Yemde ve gübrede kdv kaldırılıyor

Ynt: Yemde ve gübrede kdv kaldırılıyor

Ben birinci sayfada kırmızı harflerle yazdım. Biliyorum, yaşadım çünkü, gazlı içeceklerde ve ette kdv düşürüldü. Fiyatlarda hiçbir indirim olmadı. Türkiye ' de vergi zamlarını aynı gün yansıtan fakat vergi indirimlerini görmeyen onları direk cebine atan bir yapı var. Benim şimdiye kadar gördüğüm tarım desteklemelerinin büyük bir kısmı çiftçinin aleyhine olan desteklemelerdir.

Ali KOÇKAYA link=topic=86938.msg1044422#msg1044422 date=1449903148' Alıntı:
kdv düşmez diyen yok.kdv ' deki düşüş kadar sanayici zam yapar.tarım makina vergisi düşünce neler oldu.sanayici zamı yapıştırdı
kdv yi düşürürler, ihtimal çok kuvvetli. ama çifçiye yansıması mümkün değil. bu kesin.
en son römork örneğine bakalım, destek programına alınınca 8-10 bin aralığındaki dönerli römorklar anında 12-15 bin oluverdi. veya daha örnekler verilebilir. sanki herkese destek çıkıyor.
yani; azıcık esnafın, sanayicinin bahanesi gideri olsun süreç aleyhte işliyor. Ki bana göre bu kdv olayının hiç dillendirilmemesi bile gerekiyordu. artık iş işten geçti, gübre ve yem fiyatlarında 2015 baharını ararız. İnşaalah dediğim olmaz.

Gübrede kdv kaldırılacağına dekar başına gübre desteklemelerine iyi bir artış yapılsaydı çiftçi bundan direk kazançlı çıkardı.

Kdv nin kaldırılması için bakanlar kurulu kararı alınıp resmi gazetede yayınlanması gerekiyor. Bu da 2-3 ayı bulursa firmalar elimizdeki stoklar, hammadde ithalatında vergi ödedik çiftçiye 0 kdv ile satış yaparsak zarar ederiz diyerek kış sezonunu geçirirler.

Yaz sezonunda da dolar arttı maliyetler yükseldi derken gübre fiyatlarına %10-%15 zam yapılır kdv indiriminden çiftçinin cebine bişey yansımaz.

CELAL KARABULUT link=topic=86938.msg1044472#msg1044472 date=1449915585' Alıntı:
mazot ta kalksın diğerlerinde kalkmasın yarın yemci ben neden kdv li buğday alıyorum kdv siz yem satıyorum der iğnenin ucu yine çiftçiye dayanır akaryakıtta öyle değil işte
esnaf ucuA mal ettin diye ucuza alacak elinden ürünü hesap hesap esnaf kazanır bu politikalardan

Ekonomi uzmanları yemde kdv nin sıfırlanmasının et ve süt fiyatlarında %5 e varan düşüşler yaşanacağını, yem üreten firmaların hammadde girdilerini %8, %18 gibi kdv ile alıp yemi 0 kdv ile satarak zarar edeceklerini ve yem firmalarının fiyatlarda artışa gitmek isteyeceklerini söylüyorlar.

truva17 link=topic=86938.msg1044480#msg1044480 date=1449918447' Alıntı:
Ekonomi uzmanları yemde kdv nin sıfırlanmasının et ve süt fiyatlarında %5 e varan düşüşler yaşanacağını, yem üreten firmaların hammadde girdilerini %8, %18 gibi kdv ile alıp yemi 0 kdv ile satarak zarar edeceklerini ve yem firmalarının fiyatlarda artışa gitmek isteyeceklerini söylüyorlar.
KDV yi alıcı ödüyor. Malın degeri+ KDV.
KDV nin kalkması satış fiyatını etkiler fakat satıcının cebine giren parayı etkilemez.
Bugüne kadar olduğu gibi hammadeyi alırken KDV ödeyen fabrika ürettiği maldan devlet KDV almayacak sa yem üreticisi bu işten neden zarar etsin ki?

Bu açıklamanın amacı bence ya zam yapalım bende nemlanayim yada hammaddedeki KDV de kalksın diye iştahlı iştahlı yapılmış bir açıklama.
Doğru anladıysam hiç samimi değil.

Herkesin yazdığı doğru olacak diye bir kural yoktur, ama herkesin yorumu kendine göre doğrudur, önemli olan olayı kişiselleştirmeden, hakaret içeriği olmadan yorum yazılmasıdır.
'Üzerinize neden alındınız' cümlesini yazıp sonrada olayı kişiselleştirmemek için bu cümlenin silinmesi birileri bunu köşeye sıkışma gibi algılıyorsa, bu onun algı probleminden kaynaklanıyor

Konumuza dönecek olursak
Gübre ve Yemde KDV düşüşü ne çiftçiye nede üretici firmalara zarar ettirir, sadece faturasız mal satan firmaların kazançları düşürür. Bazı satıcı firmalarının sıkıntısının sebebi budur.
Gübre sektörünün en büyük üretici firması olan Gübretaşın
Sattığı ürünün Maliyeti : % 80.6
Faaliyet Gider Oranı : % 10.8
Net Finansman Gideri %3.5
Toplam Maliyet : % 94.9
Net Kar Marjı : % 5.1

Bağfaş Gübre firmasının Net Kar marjı % 0.69

Ege Gübre Net Kar Marjı % -6,35

olduğu bir durumda KDV oranı kaldırıldığı zaman, Kar marjını %10 yapamayan bir firma %23 kar marjı ile ürün satabileceğine inanıyor musunuz?
Senelik %20-25 zam gelen bir üründe yapılacak olan KDV indirimi ilk yılında çiftçiler görebilecek, daha sonraki yıllarda bu indirimi görmeyecekleri aşikar, bunun sebebi firmaların kar marjlarını artırmasından , değil maliyetlerin sürekli artmasından kaynaklanıyor
Geçen Yıl DAP 1.600 TL/Ton iken bu yıl 2.100 TL/Ton idi
KDV kaldırıldığında bu rakam 1.800 TL/Ton karşılık geliyor
Önümüzdeki sezon Gübreye % 20 zam geldiğinden KDV ' siz fiyatı 2.160 TL /Ton olacak
bu durumda bazılarımız şunu söyleyecek, hani kdv düşmüştü,gene fiyatlar geçen senenin üstünde diyecekler
ama 2.160 TL/Ton fiyatlarının üstüne %18 kdv ilave edildiğinde 2.550 TL/Ton olacağını hesaplamazlar

ofas link=topic=86938.msg1044481#msg1044481 date=1449920053' Alıntı:
KDV yi alıcı ödüyor. Malın degeri+ KDV.
KDV nin kalkması satış fiyatını etkiler fakat satıcının cebine giren parayı etkilemez.
Bugüne kadar olduğu gibi hammadeyi alırken KDV ödeyen fabrika ürettiği maldan devlet KDV almayacak sa yem üreticisi bu işten neden zarar etsin ki?

Bu açıklamanın amacı bence ya zam yapalım bende nemlanayim yada hammaddedeki KDV de kalksın diye iştahlı iştahlı yapılmış bir açıklama.
Doğru anladıysam hiç samimi değil.

Diyelim 1000 liralık mal aldın ve 180 lira KDV ödedin. Bu 1000 liralık malla 2000 liralık mal üretiyorsun ve üzerine %8 yani 160 lira kdv koyup satıyorsun ve devlet adına 160 lira KDV toplamış oluyorsun. Vergi zamanı gelince devlette sana ver bakalım şu benim KDV ' yi diyor ama sen bu durumda devlete ben 160 liralık KDV ' yi senin adına topladım ama aldığım mallara da 180 lira KDV ödemiştim bu yüzden benim sana kdv borcum yok diyorsun ve sattığın ürünün kdv ' si cebine kar kalıyor.

Şimdi fabrikaların ham maddesindeki kdv kaldırılmaz ama sattıkları üründeki kdv kalkarsa nasıl zarar edeceklerini görebiliyor musunuz?