ZİRAAT BANKASI Tarım’dan almış diğer sektörlere vermiş

BANKA HABERLERİ

ZİRAAT BANKASI Tarım’dan almış diğer sektörlere vermiş​

erol15.jpg

Kuruluş felsefesi Tarımı desteklemek olan ZİRAAT BANKASI’nın son yıllarda bu çizgiden saptığı ortaya çıktı. Bankanın sık sık reklamlarında dile getirdiği ‘çiftçinin yanındayız’ imajının rakamlara yansıtamadığ, gerçekler ile örtüşmediği anlaşıldı.

ZİRAAT BANKASI’nın İhtisas Kredi dağılımına bakıldığında yıllar itibarıyla Tarım Sektörüne ayrılan payın azaldığı, özelikle son 10 yılda yarı yarıya düştüğü görüldü.
image-17.png

Son on yılda Tarın Sektörünün kredi payı yarı yarıya eridi
Ziraat Bankası’nın Faaliyet Raporlarına bakıldığında 2011 yılında İhtisas Nakdi Kredilerinin %30,23’lük kısmı Tarım Sektörün kredilerinde oluşurken 2020 yıl sonunda bu oranın %14,40’a kadar düştüğü görüldü. 2021 ilk çeyrek raporunda da bu oranın %15,07’e kadar yükselmesine rağmen son on yılda Tarımın İhtisas Kredilerindeki payın yarı yarıya eridiği gerçeğini değiştiremedi. Üstelik bu kredilere Fon Kaynaklı tarımsal nitelikli krediler ile Tarımsal nitelikli destek kredileri dahil.

Tarımdan alıp diğer sektörlere kaynak aktarılmış
İhtisas Nakdi Kredilerin içinde Tarım Kredilerin payının son on yılda %15’lere kadar yarı yarıya düşmesi bankanın öncelikli sektör olarak Tarın Sektörünün olmadığının da kanıtı oldu. Diğer bir ifade ile banka Tarım sektöründen kıstığı kaynakları diğer sektörlere vermeyi tercih etmiş anlamına gelmekte. Bankanın tekrar kuruluş felsefesine uygun şekilde Tarım ağırlıklı kredi yapısına dönmeye karar verse bile; bu dönüşümün yıllar alacak. Tarım dışında kredilerde tercih edilen diğer sektörlerdeki kredi takip oranları da Tarım sektörünün oldukça üzerinde seyrediyor.

Türkiye Bankalar Birliği – TBB 2021 Nisan verilerine göre Bankacılık sektöründe kredi takip oranları içinde örneğin İnşaat sektörü oranı %20,2 iken Tarın sektörünün oranı %2,9’da kaldı. Bu durum bankaların Tarım sektörüne vereceği kredileri diğer settörler kaptırdığı ve tahsilatta zorlandıkları anlamına geliyor.

Erol TAŞDELEN – Bağımsız Ekonomist www.bankavitrini.com yazarı

Son düzenleme:
Şuan,100'bine kadar hayvansal krediyi sıfır faizle verip,
18 ay sonra getir diyen,ne başka bir banka, nede bir aile bireyi tanımıyorum.
Ziraat bankası olmasaydı,
Denizbank ve diğerleri çiftçiyi gübreciler gibi sömürürdü,
Kârını başka alanlarda kullanması beni ezdiği anlamına gelmez sanırım,
Sonuçta kapıları halen açık.

Tüpçü olayındaki durumun üretimle imalatla katma değerle ne alakası var gitsin özel bankadan alsın krediyi medya sektöründe bi kaç tv gazete dergiyi 750 milyon dolara alacak olayı tam kavradığını sanmıyorum ülke olarak çiftçi olarak bi faydasımı görüldü ithal edilen gübre hammaddelerı üreten bi tesis kurulması için verilse özel sektör veya devlet eliyle enflasyona sana bana halka gıda maliyetine 750 milyonun geri dönüşü çok ama çok büyük olurdu o paranın geri ödendiğini onca iddiaya ramen hala kanıtlanmış değil açıklayan biride yok

siz alabiliyor olabilirsiniz ama en ufak birşeyi bahane edip kredi vermiyorlar. bu da rakamları açıklıyor . diğer bankalarda sorun olmayan konular bu bankada sorun oluyor.