yanlış şap aşısı buzağıyı öldürdü

15.11.2013
2,809
1,794
30
Tokat

Selamünaleyküm herkese hayırlı ramazanlar diliyorum

üç gün önce ilçe tarımdan gelip bütün köydeki hayvanları şap aşısı uyguladılar
Devletin veterineri henüz bir aylık annesinin sütünü içen buzağıya şap aşısı vurdu ve hayvan şu anda veterinerlerin soyledigine göre kısmi felç geçiriyor bu aşı yanlış vuruldu en erken 6 aylık buzağıya vurulması gerekiyormuş

Biz bu durumu ilçe tarıma bildirdiğimizde dedikleri tek şey hayvanın açlıktan ölmesini bekleyin ölürse haber verin zararınız karsılanacak gibi birşey söylediler
hayvan gümüzün önünde çırpınıyor resmen içimiz parçalanıyor ne yapmalıyız ne önerirsiniz bu veteriner denen herifi nereye şikayet edebilirim hayvanı bu şekilde bırakmaya hangi vicdan el verir her saniye çırpınıyor varmı yapabileceğimiz birşey

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Bizim de küçük buzağılara uygulandı dün yaptılar. Bizde bir sıkıntı olmadı. Keşke hiç olmasa hayvan hasta olmasın diye yapılan uygulamadan hayvan ölüyor kötü bir durum. Tabiki kötü bir durum ama şap aşısında alerji çok oluyor geçen yıl benim danam 15 dakika içerisinde öldü ağzından kanlı köpük geldi böğüre böğüre gitti hayvan gözümüzün önünde. Günlerce uyuyamamıştım. Devlet bu tür durumlarda tazminat ödüyor biz aldık. Ama felç durumu sanırım damara enjekte edilmiş veteriner arkadaşlar daha iyi bilir. Şikayeti cimer e ederseniz bir sınuca ulaşırsınız.

• Beğen
Aleyküm selam ,
Şap aşıları 4-6 ay aralıklarla düzenli olarak yapılıyor.
Biz 3 aylıktan küçük buzağılara ve 7 aylık üstü gebe ineklere şap aşısı yaptırmayız.
Çoğu zaman olmasa da bazen hayvanda aşı ateş yapabiliyor ve ineğin buzağı atmasına neden oluyor.
Buzağıya ilk doğduğunda septisemi aşısını mutlaka yaparız ,
3 aylık , sütten kesildikten sonra şap aşısı yaptırırız.
Yan etkileri giderecek ilaçlarında veterinerin yanında bulunması gerekiyormuş.
Fakat uygulamalarda bunu yapan veteriner henüz görmedik.
Ne çıkarsa bahtına oluyor.
Çok nadirde olsa 5 aylık gebe hayvanın buzağı attığı olmuştu.
Aşıdan dolayı canlı hayvan kaybımız olmadı.
Gebelik süresi 8 aylık olan hayvanda aşılama stressiz bir şekilde yapılırsa sorunsuz bir şekilde oluyor.
Gebelik süresi 9. aya girmiş hayvanda kesinlikle aşılama yaptırmayız.

• Beğen
Tarım bakanlığının programlı şap aşısını çiftlikte çalışırken de çok kullandım. Ne gebe nede yeni doğan ayrımı yapmaksızın uyguladım hayvanlara. Büyük sorunlar yaşamadım ufak tefek alerjiler oldu. Şap aşısı etkili ve koruyuculuğu yüksek ancak protein oranı yüksek olduğu için alerjik etkisi var. Hekimlik olarak söylüyorum hayvan sahipleri gebe hayvana aşı yaptırmıyorlar, yeni doğan buzağıyı aşısız anne sütü nasıl koruyacak. Şu an kamuda çalışıyorum ve söylediğiniz gibi 9.ayına girmiş hayvana uygulayamıyoruz, çok fazla stres oluyor hayvan. Buzağılarda da 1 aylıktan küçüklere yapmıyoruz. Bizlerde her aşı ekibinde acil müdahale ilacı mutlaka yanında bulunur. Tedavi kısmına gelince de, sadece anti alerjik müdahale yapabilir kamu veteriner hekimi yada tavsiye reçetesi yazabilir. Başka da ilaç olmaz elimizde.
Veteriner hekim

• Beğen