Yerli Otobüs

Atilla İlhan “Hangi Batı?” adlı kitabında şu çarpıcı tespitleri yapar:

“…Hayır, bize bunları öğretmediler: Lisede Sophokles okuduk, klasik Türk sanat musikisine sövmeyi, Divan şiirini hor görmeyi, buna karşılık devletin yayınladığı kötü çevrilmiş batı klasiklerine körü körüne hayranlık göstermeyi öğrendik. Sanki Sinan Leonardo’dan önemsiz, Mevlâna Dante’den küçüktü, Itri ise Bach’ın eline su dökemezdi. Aslında kültür emperyalizminin ilmiğini kendi elimizle boynumuza geçiriyorduk.”

• Beğen
Tepkiler: beşkazalı
Yerli ve milli olanın önce ismi yerli olur Al dışardan yap montajı olsun yerli Kendimizi kandırmayalım arkadaşlar Keşke yapsak. Mesela İstanbul da halk otobüsleri var Güleryüzkobra markalı. Bunların kasaları Bursa da üretiliyor ama motor ve şanzıman ithal. aynen durum bu işte. Bu haberler popülist politika mantığı İnşallah kendimiz her şeyiyle bize ait araçlar üretiriz.

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77
Yerli elektrikli otobüsün bataryası dışında her şeyini üretmek mümkün. Önemli olan batarya. Henüz dünyada bataryanın maliyet ve menzil sorunlarını halledebilen üretici yok. Araştırma yapılsın tabii ki ama araç ya da motor üzerine değil batarya üzerine yoğunlaşmak gerek.

• Beğen
Tepkiler: Aspir

Atilla İlhan â Hangi Batı?⠝ adlı kitabında şu çarpıcı tespitleri yapar:

â â ¦Hayır, bize bunları öğretmediler: Lisede Sophokles okuduk, klasik Türk sanat musikisine sövmeyi, Divan şiirini hor görmeyi, buna karşılık devletin yayınladığı kötü çevrilmiş batı klasiklerine körü körüne hayranlık göstermeyi öğrendik. Sanki Sinan Leonardoâ dan önemsiz, Mevlâna Danteâ den küçüktü, Itri ise Bachâ ın eline su dökemezdi. Aslında kültür emperyalizminin ilmiğini kendi elimizle boynumuza geçiriyorduk.⠝
Ne güzel açıklamışsınız. Ne zaman milli damarımıza basılsa aklıma bu gelir.

mTalk'tan gönderildi

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77
üstteki paragrafın son noktası.. eski tufek sosyalist A.Ilhan.. Islamcı biri dese dikkat cekmezdi(m)..

Oysa bir kere yaptığımız batılılaşmak değildi, ikincisi batı bizim sandığımız gibi değildi, üçüncüsü batının ulaştığı yer özenilecek bir yer değildi.

---

şunu bizim dunkof batiperestler anladığı gün.. tam bağımsız olacağız insallah!

A.İlhan..

“Her şey, ama her şey Doğu’da kötü, Batı’da iyi! Onlar nasıl yapıyorsa biz de öyle yapmalıyız ki, adam olalım! Oysa elin Japon’u çıkmış, hiçbir şeyini değiştirmeden, sadece ekonomik ve teknolojik gelişme sürecini kendi yapısında yaratarak batı düzeyini yakalamış, dibini kurcalayan yok! Biz ha babam batı müziği dinliyor, çeviri roman okuyor, batılı gibi giyiniyor, bir türlü batılı olamıyoruz, adamlar Japon gibi yazıyor, Japon gibi yaşıyor, Japon gibi ölüyorlar, ama batıyı geçiyorlar. Japon’un yaptığını biz yapamamışız, bizim yaptığımızı Afrika’daki eski Fransız ve İngiliz sömürgeler yapmışlar, ama onlar da ‘batılı’ olamamış!”

videoda %100 Yerli Tasarım diyor, yani deme o ki Erküt tirektör gibi aynı laf oyunuyla güzel insanlarımızı kandırıyorlar veee bu havuz medyası da buna bir güzel çanak tutuyorlar.
Tabi şimdi bazı arkadaşlar ben ve benim gibi düşünenleri vatan haini, ülke düşmanı, ülkesinin kalkınmasını istemeyen bireylerr olarak düşünebilirsiniz ama hemen bu düşüncelerinize bir virgül koymak isterim kendi kapımda BAŞAK Traktör var, hemde motoru da BAŞAK Traktör üretimi %1000 de yerli tasarım yalış anlaşılmak istemem.
Yeterki yapabilelim de en güzelini yaparız biliyorum.
Hazır yerli üretime deginmişken bu sene TAREKS tohumculugun ALBAYRAK isimli YERLİ ÜRETİM tanelik mısır tohumunu ekmek istedigim için TAREK Sakarya Bölge Sorumlusu: Güven ÖZKAN:0535 360 07 26 ile görüştüm. Nasipse seneye bu tohumu ekmeyi düşünüyorum.
Hepimize hayırlı, güzel, bereketli cumalar.

https://www.youtube.com/watch?v=BfzCmhBwnkU