Yeni Sürüm SM 185 - İlk gözlemler

12.06.2017
1,812
1
5,070
22
Aksaray

Selamlar Trakkulüp ailesi. Geçen hafta Sürüm'ün 185 cm'lik tamburlu ot biçme makinasını 9.000 TL'ye vadeli almıştık ancak paylaşmaya fırsat olmadı.

Kazanacağım teknik ve tecrübeleri isteyen olursa sezon sonunda paylaşacağım. Kuraklıktan dolayı 1000 dekar hedefi tutmayabilir ama 20 TL/dekar fiyatında, 450 dekar biçildiği zaman kendi parasını ciro olarak çıkaracaktır.

Son 3 günde 90 dekar yer biçtim. 3 parça 75 dekar yonca + 30km yol ile 35 litre yakıt tüketimim oldu. (25 dekarlık bir parça çok kısaydı) 165'lik HMS ile aynı diyebiliriz.

İlk gözlemlerime göre boyası çok dandik, plasiğimsi. 640'ı 165cm olan makinalara göre zorlamıyor. İş konumundan yol konumuna geçişlerde ve yolda makina toplu durumda hızlı giderken pek sıkıntı yaşamadım. Makina uzun olmasına uzun, yol konumunda sanki arkada 5'li pulluk var gibi fakat hafifliğinden dolayı mıdır bilmiyorum, büyük makina olduğunu hissettirmiyor.

Ortadan giden küçük balya makinaları için, yazın çiğin düşmeyip, tırmıklamanın yaprak dökmeye neden olduğu zamanlarda 3 metrelik sıkmalı niyetine kesinlikle kullanılabilir. 165'lik tambulurunun biçtiği yerlerde Bc5040 balya makinası sığmıyordu, traktörün sol tekerleri hep bir önceki sıradaki yapılan balyanın hizasına düşüyordu. Bakalım buna sığacak mı?

Galiba yapıyorum bu sporu 🙂. Hala köydeysem şu tamburlularla ve helikopterin hatrına 🙂.

20210507_150853.jpg

20210508_155929.jpg

Teslimattan kalan resimler:
20210501_120555.jpg

20210501_121229.jpg
20210501_121217.jpg

20210501_121210.jpg

20210501_121202.jpg

Hayırlı olsun bende şimdi 15 dekar yonca var onu biçtim Ford 2000 traktör 165 lik tınaz marka makina ile az önce geldim canım burnuma geldi fordun yarı ömrü gitti garibim insan boyu hardal olmuş tamburlu sıkışıyor motor istop ediyor elle boşalttım bi kaç kere traktör zayıf geliyor biraz daha güçlü makina lazer

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
MaşAllah hayırlı olsun Akif kazasız belasız kullanırsınız inşAllah 🙂

Hayırlı olsun akif Benimde haves kalmadi artık

Hayırlı olsun Akif

Hayırlı olsun kardeşim. Azmine hayranım. İnşaAllah karşına güzel fırsatlar çıkacak ve bunları değerlendirecek sin... Kolay gelsin

Hayırlı olsun Akif,her şey gönlünce olsun

Hayırlı olsun Akif

Akif hayırlı olsun yonca fiyatları nasıl

Hayırlı olsun bende şimdi 15 dekar yonca var onu biçtim Ford 2000 traktör 165 lik tınaz marka makina ile az önce geldim canım burnuma geldi fordun yarı ömrü gitti garibim insan boyu hardal olmuş tamburlu sıkışıyor motor istop ediyor elle boşalttım bi kaç kere traktör zayıf geliyor biraz daha güçlü makina lazer

Sizin bictiginiz tarla güzel motoru yormaz zevkli işçilik olur

Hayırlı uğurlu olsun.

Eyvallah abilerim, daha iyisi sizin olsun. Konuya ekleme:

Dün biraz da 70-56 ile biçim yaptım, 110 dekar oldu. Bizimkilerle beraber bu yonca biçiminde 200 dekar olacak gibi. 70-56'ya gelirsek, uzun olması ve ön tekerlerde ağırlık olması sayesinde; makina köstebek çukurlarına gelince traktörün kafasını 640'daki gibi sağa çekmiyor. 640'ın kafasına göre çalışan ve kolları en aşağı konuma indirmek için eğilmek gereken hidroliğine göre lift-o-matic ile biçim ayrıcalıkmış. Ben her sıraya girerken ve çıkarken hidrolikle olan işlemlerimle makinaya zarar gelmemesi açısından hep frenle durur kalkardım. 640'ın fren geçen bitti sıra sonunda zor duruyordum, fren balataları iyi durumda olan 70-56 buradan da benden 1 puan kaptı. :)

20210509_112816 (1).jpg

@cemal ÖZTÜRK , Cemal abi şartlar hep zorlaşıyor, şimdi de kuraklık çıktı. Sonumuz hayır olsun.

@m.atabey40 , Büyük yonca şirketlerinin tarlada dikili halde 900-1100 TL'den aldığını duyduk abi. Ot durumuna göre değişiyormuş. Geçen sene son biçimler bile daha pahalıydı.

@yeniçiftçi , Yatık haldeyken makina çok tıkıyor abi. Sonra top top atıyor. Eğer elde helikopter tırmık da yoksa insan biçtiğine pişman oluyor. Bu yeni makinanın arası daha geniş olduğundan top top atma sorunu az yaşadım. Bence sorunu ortadan tamamen kaldırmak için hem traktörü hem makinayı büyütmelisin.

Hayırlı olsun yazın sürüm 165'ligi 5.000 tlye aldık
Gerçekten çok hafif eskisini iki kişi zor çekerdik bunu bir tuttum bu kadar hafif olmasına inanamadım şimdilik bir sıkıntısı yok tek eksiģi pistonsuz ve çadır olmaması siz çadır istediniz mi böyle taş atıyor bazen

Hayırlı olsun Akif.Bizimde 195 lik önallar var.
Türkiyenin en sessiz makinası olduğuna dair iddiaları var.
Bizim üzerinde koruma çadırı olmadığı için sürekli cam patlatıyoruz

Bizim önceki makinada da bunda da çadır yok Celal abi. Hatta tamburlulara çadır monte edeni bölgemizde hiç görmedim.

Olsa iyi olur sanki, biçime başladığım 2017'den beri 3 kere kafama taş yedim, bir kere de geçen 70-56'nın kaputuna ufak bir taş atmıştı.

Ahmet abi acaba çadırı takınca daha da mı sessizleşiyor, bizimkilerde tarla bittikten sonra kulağımın içinde hala makina çalışıyor :)

Bizim önceki makinada da bunda da çadır yok Celal abi. Hatta tamburlulara çadır monte edeni bölgemizde hiç görmedim.

Olsa iyi olur sanki, biçime başladığım 2017'den beri 3 kere kafama taş yedim, bir kere de geçen 70-56'nın kaputuna ufak bir taş atmıştı.

Ahmet abi acaba çadırı takınca daha da mı sessizleşiyor, bizimkilerde tarla bittikten sonra kulağımın içinde hala makina çalışıyor :)
Sessizligi önemli değil taş atmasın yeter Akif 😊

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68