Yeni Alınmış Yolcu Kuzularımız :)

Ynt: Yeni Alınmış Yolcu Kuzularımız :)

ahmtkskr link=topic=77622.msg918247#msg918247 date=1410466693' Alıntı:
iyi fiyat karşıdakininde bişey kazanması lazım abi.

Onların kazandığında gözümüz yok Ahmet ' im. Keçi piyasası çok kötü. Isyanım ona.

4 aylık kuzu ile 3 yaşında burma aynı fiyata neredeyse.

sebazios link=topic=77622.msg918273#msg918273 date=1410472826' Alıntı:
Onların kazandığında gözümüz yok Ahmet ' im. Keçi piyasası çok kötü. Isyanım ona.

4 aylık kuzu ile 3 yaşında burma aynı fiyata neredeyse.
Abi sende bilirsin keçi eti alışmayan insan için kokar,o yüzden keçiye pek talep yok.
Zaten koyunculukta son demlerini yaşıyor bu sene bizim bölgede çok damızlık koyun kurbana çıkar
Dana etine aşırı derecede yönelme var

ahmtkskr link=topic=77622.msg918275#msg918275 date=1410475066' Alıntı:
Abi sende bilirsin keçi eti alışmayan insan için kokar,o yüzden keçiye pek talep yok.
Zaten koyunculukta son demlerini yaşıyor bu sene bizim bölgede çok damızlık koyun kurbana çıkar
Dana etine aşırı derecede yönelme var

1000 yıldır koyun, keçi bitmemiş bu topraklarda. Yine bitmez. Bitirmeye kimsenin gücü yetmez yani.

Bizim artık oturmuş, kemikleşmiş bi damak tadımız var ve koyun/kuzu ' nun bunun içinde çok önemli bir yeri var.

Kuzu kokoreç.
Kuzu çevirme.
Kapama,
Pirzola
Fırın kebabı
Arnavut ciğeri

Yukarıdakiler bitmeden koyunu bitiremezsin.

Ha çok sağlam darbe yedi sektör, o ayrı. Sahipsizlikten, adam yerine sayılmamaktan git gide geriliyor. Bırakan bırakana. Çevremde sürü sayısı sürekli düşüyor. En iyi durumdakiler sayı azaltmakta buluyor çareyi.

Hayvan varlığımız arttı. Kayıtlı 25 milyon koyun var deniyor. Hikaye. Tamamı belge üstünde.

- sürü sahibi daha fazla destek almak için üzerinde çok sayıda hayvan görünmesine ses etmiyor.
- il-ilçe tarım müdürlükleri 'biz çok çalışıyoruz' demek için
- bakanlık ve hükümet de 'Türkiye ' deki et sorununu çözdük, bakın hayvan sayısı bu kadara çıktı' demek için.

Kasap et, koyun can, hayvancı destek, bakanlık sayı derdinde.

Net konuşuyorum:

Bakanlık: 'Koyun başına 10 lira vergi geliyor. Hayvan sayılarınızı bir an önce düzelttirin' diyecek..

1 haftada Türkiye ' deki küçülbaş varlığı %40 ' a düşer.

Yani zaten bir balon var. Bu balonun patlaması an meselesi.

Dana etine yönelme doğru. Ilk kez dana ' nın kuzuyu yakaladığını gördüm bu yaşıma kadar. Ama orda da durum iç açıcı değil. Çevremde inek kestirmeyen bir tek kişi dahi yok. Adamlar da haklı. Bir malı para ederken satalım diyorlar.

Hayvancılık yapan biri eskiden 2 sene yerinde sayar, en geç 3. sene iyi para kazandırdı. Şimdi adam tam para kazanacak, ayakta durma gücü kazanacak, bir ithal açıyorlar, geçmiş olsun. Bütün sistem, sistemin içindeki bütün çarklar darma duman. Hadi bakalım bi 3 yıl daha bekle. Bekleyemeyenin (özellikle kredi ile işe girenler) Allah yardımcısı olsun.

Gökhan ÖZKAN link=topic=77622.msg918277#msg918277 date=1410478371' Alıntı:
bereketli olsun Ahmet, 43 kilo gelir üst üste :D buda benim tahminim
Sağol abi kiloyu buraya yazacam bakalım hangimiz tutturacağız :)

sebazios link=topic=77622.msg918278#msg918278 date=1410478562' Alıntı:
1000 yıldır koyun, keçi bitmemiş bu topraklarda. Yine bitmez. Bitirmeye kimsenin gücü yetmez yani.

Bizim artık oturmuş, kemikleşmiş bi damak tadımız var ve koyun/kuzu ' nun bunun içinde çok önemli bir yeri var.

Kuzu kokoreç.
Kuzu çevirme.
Kapama,
Pirzola
Fırın kebabı
Arnavut ciğeri

Yukarıdakiler bitmeden koyunu bitiremezsin.

Ha çok sağlam darbe yedi sektör, o ayrı. Sahipsizlikten, adam yerine sayılmamaktan git gide geriliyor. Bırakan bırakana. Çevremde sürü sayısı sürekli düşüyor. En iyi durumdakiler sayı azaltmakta buluyor çareyi.

Hayvan varlığımız arttı. Kayıtlı 25 milyon koyun var deniyor. Hikaye. Tamamı belge üstünde.

- sürü sahibi daha fazla destek almak için üzerinde çok sayıda hayvan görünmesine ses etmiyor.
- il-ilçe tarım müdürlükleri 'biz çok çalışıyoruz' demek için
- bakanlık ve hükümet de 'Türkiye ' deki et sorununu çözdük, bakın hayvan sayısı bu kadara çıktı' demek için.

Kasap et, koyun can, hayvancı destek, bakanlık sayı derdinde.

Net konuşuyorum:

Bakanlık: 'Koyun başına 10 lira vergi geliyor. Hayvan sayılarınızı bir an önce düzelttirin' diyecek..

1 haftada Türkiye ' deki küçülbaş varlığı %40 ' a düşer.

Yani zaten bir balon var. Bu balonun patlaması an meselesi.

Dana etine yönelme doğru. Ilk kez dana ' nın kuzuyu yakaladığını gördüm bu yaşıma kadar. Ama orda da durum iç açıcı değil. Çevremde inek kestirmeyen bir tek kişi dahi yok. Adamlar da haklı. Bir malı para ederken satalım diyorlar.

Hayvancılık yapan biri eskiden 2 sene yerinde sayar, en geç 3. sene iyi para kazandırdı. Şimdi adam tam para kazanacak, ayakta durma gücü kazanacak, bir ithal açıyorlar, geçmiş olsun. Bütün sistem, sistemin içindeki bütün çarklar darma duman. Hadi bakalım bi 3 yıl daha bekle. Bekleyemeyenin (özellikle kredi ile işe girenler) Allah yardımcısı olsun.
Abi belki sektör bitmesede çok azalacak ülkede hayvancılık konusunda büyük sıkıntılar var.
İthalatla tekrar göz korkutmaya başladılar
50 tl ye fabrika yemini alıp kar etmek için kuzu fiyatlarının en az bu düzeyde kalması lazım.
144fenomen link=topic=77622.msg918281#msg918281 date=1410500370' Alıntı:
Sağolasın :)
Hayırlı olsun bol bereket ve kazanç getirsin inşallah...

ahmtkskr link=topic=77622.msg918296#msg918296 date=1410513408' Alıntı:
Sağol abi kiloyu buraya yazacam bakalım hangimiz tutturacağız :)
Abi belki sektör bitmesede çok azalacak ülkede hayvancılık konusunda büyük sıkıntılar var.
İthalatla tekrar göz korkutmaya başladılar
50 tl ye fabrika yemini alıp kar etmek için kuzu fiyatlarının en az bu düzeyde kalması lazım.

Ahmet baskül 10 lira mı şu an sizde?

sebazios link=topic=77622.msg918301#msg918301 date=1410515043' Alıntı:
Hadi hayırlısı. İnşallah birseyler bırakır. Yalnız dikkat ediyorum, sizde fire hep bizden fazla. Bizde standart %3. Neden acaba?
Şu şekilde birseyler bırakır inşallah.Biz zaten al satçıyız abi yetiştirici değiliz, en fazla 40 gün besiye çekeriz
9. aya kadar fire %3 tür,9. aydan sonra % 5 olur bu mantığı bende halen çözemedim :)
Yaşlı ıskarta koyununun fireside sürekli %5 tir.

ahmtkskr link=topic=77622.msg918305#msg918305 date=1410515924' Alıntı:
Şu şekilde birseyler bırakır inşallah.Biz zaten al satçıyız abi yetiştirici değiliz, en fazla 40 gün besiye çekeriz
9. aya kadar fire %3 tür,9. aydan sonra % 5 olur bu mantığı bende halen çözemedim :)
Yaşlı ıskarta koyununun fireside sürekli %5 tir.

Benim tahminim de aynı. hayvan yaşlandıkça fire artıyor. Resimdeki kuzuların içinde 6-7 aylıklar var. 5 fire normal. Bizde 5. Ayı gören kuzu çok seyrektir.