Yağlık ayçiçeği tohum tercihi ?

Merhaba saygıdeğer çiftçi arkadaşlar.Bu yıl LG 50514 tohumu ekmeyi düşünüyorum eken,gören veya bilenlerinizin fikirlerini paylaşması beni sevindirir şimdiden teşekkürler i,sağlıcakla kalın.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Geçen yıl susuz ve yarı kıraç topraklarda LG 50.480 İLE 50.635 ektim.Tabana hiç gübre atmadım.Bir çapa yaptım.İkinci çapa da 15 kg 26Can gübresi attım.ortalama 350 kg civarında aldık..Yalnız 635 daha verimli idi. Komşular Pioneer 130 ekti..Tabana 15_20 kg gübre attılar.Onlar da 350 den 430 kg kadar bictiler.. Edindiğim tecrübeye göre ayçiçeğinde ya LG.50.635 ya da Pioneer 130..Gerisi macera...

Yerimiz Çukurova gardaş.Taban yerler hiç sulamadan 10_20 kg gübre ile 400_500 kilo, kıraç yerler ise en kötü 250 den aşağı düşmez..Zaten tabana mısır ekilir pek ayçiçeği tercih edilmez.Mayıs Haziran da yağış alırsak ortalamamiz 350 kg.. Geçen yıl da iyi yağış aldık..
Bu arada dönümlerimiz 1000 metre kare arkadaşım...

Yerimiz Çukurova gardaş.Taban yerler hiç sulamadan 10_20 kg gübre ile 400_500 kilo, kıraç yerler ise en kötü 250 den aşağı düşmez..Zaten tabana mısır ekilir pek ayçiçeği tercih edilmez.Mayıs Haziran da yağış alırsak ortalamamiz 350 kg.. Geçen yıl da iyi yağış aldık..
Hey maşallah! Biz boşuna uğraşıyoruz vallahi. Rabbim verdikçe veriyor. Biz 1000 1200 TL dekar maliyetiyle uğraşırken insanlar gübresiz susuz 500kg/da verimlerden bahsediyor.

Hocam ikliminiz ayçiçeğine çok uygun geliyor.Mayıs Haziranda aşırı yağış alıyor sizin bölge.

• Beğen
Canavar otu oluyormu kıraç yerlerde. Yada kullandığınız tohum canavar otuna dayanıklımı. Mücadeleniz nasıl oluyor

• Beğen

Susuz yerlere 10 yıldır ayçiçeği ekiyoruz.Daha evvel Pamuk ekerdik.. Canavar otu henüz yok.2 ayçiçeği 1 buğday yapıyoruz.Bazi yıllarda Ekim vakti aşırı yağış gidiyor onda da bazen köse onun haricinde herhangi bir hastalık yok.Ot mücadelesi bile yapmıyoruz desek yeridir..Bir veya iki çapa çekeriz..20 cm civarı Ekim yapıyorruz..10 yılda en az 230. En fazla 400 kg verim aldık...

Susuz yerlere 10 yıldır ayçiçeği ekiyoruz.Daha evvel Pamuk ekerdik.. Canavar otu henüz yok.2 ayçiçeği 1 buğday yapıyoruz.Bazi yıllarda Ekim vakti aşırı yağış gidiyor onda da bazen köse onun haricinde herhangi bir hastalık yok.Ot mücadelesi bile yapmıyoruz desek yeridir..Bir veya iki çapa çekeriz..20 cm civarı Ekim yapıyorruz..10 yılda en az 230. En fazla 400 kg verim aldık...
Bizde denemek için geçen yıl kıraç tarlaya ektik. Buraların iklimine göre yağış iyi geldi. Tek çapa çekebildik yağışlardan dolayı. Ama çok canavar otu getirmişdi tarla. Öncesinde de çerezlik çekirdek ekmişdik aynı tarlaya.

Canavar oyuna dayanıklı yağlık çeşitler var ondan ekin ..
Yeni başladığım için hangisi dirençli hangisi deyil bilgim yok. Tohum tedarikçileri x marka cins tohum canavar otuna dayanıklı diyor ama ekip tecrübe etmeden bilinmiyor. Geçen yıl LG nin tavsiye ettiği tohumu ektik. Canavar otu getirmez dirençli dediler tarlanın sıra başları hariç geride kalan her yeri canavar otuymuşdu. Tarla biçilince farkettik. Kıraçta biz 110kg aldık canavar otu kesmişdi çekirdeği. Komşu köylerde 160 ila 180 kg alanlar oldu. Aynı tohumla

Yeni başladığım için hangisi dirençli hangisi deyil bilgim yok. Tohum tedarikçileri x marka cins tohum canavar otuna dayanıklı diyor ama ekip tecrübe etmeden bilinmiyor. Geçen yıl LG nin tavsiye ettiği tohumu ektik. Canavar otu getirmez dirençli dediler tarlanın sıra başları hariç geride kalan her yeri canavar otuymuşdu. Tarla biçilince farkettik. Kıraçta biz 110kg aldık canavar otu kesmişdi çekirdeği. Komşu köylerde 160 ila 180 kg alanlar oldu. Aynı tohumla
Normalde Canavar otu giren tarlaya bir kaç yıl ayçiçeği ekilmez derler ama eğer illaki ayçiçeği ekecem derseniz firmanin yetkili bölge müdürlüğü ile görüşüp teminat gibi birşey isteyin sıfır canavar otu diye..Bakalım hangi firma verebilecek.