PORTAL
FORUM
Forumlar
Giriş yap
Kayıt ol
Neler Yeni?
Ara
Ara
Sadece başlıkları ara
Kullanıcı:
Forumlar
Menü
Giriş yap
Kayıt ol
Uygulamayı yükle
Yükle
FORUM
Tarım Ürünleri
Gübreleme ve Bitki Besleme
En Ucuz Bitki Besleme: Yaprak Gübreleri & Genel Tarifler
JavaScript devre dışı. Daha iyi bir deneyim için, önce lütfen tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Çok eski bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz. Bu veya diğer siteleri görüntülemekte sorunlar yaşayabilirsiniz..
Tarayıcınızı güncellemeli veya
alternatif bir tarayıcı
kullanmalısınız.
Konuya cevap ver
Mesaj
<blockquote data-quote="ziyaretci54" data-source="post: 1032363" data-attributes="member: 248"><p><strong>Cevap: En Ucuz Bitki Besleme: Yaprak Gübrleri & Genel Tarifler</strong></p><p></p><p></p><p></p><p></p><p></p><p>Tarlaya ince teker lastik ile giriyoruz. Bu yüzden öyle çiğnenme filan önemsiz derecede kalıyor. Buğdaydan sonra 2. ürün ekmeden çok derin sürüm yaparız. Sertleşme sorununu çözeriz anlayacağın. </p><p></p><p>Buğdaydan sonra tarla boş bırakılmaz burda. Mutlaka 2. ekim yapılır. </p><p></p><p>Bir diğer konu yıl kurak gitse dahi sulama imkanımız var ama genelde sulamaya ihtiyaç duyulmuyor. Son 20 yılda 3 kere sulamışız buğdayı.</p><p></p><p>Tarlada kalan sapı ( Biçimde tane kaybını önlemek için biraz yukarıdan biçtiririz.) yakmadan rotovatör ile parçayıp, ardından enine ve boyuna olmak üzere iki kere çift merdaneli çizel ile süreriz. Sonra tekrar rotovatör ile toprak yüzeyindeki parçaları küçültürüz. Sonrası ise sırt çekilir. Pamuk ekilecekse kuruya eker üstünü sularız. Soya ekilecekse sular, kuruduktan sonra ekeriz.</p><p></p><p>Buğdayın ekim öncesi toprak hazırlığından başlayıp hasat da dahil olmak üzere yaptığım tüm masrafın kalem kalem listesini yaptım. Dönüm başına buğday üretim maliyetim yaklaşık 180 TL/dk olacak bu yıl. Bütün gübre, yaprak gübresi, fungisit, herbisit, insektisit, tohum, işçilik, mazot ve biçme parası dahil buna. (Buğdaydan sonra yapılan toprak işlemede harcanan mazot girdisi ve tüm yıla ait araç - gereç amortismanını 2. ürüne ait sayarım ben.)</p><p></p><p>Tarla kira parası da 370 TL/dk. En yüksek kira rakamı bu bende. Daha düşük rakama kiraladığım tarlalar da var. 200 - 370 TL/dk arası değişiyor kiralar. Genelde tarlalarım mülk, kira oranım çok az ama tarla kirasını sayıyorum. Çünkü tarım yapmasam bile tarlayı kiraya verdiğimde o parayı almış olurum. Bu yüzden ben mülk olsa bile tarımda tarla kirasını girdi maliyetlerinin içine koyarım. </p><p></p><p>Tüm masrafım 370 + 180 = 550 TL/dk.</p><p></p><p>Gelelim Buğday getirisine. Geçen yıl tüccara 80 kuruştan sattım. Mazot, gübre ve buğday desteklemesini saymıyorum.</p><p>Sap parası 20 TL/dk. Genelde sapı dönüm başı satarız. Bazen satmayıp hayvancılık yapan eşe dosta bedava veririz.</p><p></p><p>650 kg verim alsam ortalama 80 kuruşa satsam, 650 * 0,8 = 520 TL/dk. </p><p>650 kg verim de toplam getiri 520 +20 = 540 TL/dk</p><p></p><p>800 kg verim alsam ortalama 80 kuruşa satsam, 800 * 0,8 = 640 TL/ dk</p><p>800 kg verim de toplam getiri 640 +20 = 660 TL/dk</p><p></p><p>Not: Bazen istisna olarak daha yüksek verim de aldığımız oluyor ama onları genele katmıyorum. Örneğin 1000 kg/dk verimi bazı yıllar bazı tarlalarda görebiliyoruz. Geçen yıl birisi 1050 kg/dk almış yeni ispanyol tohumu ile. Bu yıl o tohumu deneyenler çoğaldı.</p><p></p><p>Şimdi gelelim işin püf noktasına. Tarla kira parası 370 TL/dk olanlar tüm sezonluk yani ikinci ekim de dahil. Buğday sonrası 2. pamuk veya 2. soya ekiyorum.</p><p>Buğdaydan elde ettiğim ciro ile hem buğday masrafını hem de tarla kirasını genelde çıkartıyorum. Aldığım verime bağlı olarak bana para dahi bırakabiliyor çoğunlukla. Ne kadar çok verim alırsam o kadar çok para kalır bana. Ekeceğim 2. üründen gelen karın tamamı ise bana kalıyor. Burada işin sırrı yüksek verim. </p><p></p><p>2. ürüne iyi bakabilirseniz çok güzel verim alabiliyorsunuz. Öyle ki ben bir tarlaya 3 yıl üst üste 2. ekim yaptım. </p><p></p><p>Sırasıyla;</p><p>1. yıl: Buğday (760 kg/dk) - 2. Pamuk (510 kg/dk) (Pamuk makineli hasat)</p><p>2. yıl: Buğday (715 kg/dk) - 2. Soya (430 kg/dk)</p><p>3. yıl: Buğday (650 kg/dk) - 2. Pamuk (415 kg/dk) (Pamuk makineli hasat)</p><p></p><p>Geçen yıl ve bu yıl da 1. Mısır ektim. Geçen yıl mısır verimim 1660 kg/dk.</p><p></p><p>Şimdi gelelim neden buğdayla uğraşıyorsunuz, 1. mısır veya soya ekmiyorsunuz muhabbetine. Genellikle ekim yaptığım ürün desenini tarla bazında değiştirmeye çalışıyorum. Çünkü bir ürünü üst üste sürekli ekince verim kaybı yaşanıyor ve toprak o ürünle ilgili olarak verimsizleşiyor. Ekim münavebeti konusu anlayacağınız. Değişik ürünler ekince toprak dinç kalıyor.</p></blockquote><p></p>
[QUOTE="ziyaretci54, post: 1032363, member: 248"] [b]Cevap: En Ucuz Bitki Besleme: Yaprak Gübrleri & Genel Tarifler[/b] Tarlaya ince teker lastik ile giriyoruz. Bu yüzden öyle çiğnenme filan önemsiz derecede kalıyor. Buğdaydan sonra 2. ürün ekmeden çok derin sürüm yaparız. Sertleşme sorununu çözeriz anlayacağın. Buğdaydan sonra tarla boş bırakılmaz burda. Mutlaka 2. ekim yapılır. Bir diğer konu yıl kurak gitse dahi sulama imkanımız var ama genelde sulamaya ihtiyaç duyulmuyor. Son 20 yılda 3 kere sulamışız buğdayı. Tarlada kalan sapı ( Biçimde tane kaybını önlemek için biraz yukarıdan biçtiririz.) yakmadan rotovatör ile parçayıp, ardından enine ve boyuna olmak üzere iki kere çift merdaneli çizel ile süreriz. Sonra tekrar rotovatör ile toprak yüzeyindeki parçaları küçültürüz. Sonrası ise sırt çekilir. Pamuk ekilecekse kuruya eker üstünü sularız. Soya ekilecekse sular, kuruduktan sonra ekeriz. Buğdayın ekim öncesi toprak hazırlığından başlayıp hasat da dahil olmak üzere yaptığım tüm masrafın kalem kalem listesini yaptım. Dönüm başına buğday üretim maliyetim yaklaşık 180 TL/dk olacak bu yıl. Bütün gübre, yaprak gübresi, fungisit, herbisit, insektisit, tohum, işçilik, mazot ve biçme parası dahil buna. (Buğdaydan sonra yapılan toprak işlemede harcanan mazot girdisi ve tüm yıla ait araç - gereç amortismanını 2. ürüne ait sayarım ben.) Tarla kira parası da 370 TL/dk. En yüksek kira rakamı bu bende. Daha düşük rakama kiraladığım tarlalar da var. 200 - 370 TL/dk arası değişiyor kiralar. Genelde tarlalarım mülk, kira oranım çok az ama tarla kirasını sayıyorum. Çünkü tarım yapmasam bile tarlayı kiraya verdiğimde o parayı almış olurum. Bu yüzden ben mülk olsa bile tarımda tarla kirasını girdi maliyetlerinin içine koyarım. Tüm masrafım 370 + 180 = 550 TL/dk. Gelelim Buğday getirisine. Geçen yıl tüccara 80 kuruştan sattım. Mazot, gübre ve buğday desteklemesini saymıyorum. Sap parası 20 TL/dk. Genelde sapı dönüm başı satarız. Bazen satmayıp hayvancılık yapan eşe dosta bedava veririz. 650 kg verim alsam ortalama 80 kuruşa satsam, 650 * 0,8 = 520 TL/dk. 650 kg verim de toplam getiri 520 +20 = 540 TL/dk 800 kg verim alsam ortalama 80 kuruşa satsam, 800 * 0,8 = 640 TL/ dk 800 kg verim de toplam getiri 640 +20 = 660 TL/dk Not: Bazen istisna olarak daha yüksek verim de aldığımız oluyor ama onları genele katmıyorum. Örneğin 1000 kg/dk verimi bazı yıllar bazı tarlalarda görebiliyoruz. Geçen yıl birisi 1050 kg/dk almış yeni ispanyol tohumu ile. Bu yıl o tohumu deneyenler çoğaldı. Şimdi gelelim işin püf noktasına. Tarla kira parası 370 TL/dk olanlar tüm sezonluk yani ikinci ekim de dahil. Buğday sonrası 2. pamuk veya 2. soya ekiyorum. Buğdaydan elde ettiğim ciro ile hem buğday masrafını hem de tarla kirasını genelde çıkartıyorum. Aldığım verime bağlı olarak bana para dahi bırakabiliyor çoğunlukla. Ne kadar çok verim alırsam o kadar çok para kalır bana. Ekeceğim 2. üründen gelen karın tamamı ise bana kalıyor. Burada işin sırrı yüksek verim. 2. ürüne iyi bakabilirseniz çok güzel verim alabiliyorsunuz. Öyle ki ben bir tarlaya 3 yıl üst üste 2. ekim yaptım. Sırasıyla; 1. yıl: Buğday (760 kg/dk) - 2. Pamuk (510 kg/dk) (Pamuk makineli hasat) 2. yıl: Buğday (715 kg/dk) - 2. Soya (430 kg/dk) 3. yıl: Buğday (650 kg/dk) - 2. Pamuk (415 kg/dk) (Pamuk makineli hasat) Geçen yıl ve bu yıl da 1. Mısır ektim. Geçen yıl mısır verimim 1660 kg/dk. Şimdi gelelim neden buğdayla uğraşıyorsunuz, 1. mısır veya soya ekmiyorsunuz muhabbetine. Genellikle ekim yaptığım ürün desenini tarla bazında değiştirmeye çalışıyorum. Çünkü bir ürünü üst üste sürekli ekince verim kaybı yaşanıyor ve toprak o ürünle ilgili olarak verimsizleşiyor. Ekim münavebeti konusu anlayacağınız. Değişik ürünler ekince toprak dinç kalıyor. [/QUOTE]
Alıntı ekle…
İnsan doğrulaması
Cevapla
FORUM
Tarım Ürünleri
Gübreleme ve Bitki Besleme
En Ucuz Bitki Besleme: Yaprak Gübreleri & Genel Tarifler
Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Kabul
Daha fazla bilgi edin…
Üst
Alt