ÜRE YERİNE NE ATABİLİRİZ BUĞDAY İÇİN ALTERNATİF OLARAK. YAKLAŞIK 150 DEKAR BUĞDAY VAR MALUM FİYATLARI UÇTU

@adurak59 bilgi icin teşekkürler bakteri ile tohum kaplamayi arastirmistim topraktaki bitkinin yararlanamayacagı elementleri yarayisli forma dönüşturdugunu iddaa ediyolar siz bakterileri yaşatmissiniz biz de tam tersi klasik fungusit ilaciyla ektik toprakta zararli-yararlı mantarlar var bu çizgi nasil korunur bilmiyorum
Ben fungisit kullanmıyorum iki senedir. Fungisit kötülüklerin anası benim gözümde. Kullandığım tohum 5 yaşında kendi tohumumuz. Buğday için konuşmak gerekirse biçtiğiniz tarlada sürme,rastık yoksa ondan gönül rahatlığıyla tohum bırakabilirsiniz. Fungisit kötü mantarı engelliyor ama iyilerin de bitkiyle simbiyotik ilişki kurmasını engelliyor. Siz iyileri tohum çevresine verdiyseniz kaplamayla bitki ilk bunları beslemeye başlıyor. Sayıları artıyor. Kök çevresinde biyofilm tabakası oluşturuyorlar. Zaten populasyonları baskın hale geldiklerinden kötüleri baskılıyorlar. Lütfen pgpr bakterileri ve mikoriza mantarları diye googleda araştırın dev firmalar mikyar dolarlar yatırıyor bunların araştırmalarına. Bizim yapmamaız gereken tek şey fungisit kaplamayı bırakmak, tohumu bunlarla kaplamak, azotlu gübrede bir defada saf azotu 4' kgı geçmeden kullanmak. Bitki amonyum formu azotu daha az enerjiyle kullanır. Fazla azot atılınca amonyum olarak alınamayan kısım nitrata dönüşür. Bitki için bunun bünyeye alınması daha zahmetlidir, aminoasite dönüşümü daha çok enerji harcatır. Ayrıca dokular gevrekleşir mantari hastalıklar çoğalır, böcek saldırısına daha çok uğrar, soğuk stresine daha dayanamaz hale gelir.Kaplama yaptığınız buğdayı özellikle 1000 tane ağırlığını ölçün. Geçen sene ilk kaplama yaparken 1000 tane ağırlığı 32 grdı. Biçtiğim buğdayın 42 gr'dı. Kesinlikle daha dolgun taneler göreceksiniz.

Kardeş bahsettigin iki mantar ile ilgili bilgi çıkmıyor google da.Nedir,nereden temin edilir,fiyat ,kullanımı nasil bilgi verebilirmisin?
Cemil Bey ikisi de hem mantar hem bakteri içeriyor. Growbat'te ekstra trikoderma mantarı var bunu biyofungisit olarak düşünün, ayrıca azot fikse eden bakteriler var. Makcover merkez anadolu kimya'nın ürünü. Growbat için ürünün sahibi odtü nano kimya mezunu hem de çiftçilik yapan ezbere yaptığımız birçok yanlışı değiştirmeye uğraşan bir arkadaş Behçet Bey. Telefonu:05321522488

Cemil Bey ikisi de hem mantar hem bakteri içeriyor. Growbat'te ekstra trikoderma mantarı var bunu biyofungisit olarak düşünün, ayrıca azot fikse eden bakteriler var. Makcover merkez anadolu kimya'nın ürünü. Growbat için ürünün sahibi odtü nano kimya mezunu hem de çiftçilik yapan ezbere yaptığımız birçok yanlışı değiştirmeye uğraşan bir arkadaş Behçet Bey. Telefonu:05321522488
Hocam bunları nohut için kullansak nasıl bir etki görürüz?

Hocam bunları nohut için kullansak nasıl bir etki görürüz?
Ben yem bezelyesinde sadece growbat kullandım, onu da gübresiz ektim gayet memnunum.Nodul oluşumu erkenden başladı.

Resimler ve ekler

• IMG_20211227_115009.jpg
    IMG_20211227_115009.jpg
    156.9 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20211227_115001.jpg
    IMG_20211227_115001.jpg
    161.7 KB · Görüntüleme: 25
  • Beğen
Tepkiler: hkkcmgz ve aşkar
Bu linkte bakteri ve mikorizaların kaç türlü mekanizmayı çalıştırdığını bilimsel çalışmalarla anlatmışlar. https://www.intechopen.com/chapters/54278
Sadece konu başlıklarını türkçeye çevirerek az çok bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bu yazının değerlendirme bölümünde yazan bir bölümün ekran görüntüsünü de ekliyorum. Sadece bu mucizevi canlılarla kaplama yaparak, klasik gübrelemeye kıyasla aynı veya daha üstü verim alabileceği de yazıyor.

Resimler ve ekler

• Screenshot_2022-01-30-15-36-56-893.jpeg
    Screenshot_2022-01-30-15-36-56-893.jpeg
    134.7 KB · Görüntüleme: 16
Bu linkte bakteri ve mikorizaların kaç türlü mekanizmayı çalıştırdığını bilimsel çalışmalarla anlatmışlar. https://www.intechopen.com/chapters/54278
Sadece konu başlıklarını türkçeye çevirerek az çok bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bu yazının değerlendirme bölümünde yazan bir bölümün ekran görüntüsünü de ekliyorum. Sadece bu mucizevi canlılarla kaplama yaparak, klasik gübrelemeye kıyasla aynı veya daha üstü verim alabileceği de yazıyor.

adurak59 bilgiler için teşekkürler. Yazı yazanlar Türk akademisyenlere teşekkürü bir borç bilirim.​

Buğday Üretiminde Toprağa Faydalı Bakterilerin Rolü: Bir İnceleme

Ramazan Çakmakçı, Metin Turan, Nurgul Kıtır, Adem Güneş, Emrah Nikerel, Bahar Soğutmaz Özdemir, Ertan Yıldırım, Murat Olgun, Bülent Topçuoğlu, Şefik Tüfenkçi, Mehmet Rüştü Karaman, Leyla Tarhan ve Negar Ebrahim Pour Mokhtari Gönderilme: 20 Haziran 2016

İncelenme: 15 Aralık 2016Yayınlanma: 24 Mayıs 2017 DOI: 10.5772/67274

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
Azosprillum lipoferum aşılamanın verimi yaklaşık 1.8 t/ha ve buğday tanesini %30'a kadar arttırdığını bulmuştur.

Ruppel et al. P. aglomerans'ın kış buğdayı için üstün suş olduğunu ve farklı buğday çeşitleri için tane verimi artışı bildirdiğini bildirmiştir

PGPR'nin fosfatlar, β-glukonaz, dehidroginaz, antibiyotik, fosfatların ve diğer besin maddelerinin çözündürülmesi, toprak agregatlarının stabilizasyonu, iyileştirilmiş toprak yapısı ve organik madde içeriği üretimindeki rolü kabul edilmiştir.

PGPR, kök yüzey alanını artırarak kök büyümesini teşvik eder, bu da besin alımını teşvik eder, böylece dolaylı olarak bitki büyümesini olumlu yönde uyarır

A. brasilense Cd ile aşılama ve köklere saf IAA uygulanması, önceki işçiler tarafından gözlemlendiği gibi buğdayda hem kök uzunluğunu, yan kök sayısını hem de kök kıllarını arttırmıştır [67, 68]. IAA üreten Azospirillum sp. ayrıca buğday (Triticum aestivum L.) bitkilerinin büyüme ve gelişimindeki değişiklikleri de desteklemiştir

Örneğin, Azospirillum brasilense Sp245'ten elde edilen IAA, erken bitki gelişimini uyarır ve bitki ve kök verimini (kuru ağırlıkta) ve buğdayın N-alım verimini önemli ölçüde artırır

Azospirillum, Bacillus, Pseudomonas, Brevibacterium ve Lysinibacillus cinslerinden PGPB'de, özellikle tuzluluk gibi stresli koşullar altında ABA sentezleme ve bitkilerde ABA seviyesini etkileme yeteneği tespit edilmişti

Öte yandan, tipik olarak buğday köklerinde kolonize olan sitokinin üreten mikroorganizmalardan elde edilen bir madde ile bitkinin işlenmesi [92, 93], yapraktaki klorofil içeriğini arttırdı; bu durumda, klorofil seviyesi, sentetik sitokinin benziladenin ile muamele edilmiş bitkilerde gözlemlenen ile karşılaştırılabilirdi. Sitokininler stoma açılmasını teşvik edebilir, sürgün büyümesini teşvik edebilir ve kök büyümesini azaltabilir.

ozmolitlerin birikmesi Prolin, bitkinin kuraklıktan, tuzdan ve diğer streslerden korunmasını destekleyen bilinen bir ozmoprotektandır [94]. Tuzluluk stresi altındaki bitkilerde prolin birikimine alternatif olarak bir başka savunma stratejisi de toplam çözünür şeker düzeyini artırmaktır. PGPR'lerin, Ref. [95-97]. Ali et al. kullanılan P. putida AKMP7, ısı stresi altındaki buğday bitkilerinde prolin düzeylerinde önemli bir artışa neden olmuştur

Siderophore üretimleri, mahsulün büyümesini teşvik eder veya bitkiyi patojenlere karşı korur.

Sideroforejenik PGPR ile aşılama, çimlenme yüzdesini, sürgün yüksekliğini, sürgün ve kök uzunluğunu, spikeletlerin ağırlığını, klorofil içeriğini, tane verimini ve demir içeriğini arttırmıştır

Sonuç olarak, azaltılmış Na+, daha düşük Na+ alımı ve yüksek K+/Na+ oranı ile sonuçlanarak tuz stresli koşullarda hayatta kalmayı destekler

PGPR ve bitki besin alımı Bakteri ile tohum aşılamanın, bitki büyümesini ve artan kök yüzey alanını veya genel kök yapısını teşvik ederek buğday fidelerinin büyümesini ve besin alımını iyileştirdiği bulunmuştur [110]. Büyütülmüş kök kılları ile besin alımı teşvik edilir [21, 71, 77, 111]. PGPR etkileri, muhtemelen daha fazla bitki kök büyümesini uyararak, tarla denemelerinde [112] N ve P alımını da arttırır.

Sharma et al. test edilen 13 Pseudomonas spp. suşları buğdayda makro (N, P, K ve S) ve mikro besin alımını (Cu, Fe, Zn ve Mn) arttırmıştır

• Beğen
Tepkiler: hydrbezirci
Bacillus pichinotyi'nin buğday büyümesini, kuru ağırlığı, sürgün uzunluğunu ve başak uzunluğunu, buğday tanelerinde ve saplarında Se ve Fe konsantrasyonunu iyileştirdiğini bulmuşlardır. Selenyum (Se), insanlar için temel bir eser elementtir [123] ve rizosferik mikroorganizmalarla aşılamanın buğday Se içeriğini önemli ölçüde arttırdığını bildirmişlerdir.

PGPR uygulaması, nem stresinin zararlı etkilerine karşı koyabilir ve bu nedenle mahsul verimini artırabilir.

Bu bağlamda, ABA üreten bakteri Azospirillum, Arabidopsis, mısır ve buğday bitkilerinin toprak kuraklığına karşı direncini artırmıştır [81]. Azospirillum brasilense INTA Az-39 ile aşılanmış buğday bitkileri, tipik kuru arazi tarım koşulları altında daha iyi büyüme ve artan vejetatif büyüme, sürgün ve kök kuru madde birikimi, tane sayısı ve tane verimi sergilemiştir

PGPR ile buğdayda soğuk stresinin azaltılması PGPR'nin aşırı kışlama kabiliyeti, daha soğuk iklimlerde kullanım düşünüldüğünde esastır. De Freitas ve Germida, Pseudomonas türlerinin kışlık buğdayın kökleri üzerinde yeterli miktarda kışlayabildiğini bildirmiştir

PGPR'nin değişken ekolojik koşullar altında farklı ortamlarda buğdayın büyümesi ve verimi üzerindeki olumlu ve yararlı etkilerini açıkça göstermiştir (Turan ve diğerleri, 2010). Zn çözücü rizobakteriler, aşılanmamış kontrol ve Zn gübresine göre buğday tanesinin büyümesini, verimini ve Zn konsantrasyonunu önemli ölçüde etkilemiştir

Barneix et al. buğdayın Bacillus simplex ve Bacillus Firmis ile aşılanmasının kuru madde ve buğday tane kalitesinde tutarlı bir artışa neden olduğunu bildirdi.

Kumar et al. B. megaterium, A. chlorophenolicus ve Enterobacter'in bitki boyunu, tane verimini ve saman verimini önemli ölçüde artırdığını bulmuşlardır [181]; Barış et al. Bacillus megaterium M3 ve Karışık (Bacillus subtilis 05U142, B. megaterium M3, Azospirillum brasilense Sp245) aşılamanın mineral gübre uygulamasından daha fazla bitki besin elementi konsantrasyonları sağladığı sonucuna varmıştır

Azotobacter ve Mycorrhiza'nın birlikte aşılanması, buğdayın tane verimini ve verim bileşenlerini arttırd

PGPR kimyasal gübrelemeyi azaltır Kimyasal gübrelerin yüksek maliyeti ve olumsuz çevresel etkiler nedeniyle, biyogübre olarak PGPR'nin kullanılması, sürdürülebilir tarımın geliştirilmesi, agronomik verimliliğin arttırılması, aşılayıcılar verimli ise kimyasal gübre kullanımı azaltılabilir veya ortadan kaldırılabilir [6]. Biyo-gübrelerin iyi bir yönetimle kullanılması, tarım arazilerinden nitrat ve fosfatın sızma kaybını azaltabilir ve yeraltı suyu kalitesini iyileştirebilir

PGPR'nin çoğunun, buğdayda 40 ve 80 kg N ha-1 oranında azot uygulamasına karşılık gelen kök ve sürgün ağırlığında [3] artış sağladığını göstermiştir.

Ek olarak, PGPR, buğday tanelerinin %95 oranında artan P kullanım verimliliği ile gösterildiği gibi, P ve N gibi kaynakların verimli kullanımı açısından da önemlidir

Kuru arazi alanları ile saha denemeleri olarak yapılan deneyler, buğday, mısır ve arpa için PGPR suşlarının kimyasal gübrelerle birlikte aşılanması, daha iyi yanıt verdi

• Beğen
Tepkiler: hydrbezirci
PGPR kimyasal gübrelemeyi azaltır Kimyasal gübrelerin yüksek maliyeti ve olumsuz çevresel etkiler nedeniyle, biyogübre olarak PGPR'nin kullanılması, sürdürülebilir tarımın geliştirilmesi, agronomik verimliliğin arttırılması, aşılayıcılar verimli ise kimyasal gübre kullanımı azaltılabilir veya ortadan kaldırılabilir [6]. Biyo-gübrelerin iyi bir yönetimle kullanılması, tarım arazilerinden nitrat ve fosfatın sızma kaybını azaltabilir ve yeraltı suyu kalitesini iyileştirebilir

PGPR'nin çoğunun, buğdayda 40 ve 80 kg N ha-1 oranında azot uygulamasına karşılık gelen kök ve sürgün ağırlığında [3] artış sağladığını göstermiştir.

Ek olarak, PGPR, buğday tanelerinin %95 oranında artan P kullanım verimliliği ile gösterildiği gibi, P ve N gibi kaynakların verimli kullanımı açısından da önemlidir

Kuru arazi alanları ile saha denemeleri olarak yapılan deneyler, buğday, mısır ve arpa için PGPR suşlarının kimyasal gübrelerle birlikte aşılanması, daha iyi yanıt verdi
Kardeşim verdiğin bilgiler için çok teşekkür ediyorum sağ olasın. Ben tabana herhangi bir gübre atmadım sadece tavuk altlığı biyo kömürü attım.

• Beğen
Tepkiler: h.ilerigiden
Kardeşim verdiğin bilgiler için çok teşekkür ediyorum sağ olasın. Ben tabana herhangi bir gübre atmadım sadece tavuk altlığı biyo kömürü attım.
bu bilgilere

@adurak59 bilgiler için teşekkürler. Yazı yazanlar Türk akademisyenlere teşekkürü bir borç bilirim.​

Ramazan Çakmakçı, Metin Turan, Nurgul Kıtır, Adem Güneş, Emrah Nikerel, Bahar Soğutmaz Özdemir, Ertan Yıldırım, Murat Olgun, Bülent Topçuoğlu, Şefik Tüfenkçi, Mehmet Rüştü Karaman, Leyla Tarhan ve Negar Ebrahim Pour Mokhtari Gönderilme: 20 Haziran 2016

Bu kişiler sayesinde ulaştık. Onlara teşekkürler.

bu bilgilere

@adurak59 bilgiler için teşekkürler. Yazı yazanlar Türk akademisyenlere teşekkürü bir borç bilirim.​

Bu kişiler sayesinde ulaştık. Onlara teşekkürler.
Pgpr buna nereden nasıl ulaşabiliriz.