Tütünden vazgeçen devlet desteği

9 ilde tütün üretiminden vazgeçen üreticilere, dekar başına 120 YTL destek verilecek

ANKARA - Tütün üreticisine, alternatif ürün için destek verilecek. 9 ilde tütün üretiminden vazgeçen üreticilere, dekar başına 120 YTL destek verilecek.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 'Tütüm Üretiminden Vazgeçip Alternatif Ürün Yetiştiren Üreticilerin Desteklenmesine Dair Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ' Resmi Gazetenin 6. mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğle, tütün üretiminden vazgeçip alternatif ürün yetiştirmeyi tercih eden ve TEKEL İdaresi ile 2008 ürün yılında Tütün Üretim ve Alım-Satım Sözleşmesi imzalamış olan Adıyaman, Batman, Bitlis, Burdur, Diyarbakır, Hatay, Mardin, Muş ve Trabzon illerindeki tütün üreticileri ödemelerden faydalanabilecek.

Buna göre, Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu tarafından dekar başına ödeme tutarı 120 YTL olarak tespit edildi.

Üreticilere yapılacak ödemeler, Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştirilecek

Ynt: Tütünden vazgeçen devlet desteği

Tütün ekiminde dünyada 6. sırada olan ve 2003 verilerine göre ~333.000 çiftçinin ekimini gerçekleştirdiği üründe, neden tütün ürüteminden vazgeçirmek istediklerini ve nasıl bi politika izlediklerini merak ediyorum doğrusu....