Ufak ve şekilsiz tarla için 4x4 mü 4x2 mi toplam 100 dönüm

Merhaba arkadaşlar, İstanbul’dan katıldım aranıza. Bu seneye kadar tarlaya girmişmişim yoktu. Tatili bu sene köyde geçirdim ırgatlık zamanına denk geldi ve hayatıma yeni yön verdi, ailemin yaklaşık100 dönüme yakın arazisi var en büyük tarla 15 dönüm en küçük 1,5 dönüm tarlalar pay ola ola şekilsiz ve küçük kalmış. Ağustos ayında 13 dönüm tarlayı köylümüzün traktörü ile sürdüm traktör stayer 8073 dü kendi ekipmanımı zamanla tamamlamak buğday ekimi yapmak istiyorum
Biliyorum çok uzun bi yazı oldu hakkınızı helal edin lütfen
netleştirmem gereken ilk cevap taraktör 4 çeker mi 2 çeker mi olsun tavsiyelerinizi bekliyorum
Teşekkürler

Trakkulube hoşgeldiniz..

Arazilerinizin ne kadarı ufak tarla olduğunu bilmeden yazıyorum, yani ufak büyük karışık ve şekilsiz yapıda olduğunu değerlendiriyorum.

Bildiğim ve yakınımda bulunan tek çeker traktörlerin neredeyse tamamı çift çeker traktörlere göre dönüş çapı olarak avantajlı.

Çift çeker olarak marka ve modele girmeden 50,60 hatta bazı 70 hp sınıfı ön lastikleri 20 jant civarında olan traktörler dönüş çapı olarak tek çeker olanlara en yakın avantajı sağlıyor, onların da en büyük devantajı çoğunun 3 silindir olması.

Lakin, işlenmesi gereken alan da az değil, 100 dekar bir de parça parça, sürekli dön, yastık yap vs. Pulluk, kültivatör, çizel gibi toprak işleme ve hazırlama için yine de kapasitesi olan bir traktör gerekebilir. Bütçe olarak nasıl bir traktör size uygundur bilmiyorum, ama duruma göre çift çeker bir traktör sanki daha uygun olabilir. Zira Trakya toprakları geneli gibi sert kara kepir ise çalışacağınız tarlalar tek çeker traktör ile işiniz uzun sürebilir.

Eğer sadece işiniz çiftçilik olacaksa kapasite o kadar sorun değil, çiftçilik haricinde başka işle meşgul iseniz düşük güçlü yada tek çeker traktör zaman kaybına sebep olabilir.

Özet ile, orta segment (60-80 hp) bir çift çeker düşünmeniz sanki daha fazla menfaatinize olacağını düşünüyorum.

Son düzenleme:
Trakkulube hoşgeldiniz..

Arazilerinizin ne kadarı ufak tarla olduğunu bilmeden yazıyorum, yani ufak büyük karışık ve şekilsiz yapıda olduğunu değerlendiriyorum.

Bildiğim ve yakınımda bulunan tek çeker traktörlerin neredeyse tamamı çift çeker traktörlere göre dönüş çapı olarak avantajlı.

Çift çeker olarak marka ve modele girmeden 50,60 hatta bazı 70 hp sınıfı ön lastikleri 20 jant civarında olan traktörler dönüş çapı olarak tek çeker olanlara en yakın avantajı sağlıyor, onların da en büyük devantajı çoğunun 3 silindir olması.

Lakin, işlenmesi gereken alan da az değil, 100 dekar bir de parça parça, sürekli dön, yastık yap vs. Pulluk, kültivatör, çizel gibi toprak işleme ve hazırlama için yine de kapasitesi olan bir traktör gerekebilir. Bütçe olarak nasıl bir traktör size uygundur bilmiyorum, ama duruma göre çift çeker bir traktör sanki daha uygun olabilir. Zira Trakya toprakları geneli gibi sert kara kepir ise çalışacağınız tarlalar tek çeker traktör ile işiniz uzun sürebilir.

Eğer sadece işiniz çiftçilik olacaksa kapasite o kadar sorun değil, çiftçilik haricinde başka işle meşgul iseniz düşük güçlü yada tek çeker traktör zaman kaybına sebep olabilir.

Özet ile, orta segment (60-80 hp) bir çift çeker düşünmeniz sanki daha fazla menfaatinize olacağını düşünüyo
Trakkulube hoşgeldiniz..

Özet ile, orta segment (60-80 hp) bir çift çeker düşünmeniz sanki daha fazla menfaatinize olacağını düşünüyorum.
Tavsiyelerinizi uzun uzun yazdığınız için öncelikle teşekkür ederim.
Formlarda okuduğum kadarıyla 50-75 beygir aralığında karar kılmıştım. Şimdi sırada tek çeker mi çift çeker mi olacak ona göre de bu beygir aralığını daha da daraltıp marka model ekipman için arayışlara gireceğim.tek atımlık mermim var diyeyim sizlere. Bu sebepten her şeyi iyice netleştirip o doğrultuda traktör ve ekipmanımı düzeceğim.
Tarlalar ortalama 3 dönüm en uzak mesafe 5 km parça parça ve üçgen, yamuk yumuk, L şeklinde gibi
Manevra kabiliyeti, serilik, iş görebilme kabiliyeti benim ekiceğim yere göre hangisi daha uygun olur.
hatırlatmakta fayda var buğday ekimi kuru tarım yapacağım

Tarla sürmeyi bilirsen sorun olmaz adamı yormaz yakıt azalır iş hızlı çıkar tarlanın şekli önemli değildir kare tarla gibi olmaz tabiki. Bunlar zamanla tecrübe edilir çift çeker olcak traktör ne olursa olsun .

İkinci bir konuda benim başka işim var bu işi ek olarak yapacam diyorsanız yapın .
100 dekar tarla adamı doyurmaz buna güvenip düzeninizi bozmayın .
Belki sağda solda kiler elinizde üç beş kuruş varsa bunu size harcatmaya çalışa bilir .

100 dekar tarla ile rahat geçim çıkar diyen çiftçi arkadaş lar varsa olur diye söylesin .
Yanlış anlamayın sizi düşündüğüm için söyledim karar tabi yine sizin

Tarla sürmeyi bilirsen sorun olmaz adamı yormaz yakıt azalır iş hızlı çıkar tarlanın şekli önemli değildir kare tarla gibi olmaz tabiki. Bunlar zamanla tecrübe edilir çift çeker olcak traktör ne olursa olsun .

İkinci bir konuda benim başka işim var bu işi ek olarak yapacam diyorsanız yapın .
Belki sağda solda kiler elinizde üç beş kuruş varsa bunu size harcatmaya çalışa bilir .

100 dekar tarla ile rahat geçim çıkar diyen çiftçi arkadaş lar varsa olur diye söylesin .

Fikirleriniz için teşekkür ederim.
Maddi olarak beklentim dönüm başına 500tl getiridir 50 dönüm olsa 25000 tl 100 dönüm olsa 50000 tl dir
Bu gelir kesinlikle ailemi doyurmayacağım biliyorum 😔
Ek gelir olması ve tecrübe edinmek istiyorum

Fikirleriniz için teşekkür ederim.
Maddi olarak beklentim dönüm başına 500tl getiridir 50 dönüm olsa 25000 tl 100 dönüm olsa 50000 tl dir
Bu gelir kesinlikle ailemi doyurmayacağım biliyorum 😔
Ek gelir olması ve tecrübe edinmek istiyorum
Ekeceğiniz ürüne getirisi değişir arpa buğday ekiyim derseniz dönüm başı100 TL -200 TL bandında kar bırakın...
Kuru tarımda yerler boş kalmasın diyerek 80-100 dönüm yer ekiyorduk kullandığım traktör 165 Massey Ferguson.

Isı çabuk yapayım yerim biraz bayır derseniz kesinlikle çift çeker bir traktör almalısınız.

Ekeceğiniz ürüne getirisi değişir arpa buğday ekiyim derseniz dönüm başı100 TL -200 TL bandında kar bırakın...
Kuru tarımda yerler boş kalmasın diyerek 80-100 dönüm yer ekiyorduk kullandığım traktör 165 Massey Ferguson.

Isı çabuk yapayım yerim biraz bayır derseniz kesinlikle çift çeker bir traktör almalısınız.
Abi orayı Angara mı sandın 🙄 Orası Marmara bölgesi 600 700 kg verim alıyorlar 😊

Abi orayı Angara mı sandın 🙄 Orası Marmara bölgesi 600 700 kg verim alıyorlar 😊
Arkadaşlar, yaşadığım yer İstanbul memleket Karabük 😔eksik bilgi verdiğim için yanlış anlaşılma oldu kusura bakmayın.
Bu sene ki hasatta köyde komşularım dönümde 450-500 kg buğday aldı
Kağıttaki hesabım yanlış olmuş da olabilir, bu sene ekeceğim yerden anlayacağız üç aşağı beş yukarı Allah ömür verirse 2022 ağustosta dönümden zarar kar ne çıktı yaşarsak söylerim😁
Irgatlıktan sonra tarlayı 4 lü 10 numara pullukla sürdüm
Ekimden 1 hafta önce kaz ayağı çekeceğiz
Ekimden önce tırmık çekilip mibzer ile tohum ve taban gübresini atacağız
Daha sonra iki defa daha gübre ve iki defa da ilaçlama yapacağız
Tüm masraflarımı kendime işçilik yazmadan😁tek tek no edeceğim günün sonunda para kalırsa mutlu olmamak için bence sebep yok, bu seneye kadar tatilde köye hiç gitmemiştim ve tatil dediğim tamamen masraftı.
Benim için tatil gibi olacak. Eğer planladığım iş stres atmama sebep olacaksa ekeceğim tarlaları belirledim 5 tarla 70 dönüm😁 seneye kendi traktörümle herk etmek isterim

Arkadaşlar, yaşadığım yer İstanbul memleket Karabük 😔eksik bilgi verdiğim için yanlış anlaşılma oldu kusura bakmayın.
Kağıttaki hesabım yanlış olmuş da olabilir, bu sene ekeceğim yerden anlayacağız üç aşağı beş yukarı Allah ömür verirse 2022 ağustosta dönümden zarar kar ne çıktı yaşarsak söylerim😁
Tüm masraflarımı kendime işçilik yazmadan😁tek tek no edeceğim günün sonunda para kalırsa mutlu olmamak için bence sebep yok, bu seneye kadar tatilde köye hiç gitmemiştim ve tatil dediğim tamamen masraftı.
Benim için tatil gibi olacak. Eğer planladığım iş stres atmama sebep olacaksa ekeceğim tarlaları belirledim 5 tarla 70 dönüm😁 seneye kendi traktörümle herk etmek isterim
Kendine işçilik yazarsan zarar edersin 😊

Marmara da değilsen boşa masraf etme 😁

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Arkadaşlar, Steyr 768, 7083, ford 5000, Fiat 480,640 bu tarz traktörlerden işimi görebilecek en uygun mümkünse masrafsız😀, tabi ki değil o yüzden arızası tamir olabilen parçada sıkıntı yaşamayacağım nispeten uygun traktörlerde karar kıldım, siz olsanız hangisini tercih ederdiniz, ford konusunda daha kararsızım, bizim memlekette fazla ford kullanan yok Ustası yedek parçası sıkıntı olabilir diye düşünüyorum ama yine de yazdım😁tavsiyelerinizi bekliyorum

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Arkadaşlar, Steyr 768, 7083, ford 5000, Fiat 480,640 bu tarz traktörlerden işimi görebilecek en uygun mümkünse masrafsız😀, tabi ki değil o yüzden arızası tamir olabilen parçada sıkıntı yaşamayacağım nispeten uygun traktörlerde karar kıldım, siz olsanız hangisini tercih ederdiniz, ford konusunda daha kararsızım, bizim memlekette fazla ford kullanan yok Ustası yedek parçası sıkıntı olabilir diye düşünüyorum ama yine de yazdım😁tavsiyelerinizi bekliyorum
Bahsedilen listede bakımlı olmak şartıyla Fiat 640 seçeneğini kullanıcı olarak önerebilirim..

Eğer daha üst düzey bir şey düşünüyorsanız, 65-46 ve 70-56 önerebilirim, bunlar 640 ın eksik kalan kısımlarının kısmen giderilmiş modelleri.

640 Artı olarak;

@Yedek parça usta sorunu yok,

@yakıt makul,

@çekiş güzel,

@dönüş çapı çok güzel,

@çamurda çok başarılı,

@ ikinci el değeri iyi,

@çok sağlam bir traktör.

@hararet yapmaz.

640 Eksi olarak;

@eski traktör oluşu,

@kısa şase olması,

@kısa olması nedeniyle ön kaldırmaya meyilli ve uzun ekipmanlar için elverişli değildir.

@ şanzımanı biraz daha iyi olabilirdi,

@frenler kötü,

@arka çeki sehpası ağır yüke uygun değil,

@ağır tarla işleri için hafif kalıyor şase ağırlığı.