uygun pulluk

arkadaslar merhaba konu formda cogu kez sorulmus ama cok kararsız kaldık 1 senedir nerdeyse dusunuyoruz 2013 td75 ıcın 4/13 ünlümü 5/12 alplermi uygundur toprak yapısı taşlı sert kurak toprak.
arkadaşların dediği gibi çevrende kullananlar a sor burda 4 lü 12 alper takiyolar 5 li 10 takan da var birazda yapacağın ise göre de değişir ama 4 12 ideal yormadan işini görür toprak sert miş zaten

4 lü 10 numara yada 3 lü 14 numara idealdir. Genelde toprağımız bölgeye göre değişir. Kum yer çok tur ama bir sıktı mı kendini pulluk batmaz.

Bizim toprak 30 cm kadar kara toprak ve çok sert kesekler kalıp şeklinde çıkıyor. 30 cm aşağısı sarı ve yapışkan toprak su geçirmiyor. Bu nedenle 2li pulluğum vardı onu soktum dip patlatan olarak 50 -60 cm derinden toprağı patlatacağım.

Biz td75 de 4 lü 12" kullanıyoruz, burda daha büyüğünü çekemez.

Çizi dışı pulluklar hariç bütün pullukların kulak inc ölçüleri traktör arka lastiği inc ölçüsü ile aynı olması gerekir, kulak sayısı ise traktörün ve toprağın durumuna bağlıdır.
Örnek; 16.9/30 lastik ölçüsüne sahip traktöre 16 inc, 14.9/30 lastik ölçüsüne sahip traktöre 14 inc takılır. Ben dahil hemen hemen hiç kimse uymasa da, Avrupa da durum böyledir,
Vallahi ben daha yeni duydum abi tanımlama için teşekkürler( bu tanımlamayı yapan birisinin bu kurallara uymasını beklerdim :D )

Trakya şartlarında çiftçilik yapan biri olarak traktörüme uygun pulluğu şöyle hesaplarım:

Tekçeker traktör için:
Kulak numarası (inç) x ok sayısı x 2 = istenen minimum güç (hp) eder

Çiftçeker traktör için:
Kulak numarası(inç) x ok sayısı x 1,5 = istenen minimum güç(hp) eder

Mesela 14 (inç)numara 3 oklu bir pulluğum var ve tekçekerde kullanmak istiyorum.
14 x 3 x 2 = 84hp (istenen minimum tekçeker traktör gücü)

Aynı pulluğu çiftçeker traktörde kullanmak için ise:
14 x 3 x 1,5 = 63hp çiftçeker traktör olması gerekir.

Trakya şartlarında genelde tutar bu hesap.
Kendi formülümdür alıntı yok.

Tekirdağ toprağı nasıl Karadeniz toprağı gibi sert ve ağırmı.çünkü bizde 3 lu 14" almayı duşunuyoruz 75 hp traktör için.

Bizim buralarda 14 lu kulak kullanan yok 4/13 ve 5/12 yi denedik ikisindede farklılık gostermedi

Çokmu ağır sizin oranın toprağı?

Bizim buranin topragida sert taşlı 5/12 yide aynı vites aynı devirle çekti ben şaşırdım açıkçası denedikten sonra fikrimiz değişti zaten

285 dt - 80-66 dt grubu traktörlere 14 numara 3 lü takıyorlar. 16/3 lü takanda var ama tutuyor. 12/4 yü td 100 lere veya tümosan 8095 lere takıyorlar. bizim başakta 12/3 lü var ama gel bana sor. yer birazcık ağır olsun zor yürüyor.

Tekirdağ toprağı nasıl Karadeniz toprağı gibi sert ve ağırmı.çünkü bizde 3 lu 14" almayı duşunuyoruz 75 hp traktör için.

Bizim buralarda 14 lu kulak kullanan yok 4/13 ve 5/12 yi denedik ikisindede farklılık gostermedi

Çokmu ağır sizin oranın toprağı?

Bizim buranin topragida sert taşlı 5/12 yide aynı vites aynı devirle çekti ben şaşırdım açıkçası denedikten sonra fikrimiz değişti zaten

Trakya şartlarında çiftçilik yapan biri olarak traktörüme uygun pulluğu şöyle hesaplarım:

Tekçeker traktör için:
Kulak numarası (inç) x ok sayısı x 2 = istenen minimum güç (hp) eder

Çiftçeker traktör için:
Kulak numarası(inç) x ok sayısı x 1,5 = istenen minimum güç(hp) eder

Mesela 14 (inç)numara 3 oklu bir pulluğum var ve tekçekerde kullanmak istiyorum.
14 x 3 x 2 = 84hp (istenen minimum tekçeker traktör gücü)

Aynı pulluğu çiftçeker traktörde kullanmak için ise:
14 x 3 x 1,5 = 63hp çiftçeker traktör olması gerekir.

Trakya şartlarında genelde tutar bu hesap.
Kendi formülümdür alıntı yok.

çok bilimsel hesaplamışsın ismail, beğendim :)

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR
Biz td75 de 4 lü 12" kullanıyoruz, burda daha büyüğünü çekemez.

Vallahi ben daha yeni duydum abi tanımlama için teşekkürler( bu tanımlamayı yapan birisinin bu kurallara uymasını beklerdim :D )
Bende uygulama kısmen vardı, 265 te 12x36 lastikler varken 3 lü 14 inc Turan ve sonrasında 3 lü 12 inc Ünlü aldım, şimdi lastikleri 16.9x30 yaptık pulluklar değişmeden kaldı, Gold ta 16.9x30 lastik var, biraz kuralın dışında kaldı pulluklar.