Veteriner masraflarini azaltmak icin unlemleriniz neler

Ynt: Veteriner masraflarini azaltmak icin unlemleriniz neler

Konu başlığı ÖNLEMLE ilgili hastalık gelmeden neler yapılabilir konuşulsa daha iyi olur bence mesela buzağı isal olmaması için neler yapılabilir doğduğu gibi zinciremi tek tek kapatmak nekadar önemli ilk günden itibaren yem su bulundur mak önünde biberonlamı anneyi emzirmek mi ot yonca kaçıncıgünde başlamalı buzağıyı yapamazisek hayvancılık temelsiz olur önlemler bizi masrftan kurtaracak şeyler tecrübe bilgi paradan kıymetli paylaşılır sa zevkle okunuyo şimdiden teşekkürler

ismail_17 link=topic=51465.msg611775#msg611775 date=1341298409' Alıntı:
Konu başlığı ÖNLEMLE ilgili hastalık gelmeden neler yapılabilir konuşulsa daha iyi olur bence mesela buzağı isal olmaması için neler yapılabilir doğduğu gibi zinciremi tek tek kapatmak nekadar önemli ilk günden itibaren yem su bulundur mak önünde biberonlamı anneyi emzirmek mi ot yonca kaçıncıgünde başlamalı buzağıyı yapamazisek hayvancılık temelsiz olur önlemler bizi masrftan kurtaracak şeyler tecrübe bilgi paradan kıymetli paylaşılır sa zevkle okunuyo şimdiden teşekkürler
Etken maddeleri bilmekte hastalığı önlemek ve tedavi etmek açısından önemli bence konuda güzel bir şekilde devam ediyor.
Buzağı bakımı konusunda ben kendi uygulamamı yazayım
Buzağı daoğduktan sonra kafası aşağı gelecek şekilde biraz bekletiyorum sonra annesi yalarsa şayet iyice yalatıyorum (bu önemli bence inek doğum sırasında boşattığı kalsiyumun bir kısmını buzağıyı yalayrak ağız yoluyla alıyor kanımca buda hipokalsemiyi önlüyor) sonra kendimde kuru ve hijyenik bezlerele iyice kurutuyorum ilk etapta 2,5 litre ağız sütü veriyorum sonra septicerum vuruyorum ve göbeğini dezenfekte ediyorum sonrasında bireysel buzağı bölümüne alıyorum ve bölüm dezenfekte edilmiz ve altına temiz altlık atılmış halde oluyor,sonra ilk 2 gün ineğin süt yoğunluğuna bakarak 2 öğün 2,5 litre ağız sütü veriyorum süt normal halini almaya başlayınca süt miktarını buzağının kilosuna göre düşürüyorum ve zamanla kiloya nazaran artırıyorum.2. gün su koyuyorum karşısına,10. günde buzağı başlangıç yemi koyuyorum,15. gün yonca balyesi koyuyorum ve ortalama 3 ay biberonla süt veriyorum bu süre içinde yonca balyası ve buzağı başlangıç yemi sürekli bulunuyor karşılarında,eskiden 10 günden sonra günde 1 yumurta verirdim şimdi 1 aylık olunca başlıyorum yumurta vermeye ve 45-60 gün veriyorum.

Sait Beylik mutlaka sen benden daha iyi biliyorsundur. Ben çiftliğimde uyguladığım kadarıyla edindiğim tecrübemi söyledim. Çünkü söylediğin bişey dikkatimi çekti. Tulathramisin tedavi edici değil koruyucu demişsin. 'tulathramisinin koruyucu etkisi olması mümkünatı yok aşı olmadığından dolayı'. Diğer antibiyotikler gibi o da tedavi edici.

sayın simentalci abicim tulatromisin yani draksin bir yerden alınıpda hayvan başka bi ahıra gelince geldiği ahıra mikrop bulaştırmasın diye tedbir yani bi nevi korumak amacıyla uygulanır ben tulatromisini aşı gibi koruma özelliği var demiyorum antibiyotiklerin mekanizması vücüttaki mikrobu yok etmektir ama aşı vucuda mikropların girmesini engeller yani hayvanın bağışıklık sistemini kuvvetler aşı 6 ay yada yıllık olarak korur istersen dene ateşli öksürüklü göz yaşı akıntısı olan bi hayvana draksin dene bide tilmikosin+oksitetrasiklin dene aradaki farkı gör

sayın hacı immet abicim buza isallerinde en önemli koruma özelliği anneye doğuma son bir ay kala boynunun sol kısmında ete 2 gram Kombine Escherichia coli-Clostridium perfringens Tip C bakterin-toksoid aşı. Escherichia coli K99/F41/F17(Fy) bakterini ile Clostridium perfringens Tip C bakterin ve toksoidlerini içeren opak sıvı aşı uygulanın buda anneden buzağıya geçer bu sayada hem buza ölümlerinin önüne hemde isalin önüne geçilir çok faydalıdır ve kesin çözüm sayılır

azmi link=topic=51465.msg654009#msg654009 date=1353929442' Alıntı:
Böyle bi düşünce olamaz arkadaş ya veteriner masrafları ni önlemek çok komiksiniz helal size
:) tam tersine senin dediğin komik bence :) mesela hayvanların hastalanmaması için önlem alınca veteriner masrafı otomatikman düşüyor

simentalci link=topic=51465.msg654041#msg654041 date=1353939870' Alıntı:
Azmi kardeşim hayvancılık yapıyor musun?
tabiki işim benim ama masraf azaltmak ne demek ben veterinere verilecek paranın masraf olmadığını düşünüyorum heral de yalnış anlaşıldı zorunlu ihtiyaçtır veteriner yalnız ameliyat hariç şuan bi veteriner kadar bilgi sahibi oldum tabi yine veterineri referans alırım bin bilsende yine birbilene danış kusura bakmayın alylı gibi yazmışım galiba hızlı geçtiğimden olsa gerk

Çağrı link=topic=51465.msg654043#msg654043 date=1353939931' Alıntı:
:) tam tersine senin dediğin komik bence :) mesela hayvanların hastalanmaması için önlem alınca veteriner masrafı otomatikman düşüyor
tabiki işim benim ama masraf azaltmak ne demek ben veterinere verilecek paranın masraf olmadığını düşünüyorum heral de yalnış anlaşıldı zorunlu ihtiyaçtır veteriner yalnız ameliyat hariç şuan bi veteriner kadar bilgi sahibi oldum tabi yine veterineri referans alırım bin bilsende yine birbilene danış kusura bakmayın alylı gibi yazmışım galiba hızlı geçtiğimden olsa gerk

azmi link=topic=51465.msg677498#msg677498 date=1357112737' Alıntı:
tamamdır sıkıntı yok o zaman :) yoksa ufakcık birşeyde veteriner çağırsak sen de işin içindesin,zaten az para kazanılıyor hiç yanımıza kar kalmaz :)

ismail_17 link=topic=51465.msg611775#msg611775 date=1341298409' Alıntı:
http://www.egevet.com.tr/upl/SutcuSigir%20IsletmelerindeKoruyucuHekimlikUygulamalari.rar