Yoğu bir kimyasal ilaç karışımı ve sonucu

02.01.2016
2,334
3,121

Daha önce gübre ve ilacın beraber kullanımı ile ilgili açılan bir konuda "bir akrabamızın sıradışı bir karışım yaparak uygulama yaptığını" yazmıştım. Bunun üzerine arkadaşlar burdan sonucu paylaşmamı istemişti,bende bu uygulamanın olumsuz sonuçlarını sizlerle paylaşıyorum...

Uygulama:
1. Geniş yapraklı herbisit
2. Dar yapraklı herbisit
3. Pas ilacı
4. İnsektisit
5. Yapıştırıcı
6. Sıvı çinko sülfat
7. Kompoze sulu gübre
Ve dekara 15 litre suyla bugdaylara uygulandıktan 25 gün sonra sararmalar başladı,40 gün sonra bu hali aldı. Uyardığım halde bildiğini okudular. Oysa bölgede öyle bir bugday yoktu,yemyeşil bir rengi vardı uygulama yapılana kadar.

20180331_103735.jpg

20180331_103657.jpg

20180331_103638.jpg

Vay yavrum vay. Ziyan etmiş kendini.
Birinci olarak 15 litre su az. Boyle cok karisim yapacaksan 30 litreden az olmayacak.
Bu karışımda dar ve genis yaprakli ilaclari ayri atmada fayda var.
Cinkoyuda cok kaçırdıysa oda toksik etki yapar.

Bir kere bu bugday artık düzelmez ve verimide yarısının altında olur gibi görünüyor. Bölgemizde buğdaylar başak çıkarmış ve zaten kurak bir ilkbahar yaşıyoruz. Allah'tan biz ekimleri kuruya yapmışız yoksa rekolte çok düşük olurdu.

Tam emin değilim ama bu işde bi iş var. Su az dekara 20,25 litreden aşşa olmaz, bende pas ilacı ot ilacı (yulaf ve granstar ilacı) yaprak gübresi hepsini bir attım bazı yıllar pas atmıyorum hep bu şekil yaparım hiç sıkıntı olmadı

Dar ve geniş yaprağı beraber uygulamış yetmemiş böcek ilacı pas ilacı ve yaprak gübresini de karıştırmış Anladığım kadarıyla İlaç bayisinde hububata atılan ne varsa alıp karıştırıp atılmış kötü olmuş cidden