BAYBURT-ORGANİK KOYUNCULUK ve ÇADIR AĞIL

Ynt: BAYBURT-ORGANİK KOYUNCULUK ve ÇADIR AĞIL

tebrıkler abi çok mantıklı bır yatırım olmuş . bizde Kurbanlıkları bakarken hep sera stili barınak kurarız kurbandan sonra tek tek onu sökerız taki birdahakı seneye :) sadece branda ' da sıkıntı olursa oluyor ötekı yerlerde mumkunatı yok bır sorun cıkmıyor .

Alacam 100 koyun ama şu askerlıgım olmasa cöö-*s

1 yıldır denedik memnunuz, ısrarla tavsiye ederiz... ucuz, havadar, sağlıklı... Haftaya burada Dede Korkut şenlikleri ve buzağı-kuzu yarışı olacak... inşallah derece alacak bizim kuzular :)

2 olan çadırı 3 ' ledik...

Hayvanlar 350 baş oldu... inşallah 50 ' si ORGANİK KURBAN olarak başkent yolcusu...

Sevabının daha fazla olacağına dair Diyanetten belge almak kaldı bi onu da aldımı paraya para demiycez :)

Büyük başta Erzurumda organik sığır yapanlar var, Erzurumun yazı bile kış sayılır ona göre :)

Paysa ' da sera tipi kuruyo, bi bak derim...

UÖZKAN.77 link=topic=65189.msg781671#msg781671 date=1380897275' Alıntı:
Yalnız ekleyeyim son aldığımız çadır aynı ebat ama 1-2 bin TL zamlanmış adamın çok reklamını yaptık zararı bize dokundu galiba :)

sormamın sebebi büyk baş öyle küçükbaş gibi pek sıcak aramaz malum millet artık yarı açık mavi sertifika hayvan besilemeye başladı..küçükbaşa göre bence daha verimli olu abi..öyle geldi baan..amam çok zekice..em iyi meralara taşıma şansın olur..arazi kirala yeter..bence yani..

Paylaşım için teşekkürler, çok yararlı bi paylaşım olmuş, ben ve benim gibiler için :)

Köyümüzde mera o kadar fazlaki, eskiden her mahalle de 10-12 hane bulunurdu, şuan 3-4 arasında. DAHA FAZLA KIŞIN DURAN YOK!

Hayalim böyle bir sistem kurmak, meralarımız hem verimli hem bol otlu hemde geniş, köyden kente göç nedeniyle BOMBOŞ, istiyorum ki bu şekilde düşük sistem ile şimdiki ahırları, evi dahi kaldırıp, kibar bir prefabrik ev, bu şekilde ahırlar, yalnız benim istediğim sürekli değil meradan faydalanarak olması, besi ve ya süt sığırcılığında merayı rahat kullanmak. Yılın 4-10. ayları hayvanlardan dışarıda geziyor, istediğim hem kışa hem yaza uyumlu bir ahır, buzağıları başka bir ahıra koymak.

Peki koyunculukta iş nasıl, bizim arazi ve hava sıcaklığıda sizin gibi, koyun yılın kac ayı merada kalıyor, bildğim kadarıyla çok çabuk üreyen bir hayvan, zaten çok severim böyle koyun sürülerini hep hayalimdir, eskiden varmış ama çok eski sistem. Beni biraz bu şekilde koyunculuk ile bilgilendirirmisin ?

Kardeş ata-dede sözü 'arpayla koyun gerisi oyun'...

Burda Mayıs sonu başlasan Kasımı bulur otlatman koyun için... zaten bizim koyunlarda hep dışarda sayılır...

Koyun elbette büyükbaştan çabuk ürer ve ikizlik daha çok.

Hedef 2 yılda 3 doğum ve %30-40 ikizlik, bu hedef abartı değil şimdilik iyi gidiyor, son kararını vermeden gel yerinde gör, gezelim...

Çadırı sorarsan Kuzuların yüzleri gülüyorsa olay bitmiştir :)

UÖZKAN.77 link=topic=65189.msg781693#msg781693 date=1380898976' Alıntı:
Kardeş ata-dede sözü 'arpayla koyun gerisi oyun'...

Burda Mayıs sonu başlasan Kasımı bulur otlatman koyun için... zaten bizim koyunlarda hep dışarda sayılır...

Koyun elbette büyükbaştan çabuk ürer ve ikizlik daha çok.

Hedef 2 yılda 3 doğum ve %30-40 ikizlik, bu hedef abartı değil şimdilik iyi gidiyor, son kararını vermeden gel yerinde gör, gezelim...

Çadırı sorarsan Kuzuların yüzleri gülüyorsa olay bitmiştir :)

Maliyet çok hoşuma gitti açıkcası, karları ve dağları görünce bizim memlekete tamamen benziyor araziniz, fakat bizimki bölge bölge ağaçlığa kaçıyor, kurt çalarmı diye düşünüyorum, aileme sorduğum zaman koyun zordur altı felan diye düşünüyorlar, bu sistemde zor olacağını zannetmiyorum peki başlangıç için koyun temini nasıl oluyor, organik yetiştirici belgesi almak zor mu ? Yoksa bu şekilde sistemli yapılırsa çabuk halledilebilir mi ? Desteklemeler nasıl ve koyun fiyatlarını bilmiyorum açıkcası, tek güvencim hızlı üremesi ve meramızın bol olması, tarladan faydalanıyor mu ( yonca vs. olarak ) ? Resmi işlemler den sonra 50 koyun baslangıc sayısı olabilir mi ?

Zaten böyle bir sistem yaptırmaya başladığım zaman senin gibi tecrübeli kişilerin ağıllarını ziyaret edeceğim, inceleme yapacağım, kendi evimde misafir edip ne gerekir ne gerekmez, olur mu olmaz mı gibi bilgi almaya calısacağım.

Evet başvurmak şartları yerine getirmek lazım... bi ücreti de var. Hayvan sayınız fazla olsa şartlarınızda uygunsa yardımcı olurum... aslında tek değil köy olarak düşünün, bi köyde diğer sürüler organik değilse olay biraz karışır, zorlaşır...

Bizim burda yalnızdık çok rahat, bi sürü daha geldi köyün tüm meralarını resmi olarak ayırdık, şimdi sınır ihtali yok! Bütün sürüler organik olsa mesele yok...

Desteği şöyle normal koyuna ne destek alıyorsan organik koyuna %50 daha fazla o da 10 tl/baş civarı yapar, bu destek tüm organik hayvancılıkta %50 ' dir.

Biz KANGAL ' ı tercih ettik, Sivastan seçip aldık. Burya tam uydu... geçen sene ortalama 250 tl/başla buraya gelmiş oldu, çok memnunuz...

Orda burda Romanov...vs reklamına balonuna kanmayın sakın, uyum-iklim çok önemli, bizim İVESİ, Kangallardan şaşmayın derim, yada yörenize uygun ırklardan...

Kurttan korkan koyun beslemezmiş :) bizim değil komşu sürünün 1-2 koyunu gitti, bizde fazlasıyla KANGAL köpek te var, kangal koyuna kangal köpek şart :)

Burda kurdu bırak ayı da var ama tevekkeltüalellah.

UÖZKAN.77 link=topic=65189.msg781701#msg781701 date=1380899878' Alıntı:
Evet başvurmak şartları yerine getirmek lazım... bi ücreti de var. Hayvan sayınız fazla olsa şartlarınızda uygunsa yardımcı olurum... aslında tek değil köy olarak düşünün, bi köyde diğer sürüler organik değilse olay biraz karışır, zorlaşır...

Bizim burda yalnızdık çok rahat, bi sürü daha geldi köyün tüm meralarını resmi olarak ayırdık, şimdi sınır ihtali yok! Bütün sürüler organik olsa mesele yok...

Desteği şöyle normal koyuna ne destek alıyorsan organik koyuna %50 daha fazla o da 10 tl/baş civarı yapar, bu destek tüm organik hayvancılıkta %50 ' dir.

Biz KANGAL ' ı tercih ettik, Sivastan seçip aldık. Burya tam uydu... geçen sene ortalama 250 tl/başla buraya gelmiş oldu, çok memnunuz...

Orda burda Romanov...vs reklamına balonuna kanmayın sakın, uyum-iklim çok önemli, bizim İVESİ, Kangallardan şaşmayın derim, yada yörenize uygun ırklardan...

Kurttan korkan koyun beslemezmiş :) bizim değil komşu sürünün 1-2 koyunu gitti, bizde fazlasıyla KANGAL köpek te var, kangal koyuna kangal köpek şart :)

Burda kurdu bırak ayı da var ama tevekkeltüalellah.

Abi verdiğin bilgiler için çok çok teşekkür ederim, Allah kazancını daim ve bereketli eylesin gerçekten bu işlere kafa yoruyorsun ama istediğini alıyorsun anladığım kadarıyla.

Tam sormak istediklerimi yazmışsın, 5 Mahalle 1 Muhtarlığız, muhtarlığımızda koyunculuk yapan yok, fakat büyük baş hayvancılık var bu sorun teşkil eder mi ?

Destekleme sistemini beğendim, ne kadar ekmek o kadar köfte misali olmuş, destekleme az da değil sanırım.

250TL/BAŞ bana çok uygun bir fiyat, herkese uygun, üstelik romanov. vs ırklar içinde söylediklerini nette gördüm, okudum, dediğin gibi hazır adapte olmuş koyunu almak, hemde daha ucuza :)

Köpek konusunda haklısın, bizde eskiden 100-120 başa kadar koyun çıkmış, ama çok dar ve çok eski sistem basık-havasız-güneşsiz-susuz bi ağıl, üstelik gübreyi kazıyorsun el arabasıyla çıkarıyorsun vs.vs.

Gütme konusunda ise babam tecrübeli 10-30 yaşları arasında koyun gütmüşlüğü var, sonrasında İstanbul, emekliliğine 4 yıl kaldı, benimde okulumun bitmesi askerliğim vs. bu zaman denk geliyor, oda köye dönmeyi çok istiyor, az önce geldi işten, resimleri gösterdim, dedim aynısı olurmu bizim köyde diye, olur tabi ben köydekilere bakarım sen meradakileri güdersin dedi, ama 4 sene sonra demeyi de unutmadı :)

Son 1 sorum daha olacak, resimdeki alan dönüm olarak ne kadar ? Çitin içerisi olarak ağıllar ev tamamı yani.

İşletme yaklaşık 5 dekar ama mera 5 bin... 3 bin kadar da ortaklarımızın-köyün tarlası var.

Otlarımız yemlerimiz hep organik...

Bak arada rusyadan Putinin özel izniyle gelen koyunlar, kalaşnikofla korunan kuzu makinası koyunlar vs. haberler çıkar aman dikkat.

Bi romanov koçu 5-7 binleri gördü şaka değil... sonuç ne???

Gerçekten Romanov dünya rekortmeni rekorlar kitabına girmiş bi seferde 12 kuzu vs vermiş ama kazın ayağı öyle değil! Erzurumda bi ufak salgın oldu Romanovların %95 ' i mevta, bizim beğenmediğimiz yerlilerin %95 ' i hayatta!

Bu tarımsal balon işi sadece koyunculukta değil mesela erkunt-notor işi de bi balon gibi liste çok uzar... bi büyük tavsiyesi tüm hayatta bu tür balonlara dikkat et!

kangaldır koyun,romanov ve gerisi oyun....
umut abi ellerine sağlık bende koyunlar için böyle bir şeyler kafamda düşünüyordum meğer bunu yapan firmalar varmış..
söylemesi ayıp koyunlar ağıla sığmız oldu her taraf ağıl yaptık yine yetmiyor en iyisi bu çadırlar iki kamyon kum ve 500 torba çimento parasına işi tammlarız desene 25 bin çok para değil böyle bir ağıl yapacak olsak betondan 70 80 bine işin içinden çıkamak...

Özelden gelen soruya binaen... Organik koyunculuk/hayvancılık;

*Hayvanları bağlamak yasak
*Yediği yemlerin en az %50-60 kadarı organik/geçiş süreci olacak
*Hayvan başına düşen yer m2 olarak geniş rahat olacak, sıkış sıkış yasak
*Havalandırma ÇOK iyi olacak, sürekli su imkanı olacak
*Gezinti alanı olacak

*Belge alabilmek için bi firmayla çalışmak ŞART. Yardımcı olurum...
*Zorunlu, bakanlığın şart koştuğu aşı-ilaç serbest, onun dışında kafana göre kullanmak yasak, hepsi kayıtlı olacak.

*Çadır alırken Bayburt ' tan Akın Bayrağın selamıyla de, bizi söyle az-çok faydası olur...

Daha fazla bilgi-ayrıntı 24-26 EKİM ' de BURSA ' da...

http://www.organikhayvancilik.org/bursa.html