Döner pulluk ayarları

Bizdeki pulluk üreticileri neden böyle videolar yapmazlar ki?
30 yıllık pulluk kullanıyorum. 4 lu 14 numara [emoji16]. Pulluk bağlantı yerleri yeni traktor için alçakta kalıyor. Dolayısı ile traktorde verimsizlik yapıyor. Yani pulluk uyumsuz olduğu için video daki yapılan hiç bir ayar yapılamıyor. Aslinda bayii traktöru satarken pulluk ayarinin nasıl yapılması gerektiğini detaylı olarak anlattı ve belirtilen şekilde ayar yapılamıyor ise pullugu değiştirmenizi tavsiye ediyorum dedi. 2 yıl oldu hala değiştirmedik kara düzen kullanmaya devam. Belki 2. El bir pulluk buluruz.

Buda Milli Eğitim Bakanlığının Orta Öğretim İçin hazırlamış olduğu Toprak İşleme Alet ve Makinelerinin Ayarları ve Kullanılması adlı kitap, içinde pulluk, diskli pulluk, dipkazan, çizel, kültüvatör, toprak frezesi, tırmık ve merdanenin ayar ve kullanılması hakkında bilgiler içeriyor.

Resimler ve ekler

• toprak_isleme_alet_mak_ayarlarivekullanilmasi.pdf
    3 MB · Görüntüleme: 23

8 li döner pulluk kullanılıyor, toprak yapısı sert olduğu ve tav az olduğu için pulluk adedi fazladır.
Çizi içini daha geniş açarak sürebilen 6 soklu model tercih edilmeliydi.
Yakın zamanda Aydın pulluk, NH T7070, 8 li dönerli sürümünde de aynı hata yapıldı.
Traktöre optimum yakıt yaktırabilmek için 5,5 km/h hız tercihi optimal çeki kuvveti oluşturur.
8 li pullukta bu toprak sertliğinde, Magnum 380 CVX model kullanılmalıydı.
Sürüm yapmak için uygun zamanlara fazla dikkat edilmiyor.
Deuthz 9340 TTV ile 10 soklu döner pulluk kullanıp yaş sürüme girmeye çalışılıyor.
Traktör diferansiyel arızası verip serviste yatıyor.
4 soklu pullukla iş yapılsaydı, arıza çıkmazdı.
Modelin çeki demiri gücü üzerinde aşırı yükleme yapılırsa arıza kaçınılmaz olacaktır.
Traktörlerin kullanım kitapçıklarında ideal sürüm hızları ve motor yük dengeleme devirleri ile ilgili bilgiler zaten mevcuttur.