Yulafta ot verimi için hangi yaprak gübresi

Selamın aleyküm batı Karadeniz bölgesinde ot için yulaf ekiyoruz bölgemizde domuz var bu yüzden tarlalara hayvan gübresi atamıyoruz. Yıllık yağış miktarımız 800 850 mm civarında. 1000 metrekareden 17 ile 22 balya civarı alıyoruz. Mart ayında ekiyoruz genelde, biz bu seneye kadar yaprak gübresi ve ot ilacı atmadık bu sene ikisinide karıştırıp atmayı düşünüyorum tarlanın bir tanesinde. Yulaf için hangi yaprak gübresi ve hangi ot ilacını önerirsiniz. (fotoğraflar geçtiğimiz sezona ait)

Resimler ve ekler

• IMG_20210711_173246.jpg
    IMG_20210711_173246.jpg
    587.3 KB · Görüntüleme: 62
  • IMG_20210429_172440.jpg
    IMG_20210429_172440.jpg
    275.4 KB · Görüntüleme: 60
  • Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Ot için ektiğiniz yulafa neden ot ilacı atma ihtiyacı duyuyorsunuz ekerken tabana dap yada 20 20 üzerinede 10 15 kilo arası sülfat veya üre yada benim gibi ekerken mibzer ile dönüme tabana 10 15 kilo üre illede sıvı gübre atacam diyorsan çinko sülfat yada uan 32 ota biçilecek yere ot ilacı atmak mantıksız geldı bana

Ot için ektiğiniz yulafa neden ot ilacı atma ihtiyacı duyuyorsunuz ekerken tabana dap yada 20 20 üzerinede 10 15 kilo arası sülfat veya üre yada benim gibi ekerken mibzer ile dönüme tabana 10 15 kilo üre illede sıvı gübre atacam diyorsan çinko sülfat yada uan 32 ota biçilecek yere ot ilacı atmak mantıksız geldı bana
Adam yulaf ekmiş tarlasında sadece yulaf olsun istiyor.Yabancı ot yulafın gelişimini olumsuz etkiler, ot kalitesini düşürür.

• Beğen
İllaki ot ilacı atcam demiyorum abi yulafin gelişimini sağlayacak bi yaprak gübresi tavsiyesi istedim

• Beğen
Yulafı yeşile biçecekseniz boy için uan32 bulamazsanız üre eritip kullanabilirsiniz.Bunun yanında kaliteli bir aminoasit güzel olur.herbisit için granstar veya muadili ekonomik olur.
Kendin daha önce kullandınmı abi uan 32 benim hedefim 20 balya yerine dönüm den 4 5 balya fazla alabilmek berbisit dediğin galiba ot ilacı, bide sana bi sorum daha olcak kusura bakma ilk defa yaprak gübresi deniycem ne zaman atılması gerekir bitki boyu kaç cm olduğunda ve yağmurdan önce veya sonra bi zamanı varmı bu işin.

Son düzenleme:
  • Beğen
Kendin daha önce kullandınmı abi uan 32 benim hedefim 20 balya yerine dönüm den 4 5 balya fazla alabilmek berbisit dediğin galiba ot ilacı, bide sana bi sorum daha olcak kusura bakma ilk defa yaprak gübresi deniycem ne zaman atılması gerekir bitki boyu kaç cm olduğunda ve yağmurdan önce veya sonra bi zamanı varmı bu işin.
Yaprak gübresi çeşit çeşit ben ziraatçım kökboğaz ve pasla atmam için iki çeşit versi kökboğazla olanı buğdaya attım ziraatçılar gerekli bilgiyi veriyor brant smart trio kökboğazla artım sinergon u ise paslan atacam

Yaprak gübresi çeşit çeşit ben ziraatçım kökboğaz ve pasla atmam için iki çeşit versi kökboğazla olanı buğdaya attım ziraatçılar gerekli bilgiyi veriyor brant smart trio kökboğazla artım sinergon u ise paslan atacam
Söylediğin ilaçları daha önce kullandınmı abi?

• Beğen
yulaf için kullanamdım.Uan 32 aslında azotun yaprakdan hızlı bir şekilde alınması için geliştirilmiş yaprak gübresidir.Azot bitkide boylanmayı sağlar.Senin yapman gereken azotlu gübre verip aminoasit ile ısı ve don stresini minimuma indirmek.Hatta yanına magnezyumda verirsen fotosentezi teşvik eder daha yeşil canlı yaprakların olur.Magnezyum içeren şelatlı gübretaş combi de kullanabilirsin.Uan32+isabion aminoasit+combi güzel olur.

• Beğen
Tepkiler: HarunAkgn7468
yulaf için kullanamdım.Uan 32 aslında azotun yaprakdan hızlı bir şekilde alınması için geliştirilmiş yaprak gübresidir.Azot bitkide boylanmayı sağlar.Senin yapman gereken azotlu gübre verip aminoasit ile ısı ve don stresini minimuma indirmek.Hatta yanına magnezyumda verirsen fotosentezi teşvik eder daha yeşil canlı yaprakların olur.Magnezyum içeren şelatlı gübretaş combi de kullanabilirsin.Uan32+isabion aminoasit+combi güzel olur.
Abi kusura bakma ilk defa yapacağım için bu işi acemiyim bide pis bi huyum var bişeyi öğrenmek içinde çoğu insana göre az olan bildiğimi öğretmek içinde insanın başının etini yerim. Uan 32 azotlu yaprak gübresi , sygenta isabion da yaprak gübresi aminoasit hayvansal menşeili, gübretaş combi toz gübre de belli elementleri içeriyor. Bunlar bi arada atınca tarlaya herhangi bir zararı olurmu mahsulü yakarmı yani 400 litre holderle atcam büyük ihtimalle. 3 ilacın bana maliyeti 300 lira civarında internet fiyatı tabi bunlar.

Resimler ve ekler

• Screenshot_20220415_142203_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20220415_142203_com.android.chrome.jpg
    82.7 KB · Görüntüleme: 15
  • Screenshot_20220415_141803_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20220415_141803_com.android.chrome.jpg
    88.9 KB · Görüntüleme: 17
  • Screenshot_20220415_141622_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20220415_141622_com.android.chrome.jpg
    81.4 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Abi az önce baktım isabion 1 ton suya 1 litre diyo diğerinin açıklamasının anlamını tam anlayamadım bu iki ilacı alıp karıştırıp atcam 4 dekar yer için 4 litre holdere kaç gram isabion kaç gram uan 32 atıp karıştırmaliyim bide 400 litre holder tek seferde 4 dekara yetermi?

Resimler ve ekler

• Screenshot_20220415_145108_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20220415_145108_com.android.chrome.jpg
    153.2 KB · Görüntüleme: 12
  • Screenshot_20220415_144349_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20220415_144349_com.android.chrome.jpg
    55.3 KB · Görüntüleme: 12
Abi az önce baktım isabion 1 ton suya 1 litre diyo diğerinin açıklamasının anlamını tam anlayamadım bu iki ilacı alıp karıştırıp atcam 4 dekar yer için 4 litre holdere kaç gram isabion kaç gram uan 32 atıp karıştırmaliyim bide 400 litre holder tek seferde 4 dekara yetermi?
Sen en iyisi ziraatçine danış.400 lt holder normalde 12 dekar civarı gider.

Sen en iyisi ziraatçine danış.400 lt holder normalde 12 dekar civarı gider.
Kusura bakma abi seninde başını ağrıttim . Biraz önce gübretaş ve sygentanın mühendisleri ile konuştum. Gübretaşın kastamonu sorumlusu baya ilgilendi sağolsun gübretaş uan 32 ve ısoban aminoasit yerine gübretaş aminoasit alıp karıştırarak atabileceğimi söyledi. Aminoasit dekara 100 litre su ile 100 gram, uan 32 ise yine dekara 100 litre su ile 300 400 gram arası atılması gerektiği yaziyo kullanım kılavuzunda yulaf arpa buğday için tabiki böyle. Hatta gübretaştaki mühendisin dediği şu Kırşehir tarafında dekara 20 30 litre su atıyolar avrupada dekara 90 100 litre su atıyolar dedi. Bende 400 litre holderi doldurup 1 litre uan 32 ve 400 gram aminoasit karıştırıp atcam inşallah hayırlısı bi deneyelim sonuçları buraya fotoğraf olarak atarım.

• Beğen
Tepkiler: FENOMEN
Kusura bakma abi seninde başını ağrıttim . Biraz önce gübretaş ve sygentanın mühendisleri ile konuştum. Gübretaşın kastamonu sorumlusu baya ilgilendi sağolsun gübretaş uan 32 ve ısoban aminoasit yerine gübretaş aminoasit alıp karıştırarak atabileceğimi söyledi. Aminoasit dekara 100 litre su ile 100 gram, uan 32 ise yine dekara 100 litre su ile 300 400 gram arası atılması gerektiği yaziyo kullanım kılavuzunda yulaf arpa buğday için tabiki böyle. Hatta gübretaştaki mühendisin dediği şu Kırşehir tarafında dekara 20 30 litre su atıyolar avrupada dekara 90 100 litre su atıyolar dedi. Bende 400 litre holderi doldurup 1 litre uan 32 ve 400 gram aminoasit karıştırıp atcam inşallah hayırlısı bi deneyelim sonuçları buraya fotoğraf olarak atarım.
hiç önemli değil.İsabionu ben daha iyi olduğu için önerdim.Dekara 100 ltsu atman biraz imkansız takviye ile ilaç atarsın.O gübretaş mühendisi de çok sallamış.Avrupada 100 lt su ile atıldığını ispatlasın bakalım nasıl açıklama yapacak.Adamlar drone ile ilaçlama yapıyor artık, değil dekara 100 lt neredeyse 100 ml su kullanıyor artık.

• Beğen
Tepkiler: HarunAkgn7468
hiç önemli değil.İsabionu ben daha iyi olduğu için önerdim.Dekara 100 ltsu atman biraz imkansız takviye ile ilaç atarsın.O gübretaş mühendisi de çok sallamış.Avrupada 100 lt su ile atıldığını ispatlasın bakalım nasıl açıklama yapacak.Adamlar drone ile ilaçlama yapıyor artık, değil dekara 100 lt neredeyse 100 ml su kullanıyor artık.
İlacın arkasında yazanda dekara 100 litre şeklinde diyo abi bende tam çözemedim olayı.