Yem karma makinasi?

Kolay gelsin arkadaşlar bu sene yonca ekmeye başlayınca hayvanlar yerken çok telef olmaya başladı bu sene yem karma makinasi almaya karar verdik fakat nasıl bişey olacak bilgimiz yok size soralım dedik öncelikle 30 büyükbaş hayvan var 14 tanesi sağılır durumda digerleri de düve zaten, ikincisi yemliklere makina girmez yani çuvallara doldurarak vermeyi düşünüyorum birde tek traktör olduğu için elektrikli mi daha uygun olur yoksa traktör arkası mı bu kadar hayvan için yem karma makinasi almaya değer mi?

Bence değer
Yem yolu olsa iyi kötü işçilik çok rahatlar
Ben dikey kullaniyorum 6 m3
Hic ziyan yok kiyilmis olduğu icin birde daha lezzetli oluyor karma
Büyük al işin hayvanin çoğalır ileride
Fabrika yemi pahalaniyor kendin dengeli rasyonlu kaba yem hazirlamaya calis
Memnun kalacaksin

6 yık kaç saman balyası alıyor yada kaç hayvan için yeterli geliyor

6 yık kaç saman balyası alıyor yada kaç hayvan için yeterli geliyor
25 ila 30 kg lik 14 tane ot balyasi aliyor bende saman yok
Yaş pancar kuspesi ve arpa kuspesi ot kariyorum
Ot kiymasi biraz uzun sürüyor saman daha çabuk olur kiyilmis şeyler daha csbuk oluyor
45 kadar toplam hayvan 25 kadar anac
Bir kerede karip iki kere bosaltiyorum
Bu işi yapacaksan eski uygun ikinci bir traktör olmalı derim yem karma icin

25 ila 30 kg lik 14 tane ot balyasi aliyor bende saman yok
Yaş pancar kuspesi ve arpa kuspesi ot kariyorum
Ot kiymasi biraz uzun sürüyor saman daha çabuk olur kiyilmis şeyler daha csbuk oluyor
45 kadar toplam hayvan 25 kadar anac
Bir kerede karip iki kere bosaltiyorum
Bu işi yapacaksan eski uygun ikinci bir traktör olmalı derim yem karma icin

Usta samansız nasıl rasyon ayarlıyorsun bizim ineklere saman vermeyince ishal A dönüşüyor hemen

Yem karma makinası büyükbaş hayvancılık için olmazsa olmaz bana göre hayvanlar yem karma makinasından sonra önlerindeki rasyonu daha iştahlı yemeye başladılar ve fazla ziyan etmiyorlar.Bizde artık yonca ve fiğ balyalarını yem karma makinasına atıp hayvana öyle veriyoruz makina otu kıyıp dengeli bir şekilde karıştırıyor.

Ot varya ot olunca istemez saman
Ot hem samanin işini yapar hemde daha besleyici

5 m3 yatay makine 150 hayvana çok rahat yetiyor. 3 gurup yemleme yapıyordum. Erkekler, sağmal ve düve şeklinde. 240 lık kullanıyordum.

Yem karma makinası büyükbaş hayvancılık için olmazsa olmaz bana göre hayvanlar yem karma makinasından sonra önlerindeki rasyonu daha iştahlı yemeye başladılar ve fazla ziyan etmiyorlar.Bizde artık yonca ve fiğ balyalarını yem karma makinasına atıp hayvana öyle veriyoruz makina otu kıyıp dengeli bir şekilde karıştırıyor.

Peki karışmış yemi çuvallamak için makinenin artı bi özelliği olması gerekiyor mu bide yatay mı dikey mi daha iyi olur 3m2 lük bi makine için

Yıllarca yatay dikey tartışması yapıldı. Bence kepçe yoksa ahır yüksekliği fazla değilse ve en önemlisi de tek helezonlu ise dikey tercih etmem partikül büyüklüğünü istenilen ölçüde ayarlamak zor oluyo.m 3 büyüdükçe dikey tercih etmek daha mantıllıklı geliyor bana

Yıllarca yatay dikey tartışması yapıldı. Bence kepçe yoksa ahır yüksekliği fazla değilse ve en önemlisi de tek helezonlu ise dikey tercih etmem partikül büyüklüğünü istenilen ölçüde ayarlamak zor oluyo.m 3 büyüdükçe dikey tercih etmek daha mantıllıklı geliyor bana

Benim şimdilik torbalara katarak vereceğim için 3m2 işimi görür dikey daha mı iyi olur

yatay çift helezonlu daya iyi ve hızlı bir kıyım sağlayacaktır küçük hacimlerde dikey helezonlular daha masraflı olur. 3 m3 için elektrikli bulursanız işletme maliyetleriniz çok az olacaktır. yem yolum yok diyorsunuz bence sabit elekrikli bir makine ve bir el arabası işinizi görecektir. bu mazot fiyatları karşısında en mantıklı çözüm bu olur.

• Beğen
Tepkiler: Tekkursat01
8 tavsiyemdir. Makinenin içinde malzeme fazla olunca sıkışma yapıyor. Çift helezon daha çabuk ve homojen karışım sağlıyor. Hem elektrikli hem şanzıman olursa mazottan da tasarruf edersin. Özsan, tosun, kessan, ak ziraat sektöründe öncü firmalardır. Fiyatların yüksek olması seni korkutmasın. Hem kalite hem euro diyim sen anlarsın

8 tavsiyemdir. Makinenin içinde malzeme fazla olunca sıkışma yapıyor. Çift helezon daha çabuk ve homojen karışım sağlıyor. Hem elektrikli hem şanzıman olursa mazottan da tasarruf edersin. Özsan, tosun, kessan, ak ziraat sektöründe öncü firmalardır. Fiyatların yüksek olması seni korkutmasın. Hem kalite hem euro diyim sen anlarsın

Elarabası mı mantıklı yoksa çuvallara katmak mı

Bence de değer, et ve sütte %10 verim artışı sağlıyor, 30 hayvan için 3 veya 4 m^3 yeterli olur, hacim büyüdükçe çabuk karıştırır.Yatay olanlarda ot dolanıp sıkışma problemi oluyor, dikeyler de olmuyor.Elektrikli daha tasarruflu olur.