SEBEBİ KUNDAKLAMA MI, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ Mİ

videoyu izleyemedim fakat konu orman yangınıysa tek sebep kundaklama değil evet bu sefer kurşun sıkmadılar ciğerimiz ateşle yaktılar kabul bu bir terör saldırısıydı kabul,birde gelişigüzel atılan camşişeler bilinçsizce ekilen ve zamanında bakımı yapılmayan ormanlık alanlar,anız yakmak herşeyin temelinde insan faktörü var malesef:(
15 yıl önce orman vasfını kaybetmiş bizim köy dahil bazı köylerde orman bölge müdürlüğü ıslah çalışması yaptı,fıstık çamı,kestane,akasya ve selvi ekimi yapıldı,
kritik yerlere yangın yolları bırakıldı bırakılmasınada budama yapılmıyor,yapıldığında kaba dal parçaları öylece bırakılıyor,o dallar yok olana kadar otlar biçilemediği için yanabilecek kuru madde fazlaca mevcut oluyor,yoldan geçen arabadan atılan sigara yangın için yeterli oluyor,

şimdi çam ormanlarında çıkan yangının nekadar hızlı yayılabileceğini de milletçe gördük,çam ekilmesin demiyorum ancak önlem olarak ne yapılabilirdi diye soruyorum,önlem olarak ormanlık alanlara yakın köylerde yaşayan halk ile birlikte eğiterek çalışılabilir miydi?yanan bir bölgede daha yangın küçükken nasıl müdahale edilir o bölgelerdeki halka eğitim verilebilir miydi?ağaç bakımları bölge halkına yaptırılabilir miydi?daha geniş yangın yolları yapılabilir miydi?
bir ağaç en iyi ihtimalle 10 yılda yetişiyor o ağaçlar belki 50 yaşındaydı ekilse bile tekrar aynı hale gelmeleri çok uzun yıllar alacak,hiç değilse bukez 50 yıl sonrasını düşünerek birşeyler yapmalıyız bence
millet olarak genel sorunumuz işi yapıyoruz sonucunu takip etmiyoruz,

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN