Ynt: İlk traktörüm Massey Ferguson 285

Ynt: Ynt: İlk traktörüm Massey Ferguson 285

Santiago link=topic=79014.msg935021#msg935021 date=1415822705' Alıntı:
Ben son 4 ayda 36 tane buzağ sattım kendi buzağlarımı.Bunun birikimiyle elimden geldiğince altyapı yapmam lazım.Ben 6 aydır işin içindeyim üniversite mezunuyum + şuan ikinci üni olarakda işletme yazdım onada devam ediyorum.Benimişim bundan sonra bu olduğu için önce altyapıyı kurmam gerekiyor.Şuan günlük havyanların gideri 150 tl bana 60 baş hayvan var.Sütçülük değil sadece üretim yapıyorum.Gelirim buzağlar sadece deyim kısacası.Benim kendi yemimi en ucuza getirmem lazım.Oyüzden bu acelem biraz.Hiç 285 aklımda yokken gittim aldım bugün.
Traktörü almak la en iyisini yaptın dediğin gibi günlük 150 TL aylık 4500 TL .60 hayvan için baya iyi giderlerini kısmıssın ben dede gider sorunu cok bu aralar neolacak bilmiyorum Küspe özelikle cok canımı sıktı daha alamadım fiyatlar ço çok dengesiz an az oradan %30 bi artış hisediyorum işallah bu rakkam geçmez saman slaj bunları stokladım yazı görürüm herhalde şimdiden hazırlıyorum tek sorun küspe birde 3 ayda arpa derdim var onunda suan tonu 850TL diyorlardı geçen ay şimdi ne oldu bilmiyorum dediğin gibi hesapları iyi yapmak lagzım

aslan26 link=topic=79014.msg935032#msg935032 date=1415823157' Alıntı:
Hayırlı olsun.285 balya makinasını rahat çevirir.Sadece fazla ses ve sıcak olur okadar.Makinayıda hasbaysız alacaksanız sıfır alın derim ikinci el alacaksanızda mumkunse tanıdıktan bulursanız daha iyi olur.Çunku balya makinaları hassas makinalardır eger zamanında hor kullanilmissa bir daha duzen tutmaz surekli arıza ondan sonra.
Evet yerden göe kadar haklı kardeşimiz özelikle Kapçuk dediğimiz Talaş balyası sakın yapma makinan yeniyse:D

lordsaar link=topic=79014.msg935035#msg935035 date=1415823358' Alıntı:
Traktörü almak la en iyisini yaptın dediğin gibi günlük 150 TL aylık 4500 TL .60 hayvan için baya iyi giderlerini kısmıssın ben dede gider sorunu cok bu aralar neolacak bilmiyorum Küspe özelikle cok canımı sıktı daha alamadım fiyatlar ço çok dengesiz an az oradan %30 bi artış hisediyorum işallah bu rakkam geçmez saman slaj bunları stokladım yazı görürüm herhalde şimdiden hazırlıyorum tek sorun küspe birde 3 ayda arpa derdim var onunda suan tonu 850TL diyorlardı geçen ay şimdi ne oldu bilmiyorum dediğin gibi hesapları iyi yapmak lagzım

Bu sene ben Melas ı deniyecem küsbe almıycam.Bizim burada kamyonu 1800 tl , 27 ton falan geliyor sanırım.Melasında tonu kdv dahil 380 tl. 1 ton melas zaten 4 ton olarak dönüyor sana.1 e 3 karışımda

aslan26 link=topic=79014.msg935032#msg935032 date=1415823157' Alıntı:
Hayırlı olsun.285 balya makinasını rahat çevirir.Sadece fazla ses ve sıcak olur okadar.Makinayıda hasbaysız alacaksanız sıfır alın derim ikinci el alacaksanızda mumkunse tanıdıktan bulursanız daha iyi olur.Çunku balya makinaları hassas makinalardır eger zamanında hor kullanilmissa bir daha duzen tutmaz surekli arıza ondan sonra.

Balya makinasını 0 almayı düşünüyorum zaten , ilerde rençberliği öğrendiğimde tarlayı arttırdığımda 4x4 bi traktör alacam.Onada uyacak bir makina alacam.İlk etapda piyasaya yaparım balya.Kendimin yıllık 4000 balya ihtiyacım var.Onu karşılasa yeter bana

Santiago link=topic=79014.msg935042#msg935042 date=1415823842' Alıntı:
Balya makinasını 0 almayı düşünüyorum zaten , ilerde rençberliği öğrendiğimde tarlayı arttırdığımda 4x4 bi traktör alacam.Onada uyacak bir makina alacam.İlk etapda piyasaya yaparım balya.Kendimin yıllık 4000 balya ihtiyacım var.Onu karşılasa yeter bana
Yillik 4000 balyayı çok rahat yapar bizde 35 yasinda john deere balya makinası var o bile yılda 4000-5000 civarı balya yapıyor.
lordsaar link=topic=79014.msg935038#msg935038 date=1415823455' Alıntı:
Evet yerden göe kadar haklı kardeşimiz özelikle Kapçuk dediğimiz Talaş balyası sakın yapma makinan yeniyse:D
Son yıllarda mısır balyası yapımı başladı kucuk kare balya makinası ile mısır baglamak makinayı hurda yapmanın en kısa yolu balya makinası fazla devirli kullanmaktan ve yolda hızlı kullanıp sarsıntılardan bile ayarı bozulabilir.

Santiago link=topic=79014.msg935039#msg935039 date=1415823627' Alıntı:
Bu sene ben Melas ı deniyecem küsbe almıycam.Bizim burada kamyonu 1800 tl , 27 ton falan geliyor sanırım.Melasında tonu kdv dahil 380 tl. 1 ton melas zaten 4 ton olarak dönüyor sana.1 e 3 karışımda
İyi fikir .
Ot biçme makinası alırken http://www.celmak.com/tr/urun/9 buradaki tarzda bi makina all 3 kayışlı olsun ona dikat ett birde Sıfır alacaksan Kayış dışındaki Koruma kabini Metal olmasına dikat ett Plastik olanlar çok çabuk kopuyor biizmki koptu .

aslan26 link=topic=79014.msg935043#msg935043 date=1415823892' Alıntı:
Yillik 4000 balyayı çok rahat yapar bizde 35 yasinda john deere balya makinası var o bile yılda 4000-5000 civarı balya yapıyor.Son yıllarda mısır balyası yapımı başladı kucuk kare balya makinası ile mısır baglamak makinayı hurda yapmanın en kısa yolu balya makinası fazla devirli kullanmaktan ve yolda hızlı kullanıp sarsıntılardan bile ayarı bozulabilir.
Başkan agzından bal akıyor bu sene 400 Balya baglattım adam 2 kere tamire gitti birinci arıza en öndeki Şaftı tutan demir tam traktöre yakın olan kısmdaki Kaynak yerinden kırıldı 2 ci arıza icerideki dişlilere demirmi başka birşey sıkıştı adam bi gitti Kıpkırmızı geldi kazanacagı para 600 Tl etigi masraf 150 TL.

lordsaar link=topic=79014.msg935052#msg935052 date=1415824302' Alıntı:
Başkan agzından bal akıyor bu sene 400 Balya baglattım adam 2 kere tamire gitti birinci arıza en öndeki Şaftı tutan demir tam traktöre yakın olan kısmdaki Kaynak yerinden kırıldı 2 ci arıza icerideki dişlilere demirmi başka birşey sıkıştı adam bi gitti Kıpkırmızı geldi kazanacagı para 600 Tl etigi masraf 150 TL.
Bizim koyde bir balyacı var makinayı yolda çok hızlı kullanır ve makinanın hersene dingil kırılır,yolda giderken hasbay kayar,lastik patlar,igne kırar,bunlar artık onun için sıradan seyler oldu.

aslan26 link=topic=79014.msg935053#msg935053 date=1415824562' Alıntı:
Bizim koyde bir balyacı var makinayı yolda çok hızlı kullanır ve makinanın hersene dingil kırılır,yolda giderken hasbay kayar,lastik patlar,igne kırar,bunlar artık onun için sıradan seyler oldu.
bu sene bizim balyacıda 2 ipli ve tek ipli modellerini sundu bize :D ipinden tutup kamyona atılmıyodu anında dağılıyodu.İp sarma yerini bozar her sene bizimkiside ama artık değiştircem yada kendim yapacam duruma göre alabilirsem aileti

Santiago link=topic=79014.msg935056#msg935056 date=1415824977' Alıntı:
bu sene bizim balyacıda 2 ipli ve tek ipli modellerini sundu bize :D ipinden tutup kamyona atılmıyodu anında dağılıyodu.İp sarma yerini bozar her sene bizimkiside ama artık değiştircem yada kendim yapacam duruma göre alabilirsem aileti
O makinanın baglama grubu arızalıdır veya artık omrunu tamamlamıştır.Bizim balya makinası çok sıkı balya yapıyor bazen balya kepçeden düşuyor genede birsey olmuyor tekrar yerden alıp yukluyorlar.

aslan26 link=topic=79014.msg935053#msg935053 date=1415824562' Alıntı:
Rıdvan kardeş geçen gün Traktörün agrızası vardı Babla tamire götürdük, geldik sanayiye indi aşa Ustayla bi başladı sohbete sonra başladı, yau Oğlana verdik traktörü şurasına şunu yaptı burasına bunu yaptı sen bi topla yau dedi :D içimden bastım küfrü yau ben traktöre binmedim ağrıza bana kaldı :D

lordsaar link=topic=79014.msg935066#msg935066 date=1415825876' Alıntı:
Rıdvan kardeş geçen gün Traktörün agrızası vardı Babla tamire götürdük, geldik sanayiye indi aşa Ustayla bi başladı sohbete sonra başladı, yau Oğlana verdik traktörü şurasına şunu yaptı burasına bunu yaptı sen bi topla yau dedi :D içimden bastım küfrü yau ben traktöre binmedim ağrıza bana kaldı :D
Genelde oyle olur abi makinalar iyi çalıştımı makina iyi çalısıyor oluyor,bozuldumu biz bozduk oluyor :D

Arkadaşlar bugünde bir römork aldım ve ön lastikler çok kötüydü hoşuma gitmiyordu 2 tanede Lassa lastik aldım önlere.Römorku boyatıyorum şuan.Fotolarını çekemedim henüz umarım yarın çeker eklerim.

Buarada 2. hidrolik çıkışınıda taktırdım motora ama istediğim kepçeyi kaldıramazmış 120 cm lik bir kepçeydi 3 çıkış istiyormuş onlar.

Hadi hayırlısı olsun. 285 ' le kendi işini rahat rahat görürsün. Ekipman olayına çok para bağlamamaya çalış bu yıl. Kesin ve zorunlu ekipmanları, işten anlayan tecrübeli çiftçişerle danışarak temiz ve ucuz olarak bulmaya çalış.

Çiftçilik ve hayvancılıkta kendini geliştirmek istiyorsan:

1-) çok oku. Forum, kitap, makale, broşür. Hiç farketmez. Ne bulursan. Aynı Kuran ' ın emrettiği gibi. Oku.

2-) Çevrende bu işi yapanları dinlemekten çok 'İZLE'. Dil yalan söyler, iş söylemez. Sadece başarılı olanları taklit et ama neyi, neden, nasıl yaptıklarını anlayarak.

3-) 1000 düşünüp 1 hareket et. Çiftçilik ve hayvancılık en az hata kabul eden mesleklerden biridir. Bir tohumu sadece 1 kez ekebilirsin. 2. bir şansın yok, hatanın telafisi olmaz. Çok çalışmak önemlidir ama düşünerek çalışmak daha önemli.

İnşallah planladıklarının hepsinde muvaffak olursun.

çok teşekkürler Allah daha iyilerini sizlere nasip etsin
Bu gün römork ve kepçe aldım.Römork ikinci el olarak boyandı vs ama 3100 tl ye aldım.Kepçeyide 1050 tl ye aldım.Taktık denedik malzemeleri falan kepçe yukarı kalkıkken motoru durdurunca hidrolik kaçırıyor , 3-4 farklı ustaya gittim dedim.Normal o modellerde dediler.Tabi kepçeyi full kalkık bırakmıycam ama bana saçma geldi neden normaldir bu olay ? Birbirinden bağımsız ustalar birde bunlar.Bu modellerde olur öyle diyorlar.Fabrikasında nasıl tasarlamış ki bu... İdare eder zihniyetiylemi yoksa ozamanlar bunlar yokkenmi

Avşar Beyi link=topic=79014.msg935653#msg935653 date=1416003440' Alıntı:
Bu gün römork ve kepçe aldım.Römork ikinci el olarak boyandı vs ama 3100 tl ye aldım.Kepçeyide 1050 tl ye aldım.Taktık denedik malzemeleri falan kepçe yukarı kalkıkken motoru durdurunca hidrolik kaçırıyor , 3-4 farklı ustaya gittim dedim.Normal o modellerde dediler.Tabi kepçeyi full kalkık bırakmıycam ama bana saçma geldi neden normaldir bu olay ? Birbirinden bağımsız ustalar birde bunlar.Bu modellerde olur öyle diyorlar.Fabrikasında nasıl tasarlamış ki bu... İdare eder zihniyetiylemi yoksa ozamanlar bunlar yokkenmi
massey 200 serısı ksr bakma ama hıdrollıgı en dandık motorlardır bence o motorlarla yukleme yapmak ölum bence sana kolay gelsın deişik bi hıdrolık sıstemı var yag kacırıo ustalar normal dıo sen hesap et işte :D

Avşar Beyi link=topic=79014.msg935653#msg935653 date=1416003440' Alıntı:
Mfler eskidikten sonra hidrolikleri asinmadan dolayı stop ettiginde hidrolik kolları kacirir.Bizim 90 model mf 285 de oyle malesef tamiride olmuyor oyle kullaniyoz.