Yem karma makinesinde yatay mı dikey mi?

Ahır için araştırma yapıyorumda form da değerli ve bilgili arkadaşlarıma bi sorayım dedim.5 m3 Yem karma makinesinde yatay mı yoksa dikey olanlarından hangisini tercih edeyim acep? :S Artıları ve eksileri nelerdir? :S Kullanan ve tecrübesi olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler. alk-*s alk-*s

Ynt: Yem karma makinesinde yatay mı dikey mi?

Ben alırsam dikey almayı düşünüyorum , bu günlerde dikey olanlar daha çok tutuluyor bizde.
Yatay olanlar boşaltırken içinde mal kalıyor ve büyük balyaları çabuk altına alamıyor şikayetleri var.
Terazide olsun üzerinde bence içine ne kadar ne malzeme koyduğunu bilirsin dengeli rasyon yaparken önemli .
Yem yolun varmı bu arada traktör yürüyecek gibi .

ismail_17 link=topic=72028.msg833207#msg833207 date=1390564476' Alıntı:
Ben alırsam dikey almayı düşünüyorum , bu günlerde dikey olanlar daha çok tutuluyor bizde.
Yatay olanlar boşaltırken içinde mal kalıyor ve büyük balyaları çabuk altına alamıyor şikayetleri var.
Terazide olsun üzerinde bence içine ne kadar ne malzeme koyduğunu bilirsin dengeli rasyon yaparken önemli .
Yem yolun varmı bu arada traktör yürüyecek gibi .
Yorum için teşekkürler.Yem yolum yok da ahır yapmayı planlıyorum da onun için araştırıyorum.

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=72028.msg833013#msg833013 date=1390511816' Alıntı:
Ahır için araştırma yapıyorumda form da değerli ve bilgili arkadaşlarıma bi sorayım dedim.5 m3 Yem karma makinesinde yatay mı yoksa dikey olanlarından hangisini tercih edeyim acep? :S Artıları ve eksileri nelerdir? :S Kullanan ve tecrübesi olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler. alk-*s alk-*s

abi yem karma seçiminde kullanılan balya tipi en önemli etken diye biliyorum ben yuvarlak balyaları yatay makinalar tam açamıyor bilgiğim kadarıyla...

Her iki tip makine içinde kullanıcılarla görüşmeniz faydanıza olur.
Yatay tip makineler için düşünürseniz çift helezonlu olmasına dikkat etmenizi öneririm. Ürünleri daha kolay parçalaması açısından önemli olduğunu düşünüyorum. En büyük avantajı daha ufak parçalara bölmesidir. Ancak bakım maliyetleri, daha sık arıza yapması ve yoğun ürünlerde sıkışma yapması dikey makinaları daha değerli kılmaktadır. Her iki tip makina için kullanılan şanzıman kalitesini araştırmanızı mutlaka öneririm.

Aklınıza gelen sorularınız için özelden msj atabilirsiniz.

Bereketli günler dileriz.
TMS MAKİNA