Türkiye ' yi etkisi altına alan soğuk ve kar yağışlı hava Salı günü yurdu terk ediyor. Ancak yeni bir kar yağışı daha geliyor.Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinde görülecek yağışların; bugün öğle saatlerinden itibaren Marmara ' nın doğusu (İstanbul, Yalova, Bursa, Bilecik, Kocaeli, Sakarya), Batı Karadeniz ' in batısı (Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın) ile Elazığ, Bingöl, Diyarbakır, Batman, Mardin ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olması tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Marmara ile Ege bölgesinde 4 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyor.

RÜZGAR: Ülkemizin kuzeybatı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı (Karayel), Çanakkale çevrelerinde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), Güney Ege ile doğu bölgelerimizde güney ve güneybatı (Lodos), Akdeniz ' de güney ve güneydoğu (Keşişleme) yönlerden orta kuvvette, Marmara ' da kuvvetli fırtına (60-80 km/saat), Batı Karadeniz ' de kuvvetli ve zaman zaman fırtına (50-60 km/saat) şeklinde esecek.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; bugün öğle saatlerinden itibaren Marmara ' nın doğusu (İstanbul, Yalova, Bursa, Bilecik, Kocaeli, Sakarya), Batı Karadeniz ' in batısı (Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın), Elazığ, Bingöl, Diyarbakır, Batman, Mardin ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (sel, su baskını, taşkın vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

FIRTINA UYARISI: Rüzgarın; Marmara ' da kuzey ve kuzeybatı, Çanakkale ' de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli fırtına (60-80 km/saat), batı Karadeniz ' de kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (çatı uçması, ağaç devrilmesi vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Gece ve sabah saatlerinde Marmara, İç Ege, Karadeniz ' in iç kesimleri, Göller Yöresi, İç Anadolu ile Doğu Anadolu ' nun kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı beklendiğinden, oluşabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

KARA KIŞ TÜM YURDU ETKİSİ ALTINA ALDI

Yurdu etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor.

Kar yağışının aralıklarla etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi ' nde, Muş ' ta 350, Erzurum ' da 55, Bingöl ' de 12 ve Iğdır ' da 3 olmak üzere 420 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Yetkililer, köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmaların aralıksız sürdüğünü bildirdi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bölgede en soğuk gece eksi 15 dereceyle Ardahan ' da yaşandı.

Bölgedeki diğer illerde gece en düşük hava sıcaklıkları ise Erzurum ' da eksi 5, Erzincan ve Iğdır ' da 1 derece ölçüldü.

Bugün en yüksek hava sıcaklıklarının da Ardahan ve Kars ' ta 2, Erzurum ' da 3, Erzincan ' da 8 ve Iğdır ' da 10 derece olacağı tahmin ediliyor.

Yetkililer, Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren bölgede bugün kar yağışının aralıklarla devam edeceğini ve yarın şiddetini artırmasının beklendiğini kaydetti.

-BOLU VE ANTALYA-

Bolu ' ya yaklaşık 12 kilometre uzaktaki Gölcük Tabiat Parkı ' nda bulunan göl, kar yağışı ve sıcaklığın eksi 6 dereceye düşmesinin ardından buz tuttu.

Antalya ' nın Akseki ilçesinde gece etkili olan kar yağışı nedeniyle Akseki-Seydişehir kara yolunda araçların zincirsiz trafiğe çıkmasına izin verilmiyor.

Bölge trafik ekipleri, kar kalınlığının Akseki ilçe merkezinde 8, Alacabel mevkisinde 25 santimetreye ulaşması nedeniyle güzergahı kullanacak sürücüleri araçlarında çeki halatı ve zincir bulundurmaları konusunda uyarıyor.

Öte yandan, Alanya ilçesine bağlı Demirtaş beldesinde gece etkili olan şiddetli yağmur ve derelerin taşması sonucu çok sayıda iş yeri ile 3 evi su bastı.

İş yeri zarar gören esnaf, dükkanındaki suyu kovayla boşaltmaya çalıştı. Bazı esnaf ise dükkan girişlerini kum torbasıyla kapatarak önlem aldı.

Demirtaş Belediyesine ait iş makineleri dere yataklarında tıkanan büzleri açarak, suyun tahliye edilmesi için çalışma yaptı.

Su baskının yaşandığı bölgelerde inceleme yapan Belediye Başkanı Mustafa Aras, beldede yaşayanların aşırı yağmurda dikkatli olmaları ve önlem almaları konusunda uyarıldığını bildirdi.

Beldeye son bir ayda aşırı yağış düştüğünü anlatan Aras, şunları kaydetti:

' ' Bir hafta önce Sedre Çayı ' nın ıslahına başladık. Mahalle aralarındaki derelerde ise su seviyesinin düşmesini bekliyoruz. Geçtiğimiz günlerde yaşanan selin ardından belediye binası karşısı ve Göztaşı mevkisindeki derelere takviye büzler koyduk. Buna rağmen bazı kısımlarda tekrar taşmalar oldu. Tek çare bütün derelerin bir an önce ıslah edilmesi. ' '

-KIRKLARELİ-

Kırklareli ' nde akşam etkisini artıran kar yağışı nedeniyle merkez, Demirköy, Kofçaz, Pehlivanköy ve Vize ilçelerine bağlı 15 köy yolu ulaşıma kapandı.

Demirköy ilçesi Mahyatepe ' de kar kalınlığı 50 santimetreye, Kofçaz ilçesinde ise 15 santimetreye ulaştı.

Demirköy, Kofçaz ve Pehlivanköy ' de araçların zincirsiz geçişlerine izin verilmiyor.

Karayolları 15. Şube Şefliği ekipleri de Bulgaristan ' a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı yolu, Demirköy, Kofçaz, Pehlivanköy ve Vize ilçeleri ile TEM Otoyolu ' nda karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan, kentte akşam hava sıcaklığının eksi 7 dereceye düşmesiyle Karacaibrahim, İstasyon ve Karakaş mahallelerindeki süs havuzları buz tuttu.

Yetkililer, kar yağışının yarına kadar devam edeceğini bildirdi.

-ÇANAKKALE-

Çanakkale ' nin Eceabat ilçesinde dün başlayan kar yağışı aralıklarla devam ediyor.

Kar yağışı ve etkili poyraz nedeniyle ilçede zaman zaman elektrik kesintisi yaşanıyor. Fırınlarda ekmek üretimi, jeneratörler vasıtasıyla yapılıyor.

Eceabat Belediyesine ait ekipler, gece boyunca greyderle köy yollarında çalışma yaptı. Buzlanmaya karşı, vidanjörlerle denizden çekilen tuzlu su yollara döküldü.

Eceabat Kaymakamı Bülent Uygur, kriz masası oluşturduklarını, ilçede şu an olumsuz bir durumun olmadığını kaydetti.