Ülkesel Buğday Değerlendirme Raporu |2022 Nisan

📌 Ulusal Hububat Konseyi (UHK) tam 1 yıl sonra tekrar hububat değerlendirme raporunu yayınladı. Raporda 2021 Ekim ayında ekilen hububat ürünlerinin Mart ayına kadar geçen sürede bitki gelişim durumu ve yağışlar ele alındı.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde geçen seneye göre az düşen yağışlar raporda dile getirildi.
Orta Anadolu bölgesinde yaşanan kum fırtınalarının verime olumsuz yansıyacağı da paylaşıldı.
2022 üretim sezonunda buğday rekoltesinin %2,6 artış ile 20.5 milyon tona ulaşması bekleniyor.

Uhk2022NisanUlkeselBugdayRaporu_page-0001.jpg

Uhk2022NisanUlkeselBugdayRaporu_page-0002.jpg

Uhk2022NisanUlkeselBugdayRaporu_page-0003.jpg

Uhk2022NisanUlkeselBugdayRaporu_page-0004.jpg

Geçen yıl, 8 milyon ton ithalat yapıldı.
Biçtiğimiz alanları görebiliyoruz, rapor bize göre tutarsız görünüyor.
Ekim zamanı satılamayan buğday tohumlukları kaldı.
Çiftçi ambardan mı tohum ekiyor, konusu açılmıştı.
Bu sezon 7 milyon hektar ekiliş olması hiç inandırıcı gelmiyor.
Gübresiz ekim yapılan tarlalarda çok.

Ben şu uzun yıllar üretim ortalamasına takıldım zaten

Tüik in geçmiş yıllar verilerine bakarsak uzun yıllar ortalama rekoltenin 20 milyon ton olması sözkonusu bile olamaz olmadı görünüyor.

Acaba neden bu tip beklenti çalışmaları yapmaya başladılar bu konsey? sahi konsey ne işe yarıyordu bilenimiz varmı?

1651184637182.png

Geçen yıl 14,5 milyon ton üretim olmuşsa ki bunu 2007-2008 yılından çok daha düşük rekolte alındığına dayanarak söylüyorum, bu durumda geçen yıl uzun yıllar tüketim ortalamasından 4,5 milyon ton daha az üretim olduğunu görebiliriz.

Hadi kullanılabilir üretim uzun yıllar ortalaması 19 milyon diyelim bizde yukarı uçmayalım 20 demeyelim, demekki geçen yıl 4,5 milyon ton açık geçen yıldan var otomatik olarak.

Tarihte 21 milyon ton rekolteyi sadece 2015 yılında yakalamışız görünüyor, tabiki tüik in geçmiş verilerine bakarsak, birde 2013 yılında 21 milyon tona yaklaşmış. Bu durumda rekor bir yıl daha yaşarsak 21 milyon tonu görebiliriz, arkadaşların dediği gibide üreticinin en az yüzde 40 taban gübresi kulllanımını düşürdüğü bir yılda bunu beklersek, ortalama tüketim 18,5 milyon civarı dersek bu yıl rekor 21 olursa 2,5 milyon ton fazlamız olur iyimser tahminle , geçen yıldan eksi 4,5 bu yılda artı 2,5 eder size -2 milyon ton 2 yıllık açık, yani bu yıl rekolteyi tarihi rekor verim 21 milyon ton civarı yakalarsak yinede tüketimi karşılayamayan tarım ülkesi olucaz, nasıl tarım ülkesiysek artık.

bu yıl 18,5 da kalırsa rekolte, 2 yıllık ortlama üretim yine ortalama tüketimden toplamda 3,5 milyon ton açık demek olur örneklersek, yani kısaca gübre kullanımı düşmüş halimizle olurda rekor bir rekolte kırsak tüketimi karşılayamayan yıllar yaşadığımız gerçeğini es geçen raporu bende kabul edemem vesselam.

Son düzenleme: