Uzel Makine, 'Kapısına kilit vurabilir' haberi için açıklama yaptı. İşte cevapla

Uzel Makina Sanayi A.Ş ' den, bir gazetede yer alan habere ilişkin Borsaya yapılan açıklamada, Uzel Makina ve bağlı ortaklıklarının, 2007 yılında, 14 bin 194 adet traktör ve 20 bin ton yaprak yay satışı ile 460 milyon YTL satış hasılatı gerçekleştirdiği, yılın son döneminde üretimde verimlilik, satış karlılığında artış ile finansal borçlarda azalışla birlikte, toplam karlılığın arttığı belirtildi.

Massey Ferguson marka traktörlerin üretimini yapan Uzel Makina ' nın ihracat yapmak suretiyle, yıllık üretim miktarında yerel piyasada yaşanan daralmanın etkilerini azaltmaya çalıştığı, şirketin iştiraki olarak faaliyetlerine devam eden Uzel Otomotiv Sistemleri A.Ş ' nin ürettiği denge çubuğu ve yaprak yayın, gerek yurt içinde, gerekse de yurt dışında sağlanan yeni pazarlarda satışının yılın son 3 ayında devam ettiği, toplam üretim ve satışın yüzde 25 ' inin bu dönemde gerçekleştiği kaydedildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

' ' Uzel grubu, 2007 yılı sonunda Shell ile işbirliği anlaşması imzalamıştır. Söz konusu anlaşmayla Uzel Makina tarafından üretilen, Massey Ferguson traktörlerin ilk dolum madeni yağ, akaryakıt ve satış sonrası hizmetleri kapsamında, traktörlerin ilk dolumunda Shell madeni yağ ve akaryakıtı kullanılması kararlaştırılmıştır.

Uzel grubu, yönetim ve organizasyon alanında gelişen teknolojik olanaklar ve yapısal değişim uygulamalarıyla karlılık ve büyümede istikrarı sağlayacak şekilde yeniden yapılanmasını tamamlamıştır. Uzel Makina ' nın yüzde 64,4 oranındaki hisse payının, Singapur ' da yerleşik SS Distribution PTE LTD. şirketine satılarak devredilmesı finansal yapılanmanın kararlı bir şekilde gerçekleştirilmesini ve istikrarlı, karlı büyümesi için önemli bir kilometre taşı olmuştur. ' '

YENİ FİNANSAL OLANAKLARI DEVREYE SOKACAK ÇALIŞMALAR...

Açıklamada SS Distribution PTE LTD ' nin Türkiye ' de büyümekte olan tarım sektörünü önemli bir pazar olarak kabul ettiği ve üretim adedi olarak dünyanın en büyük 10 traktör üreticisinden biri olan Uzel Makina ' yı yatırım için tercih ettiği dile getirilirken, dünyada tarım sektöründe yaşanan değişim ile organik tarımın öneminin artarak, biodizel yakıt ürünlerinin yaygınlaşması ile tarım sektörünün ekonomik gelişmesinin büyüyeceğinin beklendiği aktarıldı.

Tarım alanında bu gelişmelerin yaşanmasının, traktör ve diğer tarım makinelerine olan talebin artmasını öngören SS Distribution PTE firmasının, bu yatırımı bir fırsat olarak değerlendirdiği belirtildi.

Açıklamada, küresel dengesizliğin hakim olduğu uluslararası finansal piyasalarda, güçlü bir ortaklık yapısıyla Uzel Grubunun, gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında zorlu koşullara rağmen stratejik yönetim modeli çerçevesinde maliyetlerin azaltılması ve karlılığın arttırılması için yeni finansal olanakları devreye sokacak olan çalışmaların tamamlanmasının son aşamasına girdiği bildirildi.

Açıklamada şöyle denildi:

' ' 31 Aralık 2007 itibarıyla hazırlanan mali tablolara ait yapılan bağımsız dış denetim raporunda yer alan şartlı görüş kapsamında açıklanan hususlar, şirketimizin yeniden yapılanma döneminin devam ettiği süreçte oluşan önemli gelişmeleri ihtiva etmemektedir. Küresel finansal piyasalarda büyüme ve likidite sorununun etkisi altında kalan ülkemiz ekonomisinde, 2008 yılında tarım sektörünün geçen yıl olduğu gibi küçülmemesi, enflasyon beklentilerinin yükselmemesi halinde, İMKB pazarında işlem gören Uzel Makina hisse senetlerinin fiyat hareketlerinin geçen sene olduğu gibi dalgalı olması beklenmemektedir.

Uzel Makina ' nın faaliyet performansı ile finansal gücünün ve yönetsel kararlılığının birleşmesi, fiyatın dalgalanmasında istikrarı sağlayacağı düşünülmektedir. Müşteri odaklı operasyonel mükemmeliyet ve organizasyonel verimliliği ile Türk sanayi sektöründe geçmişi köklü ve önder kuruluş olan Uzel Makina, karlılığı artırmayı hedefleyen yeniden yapılanmasına, değişen ortaklık yapısı ile devam etmektedir. Stratejik yönetim modelinin, temel unsuru olan istikrarlı ve karlı büyüme hedefi, 2008 yılında da gerçekleştirilecektir. ' '