Üre gübresi nasıl atılmalı

Herkese merhaba 15 dönüm kadar arpa ektik yaklaşık 1 ay önce arpalar cimlenmeye başlamış ekerken taban gübresi atmamıstık şimdi üre aticaz dönüme 25 kg atmayı düşünüyoruz sizce nasıl bir yol izlemeliyim 25 kg yarıya bölüp 1 ay arayla iki kez mi atayım

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Herkese merhaba 15 dönüm kadar arpa ektik yaklaşık 1 ay önce arpalar cimlenmeye başlamış ekerken taban gübresi atmamıstık şimdi üre aticaz dönüme 25 kg atmayı düşünüyoruz sizce nasıl bir yol izlemeliyim 25 kg yarıya bölüp 1 ay arayla iki kez mi atayım
Yarıya bölün atın ilk postayı 2. Postayı şubat 15 civarı atın

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
Taban gübresi atmadıysanız yaprak besleme yapsanız iyi olur.
Taban gübreleri fosfor ağırlıklı olur.toprağa verilen fosforu bitki en çok büyüme başlangıcında tüketiyor.büyüme döneminde bitkinin ihtiyacını karşılamak adına holderle sıvı fosfor+çinko+aminoasit verebilirsiniz.
Üst gübreyi her sene iki parçada atıyorum.bu sene de ilk 10 kg üre ikinci 15 kg 26lık atacağım
Katı gübreleme öncesi iki sefer holderle yapraktan gübreleme yaparsanız çok fayda görürsünüz.harcadığınız emeğe de paraya da değer.

Taban gübresi atmadıysanız yaprak besleme yapsanız iyi olur.
Taban gübreleri fosfor ağırlıklı olur.toprağa verilen fosforu bitki en çok büyüme başlangıcında tüketiyor.büyüme döneminde bitkinin ihtiyacını karşılamak adına holderle sıvı fosfor+çinko+aminoasit verebilirsiniz.
Üst gübreyi her sene iki parçada atıyorum.bu sene de ilk 10 kg üre ikinci 15 kg 26lık atacağım
Katı gübreleme öncesi iki sefer holderle yapraktan gübreleme yaparsanız çok fayda görürsünüz.harcadığınız emeğe de paraya da değer.
Katı gübreyi, yaprak gübresinden kaç gün sonra atıyorsunuz?

• Beğen
Şimdi 10 sapa kalkmada 15kg atarsanız daha iyi olur 2 ye bolersen kış yamurlariyla yıkanma az olur

• Beğen
Üre gübrelemede harekete geçmek için takip etmemiz gereken şeyler nelerdir.
Üre gübresinin en iyi sekilde çalışması için hava sıcaklıklarını mı takip etmeliyiz.
Üre bakteriler tarafından parçalanarak azota dönüşür diye biliyorum, eğer bakteri faaliyeti gerekliyse hava sıcaklıkları önemlidir.
Aydınlatıcı bilgi sahibi olan varsa paylaşırsa hepimiz faydalanırıx

• Beğen
Üre gübrelemede harekete geçmek için takip etmemiz gereken şeyler nelerdir.
Üre gübresinin en iyi sekilde çalışması için hava sıcaklıklarını mı takip etmeliyiz.
Üre bakteriler tarafından parçalanarak azota dönüşür diye biliyorum, eğer bakteri faaliyeti gerekliyse hava sıcaklıkları önemlidir.
Aydınlatıcı bilgi sahibi olan varsa paylaşırsa hepimiz faydalanırıx
Benim bildiğim yağmur ile toprağa karışması gerekiyor karışmassa toprağın üstünde kalırsa içindeki azot buharlaşıyor

• Beğen

1. Yapraktan
2. Katı
3. Yapraktan
4. katı
Şeklinde yapmaya çalışacağım ama gübreleme dönemi hava şartlarına göre ne uygunsa ona göre bir plan yapmak lazım
İşler yolunda giderse aralarında 10- 15 gün civarı boşluk vermeyi düşünüyorum her işlemde
Merhaba, kuru tarım yapıyorsunuz değil mi? İlk gübrelemeyi de ne zaman yapacaksınız?

• Beğen
Benim bildiğim yağmur ile toprağa karışması gerekiyor karışmassa toprağın üstünde kalırsa içindeki azot buharlaşıyor
Evet hocam, üre en fazla iki üç gün içinde yağmur görmezse azotunun yarısı uçuyor.üst beslemeye başlangıç için kardeşlenme başlangıcı denir.belki buğdayın kaç derece sıcaklıklarda kardeşlenmeye başladığına bakmak lazım.
Merhaba, kuru tarım yapıyorsunuz değil mi? İlk gübrelemeyi de ne zaman yapacaksınız?
Yukarda yazdığım sulu tarlalar için.kıraçlarda da aynı programı uygulayacağım yalnız üre yerine 26lık kullanacağım gerisi aynı.
Sıvı gübre olarak dekara 2 doz olmak üzere toplam;
1kg çinko sülfat+amino asit+deniz yosunu+demir+bor+mangan+ 1 kg üre sulandırıp holderle atacağım.

Son düzenleme: