Yağ Bey' rekora doymuyor! 5 litrelik yağ 85 TL oldu!

benzerini bende yaşadım. ülkede işsizlik oranının yarısını bence iş beğenmeyenler oluşturuyor. ne ara böyle tembel olduk. birine iş teklif ediyom üzerine azar yiyorum.
Bu kanıya nerden vardınız işsizliğin yarısını iş beğenmeyenlerin oluşturduğunu merak ediyorum. Bu kadar millet iskur önünde falan boşuna mi gidip geliyor, hakkiyla parasini verdikten sonra ihtiyaç sahibi insan zaten işe gider. Bazıları da emeğinin karşılığıni vermeden daha az para verip iş yaptırmak istiyor, bence iş beğenmeme durumu çok azda olsa var ama fabrikalar işçi aldida veya devlet istihdam yarattida bizim insanlarımiz mi beğenmiyor

2 gün önce A101'de 5 lt orkide yağ 61,00 TL idi. Ne ara 85,00 TL olmuş.
Bugün aldım sunar yağ 72 tl, fiyat kıyası için de ona yağ ile fiyatı aynıdır, sunarın. Orkide yağ ise 3 -4 daha pahalı imis.

Problem şu ki, hasat zamanı öncesi açıklanan fiyatlar tüccarın elini güçlendiriyor. Tüccar gelip açıklanan fiyatın 3 - 5 kuruş altına alıp limanda tanıdığı adama 3 -5 kuruş üstüne satıyor. Uluslararasi piyasalara göre TL olarak fiyatı düşük alınan mal dolar olarak dışarıya iyi paraya satılıyor.. tabi bunu yaparken iç piyasada mal eksiliyor. Kendine yetmez olunca bu sefer dışarı mali satan, dolar değerinde mal alıp iç piyasaya sürüyor.

Sanmıyorum ki ürettiğimiz un, şeker yağ ve hammaddeleri bize yetmesin. Ithalat ihracat dengesi bozuk ve buna göz yumuluyor, çünkü göz yumanlar bunun ticaretini yapanlar veya bu ticaretten nemalananlar.

Bu sebeple fiyatlar ürün hasatı yapıldıktan sonra rekolteye göre belirlenmeli, ic piyasa oturmadan da dışarıya kesinlikle mal gönderilmemeli.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Stronger
%40 yağ oranlı ayçiçeği 4.5 lira yani 1 litre ayçiçeği yağı için iki buçuk kilogram ayçiçeği gerekiyor yani 11.25 liraya sadece ayçiçeği geliyor işlenmesi paketlenmesi dağıtımı bu fiyatlar bence afaki değil azıcık piyasa içinde ki herkes bunun böyle olacağını zaten biliyordu bu yüzden tüm marketlerde bakkalda depocularda elindeki imkanlar dahilinde stok yaptı benim bile ayçiçeğini sattıktan sonra aldığım tüm parayı yağa gömme fikri gelmişken benim işim tarım ticaret değil bir insan herşeyden kazanmamalı deyip kendimi kenara çektiğime göre sadece ailemin 2 yıllık ihtiyacını 18 litresi 136 liradan almıştım hala dediğimin arkasındayım Türkiye’de verimli endüstriyel tarım yapıpta kazanmıyor demek saçma belki girdilerimiz dolar-euro bazlı ama kazancımızda bunlara paralel şekilde bu gün Ukrayna’daki,Almanya’daki çiftçi ayçiçeğini mısırını kaçtan satıyorsa bizde aşağı yukarı o fiyattan satıyoruz.böyle bir getirisi olan başka birkaç sektör var. Madencilik ve tarım dünyada küresel bir pazar ve fiyatları aşağı yukarı sabit.

%40 yağ oranlı ayçiçeği 4.5 lira yani 1 litre ayçiçeği yağı için iki buçuk kilogram ayçiçeği gerekiyor yani 11.25 liraya sadece ayçiçeği geliyor işlenmesi paketlenmesi dağıtımı bu fiyatlar bence afaki değil azıcık piyasa içinde ki herkes bunun böyle olacağını zaten biliyordu bu yüzden tüm marketlerde bakkalda depocularda elindeki imkanlar dahilinde stok yaptı benim bile ayçiçeğini sattıktan sonra aldığım tüm parayı yağa gömme fikri gelmişken benim işim tarım ticaret değil bir insan herşeyden kazanmamalı deyip kendimi kenara çektiğime göre sadece ailemin 2 yıllık ihtiyacını 18 litresi 136 liradan almıştım hala dediğimin arkasındayım Türkiye’de verimli endüstriyel tarım yapıpta kazanmıyor demek saçma belki girdilerimiz dolar-euro bazlı ama kazancımızda bunlara paralel şekilde bu gün Ukrayna’daki,Almanya’daki çiftçi ayçiçeğini mısırını kaçtan satıyorsa bizde aşağı yukarı o fiyattan satıyoruz.böyle bir getirisi olan başka birkaç sektör var. Madencilik ve tarım dünyada küresel bir pazar ve fiyatları aşağı yukarı sabit.
Çok doğru hocam, girdilerimiz de çıktılarımız da fiyatları artık küresel pazara göre değer buluyor. Girdilerimiz ve ürünlerimizin fiyatları yakın oranlarda artmaya devam ettikçe, makas açıldıkça bu işten kazançlı her zaman üretici olacaktır. Kullandığımız gübre 50-100 kg olsa mazot 8-10 litre olsa ürünümüz 500 kg olsa her türlü kar marjı artar.

Ancak malum tarım ürünleri de bunları üretmek için kullandığımız gübre vs falan da kütlece, imalat sanayi, teknolojik mal vs hepsine göre daha hacimli ve depolanması daha meşakkatli. Ülkemizdeki depolama imkanları da Avrupa-Amerika standartlarında değil malesef. Bu yüzden nakliye ve depolamanın yoğunlaştığı dönemlerde fiyatlar da Avrupa'ya Amerika'ya görece değişiklik ve dengesizlik gösterebiliyor.

Erken hasat edip hemen sattığım buğdaydan sonra yoğun hasat döneminde fiyatlar %5-10 geri gelebiliyor. Aynı şekilde gübreleme zamanında da gübre fiyatları %5-20 artabiliyor. Yıllardır bu böyle. En bilinçli olanlarımız bile Atasına babasına dedesine bunu anlatmakta zorlanmıştır. Tüccarın TKK'nın deposunda duracağına alalım şimdiden bizim depomuzda dursun artacak bunun fiyatı diye diye dilimizde tüy biterdi şurda 3-5 senedir yapabiliyoruz. Gübrelerimizi 2-3 ay öncesinden alıyoruz. Yeri geliyor vade maliyetine de katlanıyoruz ancak ticaretteki fiyat dengesizliklerinden etkilenmeyince her türlü karda oluyoruz. Ürettiğimiz ürünler de aynı şekilde piyasada mal çoksa arz-talep dengesizliği oluşabiliyor. Talebi belirleyen faktörlerin başında da depolama gücü geliyor bazı ürünlerde. Adamın deposu doluysa nakliye zaman alıyorken ALTIN da götürsen değerini veremeyecektir. Böyle durumlarda da yoğun dönemin geçmesini bekleyip ürünü değerinde satabilmek gerek. Bizim memlekette yeni sezonun fiyat dengesi 2-3 ay sonra oluşuyor :)

Çiftçi sadece şu iki hususta bile organize olabilse, gübresini zamanında alıp kendi deposuna koysa, malını biraz bekletebilse yıllık cirosunun %10u cebinde kalır. Borç ödeyecek illa satacak tabi de, ödeme günü de biraz bize bağlı. Çoğumuz depolama imkanı olmadığı için ya da uğraşmak istemediği için bu dengesizliklerden olumsuz etkileniyor. Yağ fiyatları da 2-3 ay gecikmeli artmış sonuçta beklenmedik bir durum değil. Yılbaşından itibaren ekmeğe de zam bekliyorum. Süte,peynire,yoğurda,sucuğa endüstriyel işlenen her gıda malında artış kaçınılmaz. Asgari ücret ve maaşlara da zam geldikten sonra alım güçleri yeniden hesaplanır ona göre dengeyi bulur.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: guray
Ülkemizde çoğu sektör bazı zengin şahısların elinde adamlar istediği gibi at koşturuyor fabrikaların yıllık ürettiği ürünü toptan alıyor sona zami basıp iteliyor millete bunların hepsinde tc yazar kimlikte ama aslında yahudidir bunlar rabbim fırsat vermesin böyle insanlara

• Beğen
Tepkiler: aenema
Merhaba, Olaya farklı bir açıdan yaklaşmak gerekirse; 1980 sonrası ülkemizin karma ekonomik sisteminden (Devletçilik ilkesinden vazgeçerek) ani şekilde tam liberal ekonomiye geçiş kararından en çok tarım sektörü olumsuz etkilendi. Çünkü, buna gerek köylümüz, gerekse şehirsel alt yapımız hazır değildi. Tarımı destekleyen tüm kurumlar, TZDK, Gübre fabrikaları, Tekel, Şeker Fabrikaları v.b devlete aitti. Köylümüzünde ürününü pazarlayacak, ticari kabiliyeti oluşmamıştı çünkü kooperatifçilik kavramamı bugünde olduğu gibi satış mağazası şeklindeydi. Özellikle endüstriyel tarım ürünleri taban fiyatlarını devlet belirler ve alırdı. Yakıt desteğide mazot daha çok üretim ve ticari taşımacılıkta kullanıldığı için, bezin fiyatının yarısı şeklinde olurdu. Tarıma destek veren K.İ.T ler özelleşince, haliyle bu kurumları alan şirketler olaya sadece para kazanmak amaçlı baktılar. Alelacele yapılan işler her yerde sorun olarak karşımıza çıktı. Her toplumun üretim, tüketim, ticaret kültürü farlı oluyor. Maalesef bizimde doğruları görmemiz için madur olmamız gerekiyor galiba.

ülkemizin en büyük sorunu işte ortada. herkes her şeyi biliyor sözde. camiye yardım nedir, niçin toplanır bilmez, belki camiye gitmez ama sağdan soldan duyduğu sözlerle burda boş boş konuşur. senden kimse zorla para almıyor, vermek zorunda değilsin bu bir. sadakanı vermek için ayağına fırsat geliyor bu iki. ama sen ve senin gibiler buna inanmaz da anlamaz da. derdiniz başka, yağ arasına soktuğunuz ilgisiz yazıdan belli. hepimiz biliyoruz allah da biliyor.

engelle engelle bitmiyorlar.
Kontağı kapattım Eve şimdi girdim şu saatte
gece işteydim sabah iş çıkışı poğaça böbrek felan aldım kahvaltı felan geç kalıyorum diye traktörün üstünde yedim yaa bismillah dedim yorumunda sen ve senin gibiler felan bir cümle kullanıyorsun çok yanlış bir kişinin yorumunu düşüncesini eleştirebilirsiniz tabi önce yazılanı iyi okuyup anlamak kaydıyla yoksa yorum yapayım derken sacmalamak gibi bisi oluyor 40'ı na merdiven dayadık çok şükür bi işim var bir seksen yatıp gel keyfim yapabilirim akşam kadar pc ps4 çekirdek felan yani beni cuma çıkışı para vermeye kimse zorlamıyorsa 14 hayvana bakmaya 238 dönüm yer ekmeye de beni kimse zorlamıyor arkadaş orda çuval ağzı açacak 100 TL yevmiye verecem demiş ee essek herif yardım dilenene kadar ihtiyacım vardiyene kadar git çalış bedava ekmek varmı haberleri takip edermisin bilmem yapılan yardımların toplanan paraların bir çoğu yerine ulaşmadığı çıkıyor bir çok kurumdan dahada uçuk devasa bütçe ayrılır bilim sanayi ve tekneloji bakanlığından da fazla!! Bu din işlerine kuruma babam şu an aylık 75 TL her ay camiye aidat verir bildim bileli benden isteseler ben vermem açık ve net bu benim zekatımı fıtremi vermediğim anlamına gelmez çocuklarıma ufak gelen temiz sağlam hiç bir kıyafetini attırmam verecek birilerini buluyorum ben. Yani şimdi yorumlara gözlük takıp bakmamak lazım seni tanımam etmem engelleme felan çokta fifi kaba seviyesiz yorumda yaza bilirdim kalp kırmaya değmez

10 kg ayçiçek ortama 40 tl.
10 kg ayçiçekten 4 kg yag çıkar
10 kg ayçiçekten 6 kg küspe çıkar
10 kg ayçiçek işleme maliyeti ortalama 25 tl
10kg ayçiçek 40 tl+işletme maliyeti 9 tl =49 tl toplam. fabrika maliyeti
6 kg küspe fiyatı : 1.5*6 :9 tl
4 kg ayçiçek yagı : 15 *4 :60 tl

69-49 : 20 tl fabrikanın kazançı 10 kg ayçiçekte

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı

Konuyu özünden çıkarmak istemiyorum ama Perşembe’nin gelişi, Çarşamba’dan belliydi sanki. Ayçiçek fiyatları kg/5₺ yi görünce haliyle yağ fiyatlarıda tavan yaptı. Tabi bundan üreticimizin bu fiyatı hak etmediğini kast etmiyorum! Çiftçimiz ürünlerini çok yüksek fiyatlara satmaktan çok, girdi maliyetlerinin düşük olmasını isteyerek, emeğinin karşılığını almak istiyor, doğal olarak. Bu sarmaldan ancak daha çok üreterek çıka bileceğimizi düşünüyorum.
Resimde ki kampanya zamanı €/6.80₺ idi şimdi bu traktörü 570 bin ₺ yok satıyorlar. Köylü işin içinden nasıl çıksın!
Euro 2 katına çıktımı ki bu makinaya 2 katından fazla fiyat çekiyorlar...

Resimler ve ekler

• Image1608488938.357639.jpg
    Image1608488938.357639.jpg
    162 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Benim anlamadığım Ayçiçegi 2.5tl iken yağ 30-32 tl falandı.

4.5 tl iken hadi iki kat artsın 60-70 olsun. 85tl nasıl olabiliyor bu fiyatlari kim belirliyor nasıl bir rant var bu sermayedarlarda. Asgari ücret 2300tl hala çalıştırdıklari adamlarin maaşlarına zam yok ürünleri %130 zamlaniyor.

Bu fiyatlarla Ayçiçegi üretimi artacaktır. Ben hiç ekmedim 8-10 yıldır artık munavebeye sokucam mesela Nohutla falan uğraşılir mi 4.5-5tlye Ayçiçegi satacaksam :)

Trakya birlik te yağ şu an 65 tl 5kg 85 felan yalan yani

• Beğen
Tepkiler: aenema