Ziraat Odaları Birliği, Çiftçilere Afet Eğitimi Verecek

İçişleri Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği arasında, Ankara'da "Afet Eğitim İşbirliği Protokolü" imzalandı. Protokol, AFAD merkezinde düzenlendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:

“Ben öncelikle TZOB’a teşekkür etmek istiyorum. Gerek şahsınız gerek Türkiye’de bütün ziraat odalarınız, tüm ziraat odası başkanlarınız hem vatandaşımızla birlikte oldunuz, çiftçilerimizin yaralarının sarılmasına da önemli bir gayret ortaya koydunuz. Birlikte bu protokolü imzalayacağımız 2021 yılını ‘Afet Eğitim Yılı’ ilan ettik. 51 milyon vatandaşımıza inşallah ulaşacağız. Şu ana kadar 3 milyon 691 bin 457 vatandaşımıza yılbaşından bu yana yüz yüze afet eğitimi verdik. Bu önemli bir rakam. 81 ilimizde il risk azaltma planları yapıyoruz. Önceliklerimizi oraya koyuyoruz. Deprem anında neler yapabiliriz. Bunu deprem öncesi çözmemiz lazım. Afet eğitim yılının da en temel dayanağı burasıdır. Telefonlarımıza pratik uygulama geliştirdik. AFAD uygulaması geliştirdik. Deprem öncesi bize aynı zamanda bir eğitim verecek. Deprem olduğu an toplanma alanına navigasyonla götürecek. Daha birçok imkân var.”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar:

"Pandemi sürecinde üreticilerimizin Cumartesi, Pazar, 65 yaş üstü ve 25 yaş altı yasaklarını kaldırma yönünde üretimde kalabilmeleri için verdiği destekten dolayı Bakan Soylu’ya teşekkür ederim. İmzalayacağımız eğitim protokolünü 4,5 milyonun üzerindeki çiftçi üyemiz, Türkiye’nin her tarafında faaliyette bulunan, çiftçilerimize hizmet veren 763 ziraat odamız ve 3 binin üzerinde personelimiz ve eğitmenimiz adına imzalamaktan da büyük bir gurur duyuyoruz. Bu protokol çok önemli. Bunu afetlerden de görüyoruz. Teknoloji ilerlemiş olabilir, her türlü teknolojiyi kullanmış, alet ve ekipmanlar olabilir, yetişmiş insan gücüne sahip olabilirsiniz, kurum ve kuruluşlar çok sayıda afetlere hazır olabilir. Ama siz topluma bilgi ulaştıramamışsanız, afet konusunda bilgi eksikliği varsa, toplumu bilgilendirmemişseniz, ne yaparsanız yapın, hedefe ulaşamamışsınız demektir. Yani bilgi ile toplumu bir şekilde buluşturmanız gerekmektedir."

“Ziraat Odaları ve Birliği olarak depremlerde elimizden geleni yapmaya çalıştık. Allah o günleri göstermesin. Büyük mesafeler aldık ama daha alacağımız mesafeler var. Daha büyük yönetilmesi güç depremlerle karşılaştığımızda, özellikle toplumun bilinçlenmesi konusunda mesafe almamız lazım. Bu manada bu protokoller çerçevesinde bize düşen büyük görevler vardır. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli Bey’le yaptığımız protokolle, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tüm bilgilerini 4,5 milyonun üzerindeki üyemizle paylaşıyoruz. Yani meteorolojinin tahminlerini, öngörülerini biz çiftçilerimize SMS olarak gönderiyoruz. Bunun dışında Meteoroloji ile birlikte yüz yüze eğitimler veriyoruz. Buna benzer bir çalışmayı AFAD ile yapabiliriz. Sayın bakanım böyle bir eğitim programına bizleri dahil etmeniz bizi fevkalade memnun etti. Size ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Bu protokolün tüm insanlarımıza ve çiftçilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

1616695590447.png

Bakan soylu,'yu çok severim.
Lakin ziraat odalarını iyice bir araştırsa iyi olur.
Yada rasgele 10 çiftçiyi arayıp apansızca,şu ziraat odaları sizin neyinize yarıyor,diye sorsa da öyle açıklama yapsa,
Yoksa, bizim gibi onlardamı bu odalara bişey yapamıyor.

Bakan soylu,'yu çok severim.
Lakin ziraat odalarını iyice bir araştırsa iyi olur.
Yada rasgele 10 çiftçiyi arayıp apansızca,şu ziraat odaları sizin neyinize yarıyor,diye sorsa da öyle açıklama yapsa,
Yoksa, bizim gibi onlardamı bu odalara bişey yapamıyor.
Ziraat odasına gidip bir ilaç hakkında bir şey sorunca ya bilgi isteyince adamlar bilgi veremiyor mu? İlaç ve tohum firmaları ile bilgilendirici toplantılar ve ya tarla günü etkinliği bir çok işlevleri var.

Ziraat odasına gidip bir ilaç hakkında bir şey sorunca ya bilgi isteyince adamlar bilgi veremiyor mu? İlaç ve tohum firmaları ile bilgilendirici toplantılar ve ya tarla günü etkinliği bir çok işlevleri var.
Ziraat odalarındanmı bahsediyorsunuz.
Bence,forumda,facebookta,ziraat odaları konularımızın yorumlarını okuyun,
Bu çiftçinin sırtında yerel değil, genel bir yaradır,
Saygılar efendim.