+ Konuya Cevap Yaz
4 sonuçtan 1 ile 4 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  İsrail'de Süt Hayvancılığı  İsrail ' de Süt Hayvancılığı

  İSRAİL’DE SÜT HAYVANCILIĞI

  TÜSEDAD olarak 25-30 Mayıs tarihleri arasında dernek üyelerimizle birlikte 12 üye çiftliğimizi de temsilen, İsrail’de TMR(Toplam Yem Rasyonu) makineleri üretimi yapan RMH Lachish firmasının misafiri olarak, İsrail’deki süt hayvancılığını incelemek üzere bir gezi düzenledik.

  İsrail hayvancılıkta kısıtlı imkanlara sahip olmasına rağmen, verim açısından en ileri ülkelerden biri. Ülkede 110.000 adet Holştayn cinsi inek mevcut. Ülke genelinde 1994 yılında hayvan başına 10.250 litre olan süt ortalaması, 2006 yılında 11.500 litreye kadar çıkmış.1995 yılında % 3,21 olan süt yağı 2006 yılında %3,66’ya yine aynı şekilde 1995 yılında % 3,03 olan protein oranı 2006 yılında % 3,26’ya çıkarak büyük bir gelişme göstermiş.

  Yıllık süt üretimleri 1.150.000.000 litre. İsrail’de üretilen sütlerin % 71,5 gibi bir oranı premium kalite, somatik hücre sayısı 220.000’den aşağı. A kalite süt oranı % 22,2 somatik hücre sayısı 220.000 ile 290.000 arasında.

  B ve C kalite süt oranı ise % 6,3 somatik hücre sayısı 290.000’den fazla. Aynı şekilde bakteri sayısı baz alındığında % 84,5 gibi büyük bir oranın bakteri sayısı 20.000’inin altında, % 14,5’luk bir oranda ise 20.000 ile 99.000 arasında, % 1’lik bir bölümü ise 100.000’inin üzerinde. Somatik hücre sayısı 1995 yılında 426.000 iken 2006 yılında bu rakam 196.000’lere kadar gelmiş.

  İsrail’deki çiftçilerle birebir yaptığımız görüşmelerde, ülkede artan enerji ve yem maliyetlerine rağmen ürettikleri çiğ sütün satış fiyatının da artmakta olması sebebiyle çok mutlu olduklarını gözlemledik.

  Ülkede süt taban fiyatları devlet tarafından her 3 ayda bir belirleniyor. Çiftçiler bu taban fiyatı üzerinden ürettikleri sütün kalitesine göre prim alıyorlar. Şu anda ülkedeki çiğ sütün fiyatı 0,58 $(yaklaşık 0,7 YTL) civarındadır. Çiftçilerin toplam hammadde maliyetlerine bakıldığında ise bir çiftçinin 1 kg süt satarak 2,8 kg konsantre yem alabildiği görülmektedir. Ülkemizde ise bu oran 1 kg süte karşılık yaklaşık 0,8 kg konsantre yem şeklindedir. Yapılan bu basit oran bile İsrail’de ki çiftçilerin ürettikleri sütten neden bu kadar mutlu oldukları açıklar niteliktedir.

  Diğer bir konu ise İsrail hükümetinin aldığı teşvik kararı ile 2000 senesinden itibaren hayvancılığı yeniden yapılandırarak ve çiftçilerini yeni desteklemelerden faydalandırarak süt üreten çiftliklerin büyük bir kısmını yeniletmiş olmasıdır.


  En çarpıcı özellik ise bizim gördüğümüz çiftliklerin planlarının, mimari ve konstrüksiyon yapılarının birebir benzer olmasıydı. Yeni kurulan çiftliklerde temel prensip ise en az yatırım maliyeti ile en yüksek verimliliktir. Gezdiğimiz çiftliklerin hiçbirinde beton bina, hayvan durağı, hayvan yatağı ve karmaşık gübre sistemleri görmedik. Bunların yerini çok basit ve ucuz sistemler almış. Dolayısıyla hayvan başına düşen inşaat yatırım maliyeti minimuma inmiştir.


  İsrail’de daha önce gördüğüm ve bu gezide tekrar şahit olduğum diğer bir önemli nokta ise yem hazırlama merkezleridir. Yem hazırlama merkezleri kapasitelerine göre günde 1000 baştan 15000 başa kadar olan hayvanların toplam yemini(kaba ve konsantre yem olmak üzere) hazırlayan merkezlerdir. Bu merkezlerde ufak bir çiftçinin hazırlayabileceği toplam yem rasyonundan çok daha kaliteli hammaddeler içeren ve detaylı rasyon programlarına göre hesaplanmış rasyonlar yapılmaktadır. Üstelik bu yem merkezlerinde hammadde alımları büyük çapta olduğu için hazırlanan rasyon daha ucuza mal edilmekte ve dolayısıyla çiftçide bu rasyonları daha ucuza alabilmektedir.

  Normal bir çiftçinin kendi imkanlarıyla hazırladığı rasyonu, yem merkezlerinden alınan rasyonlarla aynı fiyat ve aynı kaliteden hayvanlarına sunması neredeyse imkansızdır. Bana göre İsrail’de süt verim ortalamasının laktasyonda 11.500 lt’ye kadar çıkmış olmasının altındaki en büyük etken ülkede var olan bu yem merkezleridir. Umarım İsrail’deki bu yem merkezleri örnek alınarak, Türk çiftçisine de daha kaliteli ve daha ucuz yem alma imkanı biran önce sağlanır.

  İsrail’e yaptığımız bu gezi kapsamında 600 sağmal kapasiteye sahip ve toplam 1000 baş hayvanı bulunan Neugba Süt Sığırı Çiftliği, 420 sağmal kapasiteye sahip ve 850 baş hayvanı bulunan Zigim Çiftliği, 860 sağmal kapasiteye sahip ve 1300 baş hayvanı bulunan Revivim Çiftliği, 450 sağmal kapasiteye sahip ve toplam 800 baş hayvana sahip olan Timurim Çiftliği, 450 sağmal kapasiteye sahip ve 800 baş hayvana sahip Nizzanim Çiftliği, 130 sağmal kapasiteye sahip Mares Çiftliği, 780 sağmal kapasiteye sahip Shoval Çiftliği, 80 sağmal kapasiteye sahip ve 170 hayvana sahip Beer Tuvia Çiftliği ile Ruhama Kompost Merkezi, Shoval Yem Merkezi ve Beer Tuvia Yem Merkezi ziyaret edilmiştir. İsrail gezimizin 1 günü ise kültürel geziye ayrılmış, ülkenin tarihi ve coğrafi konumu hakkında bilgiler alınıp, Kudüs, Mescid-i Aksa, Ağlama Duvarı, Masada ile deniz seviyesinden 450 mt aşağıda bulunan ve %38 tuz içeren hiçbir canlının yaşayamadığı Ölü Deniz ziyaret edilmiştir.

  İsrail gerek kültürel bakımdan, gerekse hayvancılık bakımından sahip olduğu özelliklerle, bu sektörde yer alan diğer arkadaşlarımız tarafından da mutlaka gezilip görülmesi gereken bir ülke. Umarım İsrail’deki meslektaşlarımız hayvanlarından aldıkları verim ve süt fiyatı bakımından sahip oldukları mutluluğa bizlerde Türk çiftçisi olarak en kısa zamanda sahip olabiliriz.

  TÜSEDAD Yönetim Kurulu Başkanı
  M.Nizam KAĞITÇIBAŞI

  Not: Gezi esnasında derneğimiz üyesi, Saray Halı Tarım İletmelerinden Sayın Selim SIRAKAYA ve Sayın Ahmet ATAY’ın almış oldukları önemli notlar için teşekkür ederiz. Notların özeti ektedir.

  Genel Notlar:

  -İsrail’deki çiftliklerin neredeyse tamamının mimari ve konstrüksiyon yapısı birbirine benzemektedir.

  -Çiftlikleredeki çalışan sayıları az. Minumum iş gücü ile en basit ve işlevsel yoldan işlerini yapmaya çalışıyorlar. Çiftlikte çalışan personellerin çoğu Tayland uyruklu.

  - Süt çiftlikleri genelde erkek hayvanları 2 ay içinde satmaktadırlar ve çiftliklerde sadece dişi materyal kalmaktadır.

  -Tarımsal faliyetler üzerinde Devletin ciddi ölçülerede çok yönlü katkısı bulunmaktadır.

  -Sağmal hayvanların genel olarak laktasyon ortalamaları 11.000 litre üzerindedir. Buna karşılık sağmal hayvanlar, ekonomik ömrünün 3 - 3,5 laktasyonda tamamlamaktadır. Ülkede kaba yem sıkıntısı olduğundan % 70’e varan oranlarda konsantre yem ile besleme yapıyorlar. Bu besleme mantalitesi karşılığında yüksek verim alıyorlar fakat hayvanların ömürleri biraz daha kısa oluyor.

  -Mastitis oranları genelde düşük oranlarda seyretmekte. Bu duruma alınan diğer önlemlerin yanında padokların devamlı olarak vantilatörlerle kuru kalması sağlanarak hayvanların memelerinin çamur ve pislik olmasınının önüne geçilmesi olabilir.

  -Yemleme genel olarak yem merkezlerinde işi bilen insanlar tarafından profosyonelce hazırlanması yemleme başarısını ve bunun olumlu etkilerini açıkça ortaya koymaktadır.

  -İsrail’deki tüm çiftliklerde hayvanların vantilatör ve su püskürtme sistemiyle serinletilmesinin verim artışındaki önemli etkenlerde biri olduğu düşünülebilir.

  -Tüm çiftliklerde padoklardaki gübreler 5-6 yıl arayla toplanıyor. Padok içerisindeki gübre yüksekliği 60-70 cm’ye kadar ulaşabiliyor.

  -Sağıma giden veya farklı ahırlara gönderilecek olan hayvanların sağa sola kaçmaması için uygun yerlere konulmuş ve araçların geçişini engellemeyen kalın demir profilli ızgara sisteminini kulanışlılığı ilgi çekici bir sistem.

  -Yapılan sistemler çok basit, işlevsel, sonuca çabuk ve pratik gidilebilecek sistemler olması diğer önem arz eden bir konu

  -Çiftliklerde silaj olarak mısır silajı yerine buğday silajı kulanılmaktadır. Bunun nedeni su sıkıntısının olması nedeniyle daha az su isteryen bitkilerin yetiştirilmesi.

  -Çiğiti genellikle belirli oranlarda kostik soda ile muamele edip kullanıyorlar. Aynı şekilde bütün arpalarıda kostikleyip kullanan işletmeler de mevcut.

  -Ülkede su sıkıntısı problemi nedeniyle aklımıza gelebilecek her türlü bitkiyi damlama sulam sistemiyle suluyorlar. Örnek verecek olursak saksıdaki çiçeği bile damlama sulama sistemi ile suluyorlar.

  -Her türlü yem hammaddesini, çiftliğin durumuna ve potansiyeline göre kullanıyorlar. Çiftlik bir süt fabrikasına yakınsa mutlaka peynir altı suyu kulanıyor. Eğer bir dondurma fabrikasına yakınsa dondurma sanayi artıklarını kullanıyor. v.s.

  -Süt taban fiyatları devlet tarafından her üç ayda bir belirleniyor. Çiftlikler bu taban fiyatın üzerine sütlerinin kalite değerlerine göre pirim alıyorlar. Sütlerin kalite durumlarına göre fiyatlarında değişim olabiliyor. Şu anda ortalama 0,55-0,58 $

  -Mısır silajlarının dekara verimi 8 ile 9 ton arasında değişiyor

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  03 Şubat 2013
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  37
  Mesajlar
  121
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İsrail'de Süt Hayvancılığı  Hayirlisi insallah bu seviyede hayvancilik ulkemizde de olur.. Bende gecen sene ve aylarda Israilde ki sut sigirciligi hakkinda cok arastirma yaptim. Bende ozette bulunan konulara rastladim... Hayvanciligimiz kokten yeniden yapilanmasi gerek.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  04 Aralık 2007
  Şehir
  lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  2,115
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İsrail'de Süt Hayvancılığı  çok güzel bilgiler vermişsiniz.çok teşekkür ederiz.elinize sağlık.devamını bekliyoruz.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  18 Eylül 2010
  Şehir
  Tokat
  Yaş
  35
  Mesajlar
  563
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İsrail'de Süt Hayvancılığı  Verilen destekler hibeler yarı yarıya iktidar tayfalarına verilmiyordur gelişim için birinci faktör ikincisi litreye 2.8 kg yem kimseye zarar ettirmez zaten.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İsrail Tohumuna Karşı Yerli Tohum!
  Konu Sahibi alper4u Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 05.Ağustos.2014, 23:30
 2. Sularımızda İsrail Tehlikesi...
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Arı Yetiştiriciliği
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 14.Ocak.2014, 18:32
 3. Türk yumurtası İsrail’i karıştırdı
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Haziran.2012, 22:53
 4. İsrail'e tohum ambargosu
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Ocak.2009, 11:26
 5. İsrail'e ilk amborgo
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 14.Ocak.2009, 22:55

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status