İklim Değişikliği sergisine gelin, yaşam biçiminizi toptan değiştirin

2008 yılında New York’da açılan Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nin “İklim Değişikliği” sergisi İstanbul’a geldi. Santralİstanbul’da 4 Ekim’den itibaren ücretsiz gezilebilecek sergide küresel ısınmanın dünyamıza yaptığı olumsuz etkiler, animasyon ve simülasyonlar eşliğinde gösteriliyor. Sergi, birey olarak yapılan davranışların kısa ve uzun vadede doğurduğu etkiler hakkında çocuklar ve aileleri bilinçlendirmeyi amaçlıyor

Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nin 2008 yılında New York’ta açtığı ve 237 bin kişi tarafından ziyaret edilen İklim Değişikliği Sergisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği ve Türk Telekom ana sponsorluğu ile Santralİstanbul’a geldi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İklim Değişikliği Sergisine, İstanbulluların ve gençlerin hassasiyetlerini oluşturmak ve var olan düşüncelerini katmerli hale getirebilmek için destek verdiklerini söyledi.

Topbaş, Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde 4 Ekim’de Santralistanbul’da açılacak “İklim Değişikliği Sergisi”ni basına tanıttı. Dünyada çok ciddi anlamda bir küresel kirlenmenin ve bunun sonucu olarak iklim değişikliklerinin yaşanmakta olduğunu hatırlatan Topbaş, insanların, çevreyle ilgili ciddi anlamda hassasiyet göstermesi gerektiğini ve yaşam düzeyini çevreye endeksli hale getirmek zorunda olduğunu söyledi.

Dünyada şehir nüfusunun giderek arttığına dikkati çeken Topbaş, çevre kirliliğinin en çok yoğun nüfuslu kentleri etkilediğini belirtti. Topbaş, bu konuda kent yöneticileri olarak kendilerine de büyük görevler düştüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bizim çevreye duyarlı bir kent yaşamını oluşturmak, kentteki yapılandırmaları buna göre düzenlemek ve kentlerde buna göre hassasiyeti oluşturmak adına sorumluluğumuz var. Zaten biz bütün belediye başkanları olarak bunu yakinen takip ediyoruz. Dünyadaki gelişmeleri inceliyoruz. Burada ciddi bir işbirliğimiz var. İklim Değişikliği sergisine, İstanbulluların ve gençlerin hassasiyetlerini oluşturmak ve var olan düşüncelerini katmerli hale getirebilmek için destek verdik.”

Serginin hazırlanmasında emeği geçenlere ve serginin küratörü Edmond Mathez’e teşekkür eden Topbaş, İstanbul’un bir merkez olduğunu, bu çalışmanın önemli yansımaları olacağını ve İstanbulluların da sergiyi yakından takip edeceğine inandığını kaydetti. Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu sergide, nasıl bir dünya olduk, hangi evrelerden geçtik ve dünyayı nereye getirdik, bunu gözleyeceğiz. Bir yazarımızın güzel bir sözü var. Bundan 200-300 yıl önce bizlerin atları, arabaları, bağ ve bahçeleri vardı. Teknoloji uğruna hepsini verdik. Bugün bunları edinmek için, yani çiftlik sahibi olabilmek için servete ihtiyaç var. Karda mıyız, zararda mı? Bir de böyle bakmak gerekiyor. Bu hassasiyetin artık insanoğlunda var olması gerekiyor. Biz birazcık müsamaha ve tolerans gösterirsek doğa kendini yeniliyor. Doğa çok verimli, çevresindeki yaşayanlara karşı hassasiyeti var. Birazcık dikkat etsek bu kadar sıkıntı yaşamayacağız diye düşünüyorum.”

Sergiyi gezen damlatan musluğunu değiştiriyor, tasarruflu ampül alıyor

Serginin İstanbul’a gelmesinde Santralİstanbul ve Bölgesel Çevre Merkezi’nin büyük katkısı oldu. Sergi 8 ana bölümden oluşuyor. Bu duruma nasıl geldiğimiz kronolojik olarak verilirken, bunun atmosfere, buzullara, okyanuslara, karaya etkisi görsel efektler eşliğinde sunuluyor. Sergi özellikle çocukların anlayabileceği basit dile sahip. Zaten serginin amacı özellikle enerji tasarrufu hakkında bilinç yaratmak. İnsanların hayatlarında yapacakları çok ufak değişikliklerle gezegenimiz için nasıl fayda sağlayabilecekleri örneklerle sunuluyor. Serginin yöneticileri “Bu sergiyi gezenler buradan, yeme içme alışkanlıklarını değiştirmekten, daha az uçmaya, verimli ampul kullanmaktan çevreci otomobile geçiş yapmaktan sözederek çıkıyor” dediler.

Sergide evde, arabada, ofiste, okulda yapılabilecek ve çevreye olumlu katkı sağlayacak basit uygulamalar var.

Serginin özellikle bir evin kesitinin sunulduğu bölüm çok etkileyici. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin dünyamıza etkileri ortaya konduktan sonra final bölümünde insanlara ev kesitinde günlük hayatlarında uygulayabilecekleri şu basit ama etkili tavsiyeler sunuluyor:

- Banyo yerine duş yapın. Su tüketimini yüzde 25 azaltırsınız.

- Balkonu hortumla değil kova- süngerle yıkayın.

- Rezervuarınızı kademeli olanı ile değiştirin. Ziraı evdeki su tüketiminin yüzde 30’u tuvalet sifonunda gerçekleşiyor.

- Damlatan musluğunuzu hemen değiştirin.

- Enerji tasarruflu ampule geçin. Eski tip 100 vatlık bir ampulün 1 yılda yarattığı karbondioksiti ancak 26 milyon ağacın temizleyebildiğini unutmayın.

- Atık yağlarınızı lavoboya dökmeyin.

- Elektrikli aletleri stand-by’da tutmayın. Bu halde elektrik tüketmeye devam ettiklerini unutmayın.

- Ön yıkama yapmayın, konsantre deterjan kullanın.

Hangi günler açık?

Sergi 4 Ekim’de başlayacak ve 15 Ocak 2012’ye kadar ücretsiz olarak gezilebilecek. Santralistanbul’da yer alan sergiler ve Enerji Müzesi Pazartesi günü hariç hafta için 10-18 saatleri arasında, haftasonları ise 10-20 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Sergi ile ilgili santralistanbul.org adresinden de bilgi almak mümkün.