Süt yağı

22.05.2022
34
10

İneklerin süt yağsı az çıkmış fabrikanın rasyoncusu ineklerin enerji ağırlıklı beslendiğini proteinin yetmediğini söyledi soya kullanmamızı tavsiye etti ancak soya çok pahalı onun yerine atk ya da ptk iş görür mü hangisi daha fiyat performans olarak iyi olur?
İnekler günde 2 kg mısır ezmesi 8-10 kg 21 protein süt yemi mısır slajı ve kuru reygrass yiyiyor. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Beslemede dengeyi bulamayınca sonuç olarak illa birşeyler dengesiz oluyor
Yüksek verim olunca dengeli beslemek dahada zor
Beslemede dengeyi yakalamak rasyon bilgisi gerektriyor
Beslemede hata yapmak çok kolay hata başka hataları geriyor
Babam kara düzen yapıyor ben biraz daha araştırmaya çalışıyorum ama küçük aile çiftliğinde denge zor bir şey

İneklerin süt yağsı az çıkmış fabrikanın rasyoncusu ineklerin enerji ağırlıklı beslendiğini proteinin yetmediğini söyledi soya kullanmamızı tavsiye etti ancak soya çok pahalı onun yerine atk ya da ptk iş görür mü hangisi daha fiyat performans olarak iyi olur?
İnekler günde 2 kg mısır ezmesi 8-10 kg 21 protein süt yemi mısır slajı ve kuru reygrass yiyiyor. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
inek başına günlük ne kadar mısır silajı, ne kadar kururegras otu veriliyor...
ineklere saman veriliyor mu...
ineklerin süt verimi de az mı
ineklerde ishal durumu var mı...
inekler, yemi iştahlı yiyor mu

ineklerde,' sub akud rumen asidozu' (SARA) denen durum, farkedilmeden üretim kaybına sebep olur. bu durum varsa, ineklerde az yem tüketme, az süt verme, sütte, az süt yağı ile kendini gösterir

inek başına günlük ne kadar mısır silajı, ne kadar kururegras otu veriliyor...
ineklere saman veriliyor mu...
ineklerin süt verimi de az mı
ineklerde ishal durumu var mı...
inekler, yemi iştahlı yiyor mu

ineklerde,' sub akud rumen asidozu' (SARA) denen durum, farkedilmeden üretim kaybına sebep olur. bu durum varsa, ineklerde az yem tüketme, az süt verme, sütte, az süt yağı ile kendini gösterir
Kurudaki hayvanlar, yeni tohumlanmış düveler ve sağmallar aynı yerde aynı mısır slajı, elma küspesi, reygrass kuru otu ve buğday kuru otu yem karmada karıştırılıp veriliyor. Sağmallar ayrı olarak sağımhanede 21 protein 8-10 kg süt verimine göre süt yemi 2 kg mısır fleke yiyiyorlar. İştahların da bir sıkıntı yok ishal de değiller.

Kurudaki hayvanlar, yeni tohumlanmış düveler ve sağmallar aynı yerde aynı mısır slajı, elma küspesi, reygrass kuru otu ve buğday kuru otu yem karmada karıştırılıp veriliyor. Sağmallar ayrı olarak sağımhanede 21 protein 8-10 kg süt verimine göre süt yemi 2 kg mısır fleke yiyiyorlar. İştahların da bir sıkıntı yok ishal de değiller.
sağılan hayvanlar, 1 öğünde sağımhanede 4 k süt yemi +1 kg mısır yiyorsa, hayvanlar gizli asidoz olabilir...
yemcilerin yem uzmanına danışın...
her bir inek ne kadar silaj+kuru ot tüketiyor? önemli...

Neden hocam besi yeminin proteini az enerjisi yüksek değil mi bize yüksek protein lazımmış
Hayvanda tırnak yumuşaması olmaması gerekir , fazla proteinde ise etlik kümes besi yemi kullandığımızda iç organlarda yağlanma ve karaciğer sorunları olabiliyor.
Yemin azlığı veya çokluğu , dışkının yaş pasta kıvamında olmasıyla kontrol edilebilir.