YONCA EKİMİ İÇİN TOPRAĞIN İŞLENİP HAZRLANIŞI VE ANIZ ARKASI YONCA EKİMİ

Ynt: YONCA EKİMİ İÇİN TOPRAĞIN İŞLENİP HAZRLANIŞI VE ANIZ ARKASI YONCA EKİMİ

FEHİM link=topic=57401.msg617516#msg617516 date=1343544445' Alıntı:
gençler hesaplar güzel eksik olan depo maliyeti ve o kadar para kazanırken birazını yatırıma ayırmak gerektiğini düşünüyorum.biçim makinası, zamanla da bağlama makinası alıp maliyetleri düşürmek gerektiğini düşünüyorum. ama depo şart çünkü yağmurdan ve kar markajını arttırmak için.
Depolama masrafını eklemedik haklısınız öyle masraflı bir depoya gerek yok çadırda olabilir normal bir çadır dikkatli kullanılırsa 3 yıl gider.
Tokmakcı link=topic=57401.msg617525#msg617525 date=1343547286' Alıntı:
İşin ehlisin vesselam :) kolay gelsin mehmet abi toplam kaç dekar yonca var sen de.
Sağol Ali şuan 68 dekar yoncam var 25 dk geçen yıl sökmüştüm 28 dk bu yıl sökeceğim son biçimden sonra.
umut71 link=topic=57401.msg617526#msg617526 date=1343548233' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler il ve ilçe tarım daki mühendisler senin kadar anlatamazlardı bu işi....
teşekkürler
TT 55 link=topic=57401.msg617571#msg617571 date=1343566540' Alıntı:
bizim buralarda yazlık yonca ekimi bilinmez.güzel bir çalışma.
eyvallah
simyam link=topic=57401.msg617682#msg617682 date=1343611983' Alıntı:
ağustos ayının 25 eksek yeni yıla hazırlık olurmu? belki bir biçim alamayız ama güzlemiş olmaz mı?
Hava şartları uygun giderse olabilir tabiki ama geç ekimde desteği bu yıl tutmuyorlar erken ekimin diğer bir avantajıda kış erken gelirse donmaya karşı daha dayanıklı olur.
keykubat link=topic=57401.msg617708#msg617708 date=1343634397' Alıntı:
bereketli olsun hacım.
güzel çalışma.
sağol Alaaddin abi.

Adaşım inanki olay 2 yıl önce oldu .
Ama genede sana cevap vereyim mibzer ayarını sıfırla 2 kg atsa yeter bende dönüme 1.250 gram yonca tohumu attığım 7-8 yıllık yoncalar var

Konu hortlamasa haberimiz olmayacak. 2 yıl olmuş. Aslında değerlendirme açısından iyi de olmuş.

Verim, amaçladığın değerleri yakaladı mı?

Bir de şu anki durumu düşününce, yapılan işçilik ve işlemleri değerlendirdiğinde neyi farklı yapmak isterdin. Keşke şöyle yapsaydım dediğin bir nokta var mı?

yusufky link=topic=57401.msg859758#msg859758 date=1394140617' Alıntı:
teşekkür ettim adaş
yonca yı o sene çok ekmistim 1250 gr dan fazla attığım yerler hep kesildi ve kalın bacaklı çıkıyordu.
Ama az tohum attığım yerler hem ince oldu hemde yıllardır biciyorum.

bende 2012 de 2 eylülde ekim yaptım yoncayı. tohum olarak kendi tohumumuzu kullandım. farklı bir uygulama olarak tarım bakanlıgından yonca için özel üretilen rhizobium bakterisi getirttim ve tohuma aşıladım. şuan gübre olarakta daha önce hacı mehmet abimizinde uyguladıgı ve tavsiye ettiği fosfor kullanıyorum. yonca dekara balya olarak 25 balya vermekte balyalar 18-20 kg. 5 biçim yaptım. son biçim 18-20 balyaya düştü. yani dekara 2000-2250 kg civarı kuru ot aldım. ekimde hortumları çıkarmamıştım birde mibzer teker izleri çok seyrek çıktı sanırım bu merdane vs çekmediğimden. sadece yuvak çektim.

çiftçilikte her sene bişey öğreniliyo :) ömür kısa artık tecrübeyle öğrenmek yerine araştırmak çok daha önemli. özellikle maliyetlerin çok arttığı günümüz şartlarında.

Arkadaşlar paylaşımdaki yonca tarlamın geçen yılki hasat resimleri çeşit çok iyi orta boylu bol yapraklı ince dallı,kuru balye proteini 16 nın üzerinde geliyor,hasat sonunda hızlı yetişiyor geçen yıl bölgemizde ilk defa bu yoncadan 6 biçim yaptım.
Ekim vs. konularında şöyle yapsaydım diyeceğim bir mevzu yok gayet düzgün çıkışı var tarla genelinde her alanda bitki miktarı aynı aşağı yukarı8sadece eklemek istediğim ekimden önce tarla tesviyesini iyi yapın yani genel tesviye değilde tarla yüzeyinde engebe olmasın)

Bunlarda paylaşımdaki yonca tarlasının geçen yılki hali.

hacimmet link=topic=57401.msg860099#msg860099 date=1394195923' Alıntı:
Arkadaşlar paylaşımdaki yonca tarlamın geçen yılki hasat resimleri çeşit çok iyi orta boylu bol yapraklı ince dallı,kuru balye proteini 16 nın üzerinde geliyor,hasat sonunda hızlı yetişiyor geçen yıl bölgemizde ilk defa bu yoncadan 6 biçim yaptım.
Ekim vs. konularında şöyle yapsaydım diyeceğim bir mevzu yok gayet düzgün çıkışı var tarla genelinde her alanda bitki miktarı aynı aşağı yukarı8sadece eklemek istediğim ekimden önce tarla tesviyesini iyi yapın yani genel tesviye değilde tarla yüzeyinde engebe olmasın)

Bunlarda paylaşımdaki yonca tarlasının geçen yılki hali.

Sıkmalı biçmeyi çeviren erkunt kaçlık?

hacimmet link=topic=57401.msg861276#msg861276 date=1394311032' Alıntı:
Haşmet 110 makine agro master

Iyi iş çıkartıyor mu bari?

Şundan soruyorum sıkma ayarı düşürülmüş gibi. Yoncalar diri diri çıkmış. Sanki silindirden geçmemiş gibi. Eğer öyleyse kuruma da uzar.

Buralarda aynı ayar sıkmalıları 130 hp ' den aşağısına bağlamıyorlar.

Biçilenin yonca, tarlanın da düz olması sayesinde iş görüyor galiba.

bu sıkmalı makinanın biçtiği kesitte tırmıklamaya gerek kalıyormu acaba ..
yani öylece kurusa sonra balya mak.ile balyalansa olurmu acep güzel makina sevdim valla:)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=57401.msg861544#msg861544 date=1394325399' Alıntı:
yani öylece kurusa sonra balya mak.ile balyalansa olurmu acep güzel makina sevdim valla:)

Abi işin aslı çevirmek gerekiyor. Çünkü ne olursa olsun otun her yerinde aynı kondisyonun yakalanması için çevirme şart ama bazen hem zamandan kazanmak, hem de balyaların görselliği için (alt kısımdaki otlar kurusa da yemyeşil kalıyor, dolayısı ile balya da yemyeşil oluyor) çevirmeden bağlayanlar var.

Ama işim doğrusu çevirip bağlamak. Hatta en doğrusu biçme, dağıtma, çevirme, bağlama.

Bu işi en doğru yapanlar aşağıda. Çok ilkeller ama mantık ve yöntem tam olarak doğru:

http://youtu.be/_sYyGwc9sas

Bu arada en ekonomik yöntem de bu: D

sebazios link=topic=57401.msg861296#msg861296 date=1394311492' Alıntı:
Iyi iş çıkartıyor mu bari?

Şundan soruyorum sıkma ayarı düşürülmüş gibi. Yoncalar diri diri çıkmış. Sanki silindirden geçmemiş gibi. Eğer öyleyse kuruma da uzar.

Buralarda aynı ayar sıkmalıları 130 hp ' den aşağısına bağlamıyorlar.

Biçilenin yonca, tarlanın da düz olması sayesinde iş görüyor galiba.
Kardeşim bölgede yonca biçipte tam sıkanını görmedim işin aslı yakıttan kazanmak için bu şekilde biçiyorlar 2500 m2 alanı 20 tl biçiyorlar iyi sıktırayım dersen ekstra fiyat istiyorlar ama yinede bu şekildede olsa çevirmiyoruz.
YUSUFTUYLUOGLU link=topic=57401.msg861544#msg861544 date=1394325399' Alıntı:
Yusuf abi silindirli ile biçtiğimiz yoncaları tırmıklamıyorum zaten tırıklamadan kjaçtığım için silindire biçtiriyorum ama kenarları çiğnediği için çevirmek gerekiyor.

Arkdslar merhaba Sitenize yeni üye oldum cok faydali bilgiler Sagladınızi belirtmek isterim işe yeni başlicak olan benım gibi insanlara inanın cok yardımcı oluyorsunuz şimdi size resimde gördünüz üzere 160 DK bir Arazimiz su ruhsatı alındı şimdi biz burda yonca ekmeyi düşünüyoruz köy içi sayılır köye mesafesi 300 metre filan elektirik tek bir direkle alınacak buraya kaç kuyu vurdurlaım ? nasıl bir yer altı sulamsı yapalım yardımcı olursanız cok sevinirim hayırlı aksamlar

Mola03 link=topic=57401.msg954400#msg954400 date=1420570825' Alıntı:
Arkdslar merhaba Sitenize yeni üye oldum cok faydali bilgiler Sagladınızi belirtmek isterim işe yeni başlicak olan benım gibi insanlara inanın cok yardımcı oluyorsunuz şimdi size resimde gördünüz üzere 160 DK bir Arazimiz su ruhsatı alındı şimdi biz burda yonca ekmeyi düşünüyoruz köy içi sayılır köye mesafesi 300 metre filan elektirik tek bir direkle alınacak buraya kaç kuyu vurdurlaım ? nasıl bir yer altı sulamsı yapalım yardımcı olursanız cok sevinirim hayırlı aksamlar
Bölgenizde Su Seviyesi Kaç Metre Civarında ? Tek Bir Kuyu Yeterli Olur 160 Dekar İçin...

Bu Arada Hacı Mehmet Abi Fotoğrafların Linkleri Ölmüş, Yenilesek Güzel Olur, Böyle Bilgilendirici Bir Paylaşımda Fotoğraflarla İçeriğin Desteklenmesi Çok İyi Oluyor...

Yakınlarda Abinin birtanesi vurdu 80 tabancalık bir su var dedi köyde sulu tarım yapan kımse yok civar köylerde var su bu bölgede 120 ve 200 metre arasında istenıldıgı suyu bulabiliyorlar ama sulu tarım yapan kimse yok malesef. bizde öyle niyetimiz var İnşallah Daha dogrusu köyde kimse yok :) arazi bakımından cok fazla arazi var ama herkez kuru tarım yapiyor ve tarlalar cok güzel ve büyük