefer olmaz.
Hepimiz sahip olduğumuz traktörün iyi ve kötü yanlarını yazalım , alacak olan kişiye referans olsun. Konunun ve forumun amacı bu.
Bende Tümosan olsa , sende Fendt olsa seninki benden üstün olsa , bana ne faydası olacak? :):) Herkez kendi traktörü ile işini görüyor. Diyelimki elinizdekinin , arkadaşınızın traktöründe iyi olduğunu kabul ettirdiniz ne değişecek ? Herkez bütçesine göre tercihine göre birşeyler alıyor.

ufukk link=topic=29298.msg721913#msg721913 date=1363847351' Alıntı:
Böyle tercih konularında bir noktadan sonra konu kontrolde çıkıyor , kavga moduna dönüyor. İnşallah bu sefer olmaz.
Hepimiz sahip olduğumuz traktörün iyi ve kötü yanlarını yazalım , alacak olan kişiye referans olsun. Konunun ve forumun amacı bu.
Bende Tümosan olsa , sende Fendt olsa seninki benden üstün olsa , bana ne faydası olacak? :):) Herkez kendi traktörü ile işini görüyor. Diyelimki elinizdekinin , arkadaşınızın traktöründe iyi olduğunu kabul ettirdiniz ne değişecek ? Herkez bütçesine göre tercihine göre birşeyler alıyor.

kesinlikle katılıyorum. dikkatimi çeken başka bir nokta da üzerinden yıllar geçmiş eski konuların belirli kişiler tarafından hortlatılıp, amacı belli olan bir yöne çekilmesi. son yine bildiğimiz son oluyor.

GÜRKAN link=topic=29298.msg721916#msg721916 date=1363848416' Alıntı:
kesinlikle katılıyorum. dikkatimi çeken başka bir nokta da üzerinden yıllar geçmiş eski konuların belirli kişiler tarafından hortlatılıp, amacı belli olan bir yöne çekilmesi. son yine bildiğimiz son oluyor.
Gürkan hoca,
Biz ne zaman 5 yıldız alacağız :) hala 4 yıldız kıdemli üyeyiz , bu yıldız işlerinde kıstas nedir? Neye göre nasıl veriliyor?

konuyu uyandırıyorum ama bu ikilemde kaldık,
Nh TD75D 2013 model Bluemaster olanlarından almayı düşünüyorduk, sonra birde tümosan bakalım dedik, tümosan 8075 bakıcaktık bayii 8085 daha verimli dedi tamam dedik 8085e baktık hakikaten biraz ilkel 780 fiat motorlardaki gibi debriyaj fren gaz yeri bile onun dışında fena motor değil 45kmlik olanıymış yolda daha az yaktığını idda ediyor bayii, az geri teknoloji olmasına rağmen arka hidrolik kollarındaki sistemi değiştirmişler biraz güçlendirmişler filan tek artısı hidrolik kollardaki pistonlar diyebilirim aslında,
TD75D daha teknolojik kabin bi kere kendini gösteriyor ekstra power shuttle var hava kompressörü var bu şekilde
TD75D ile 8085 arasında bir kaç bin fiyat farkı var, yalnız tümosan bayii peşinat ödeme konusunda biraz daha esnek davranıyor.
traktörü alıcaz biz satmycaz yıllarca kullanırız nasip olursa. Tümosanı da sevdim aslında Nhyi de kafam karıştı, tarafsız akıl verebilecek birileri varsa yardımlarını bekliyorum

TD85D Balya da izledim, makina motor sıfır alınmıştı, çok rahat bağlıyordu balyayı en zor yerlerde bile. Tümosan görmedim tümosan da çekişli motor fakat kalite farkı var.