Dönerli pulluk marka seçimi

Yılbaşı zamlarından önce epeyce araştırma yaptım
İhtiyaçlarıma uygun pulluk kombinasyonunu tespit ettim
4+1 140x140 profil şase, dönerli , kafa toplama valfli, pimkesen 18inç yaba kulaklı+anız gömen yapraklı, sürüm genişliği 12-14-16 inç civata ayarlı, 95cm tabak arası mesafe, 80 cm profil yükseklikli, balon tekerlekli(yol konumlu), son tabakta çizi açma silicisi
Kombinasyonumuz genel olarak belirlenmişti ancak detayların belirlenmesi konusunda turan pulluk çok güzel destek oldu.istediğimiz kombinasyonda pulluğu üretme konusunda tüm bayilerde sıkıntı yaşadık. Müşterinin ihtiyaçlarını karşılama konusunda bayiler ve üretici arasındaki farkı net olarak yaşadım.
Eğer bölgenizde pulluk üreticisi varsa pulluk almadan önce uğramanızı tavsiye ederim

Profil gövde pulluklarda ufak tefek işçilik kalitesi haricinde öne çıkan bir marka olduğunu düşünmüyorum
Alplerde de turanda da doğanlarda da şahinoğullarında da aktaşlarda da hepsinde sistem aynı, tüm pulluklar profil gövde üzerine oturtulan soklardan oluşuyor
Hepsinin tabak kıvrım açısı aynı, tabak tipi aynı, tabak boyu aynı.özel siparişleri hariç tutuyorum ama bayilerde satılan standart pullukların hepsinde aynı sistem aynı tabak.
İlla ünlü diye diretilmesini anlamıyorum, yıllardır yaylı ünlü kullanıyoruz, diğer markaların yaylısından farkını göremedim.
Pulluğu Aralık'ta sipariş ettik Şubat'ta teslim olacak, teslim olunca kullanıcı deneyimlerimi ekleyeceğim.

Resimler ve ekler

• IMG_20221228_103318.jpg
    IMG_20221228_103318.jpg
    230.5 KB · Görüntüleme: 175
4+1 şase seçme amacımız bu konudaki tereddütümüzdü
5li dönersiz pulluğumuz 150-175-200cm iş genişlikli idi, 175cm iş genişlikliğinde 30 cm derinlikte kullanıyorduk, rahat çekiyordu.
Şimdiki pulluk da aynı iş genişliğine sahip, sürüm derinliği yine 30 cm olur
Güç gereksinimi olarak fark oluşacağını sanmıyorum ama kullanmadan bilemeyiz
Diğer pullukla bunun arasındaki en bariz fark şase mesafesi, eski pulluk 75 ara idi bu 95 ara
Askı konumunda traktörün önünü tartma ve sürüm esnasında traktörün önünü çelme konularında traktörümüzün yetersiz kalma ihtimali var
Deneyerek göreceğiz

4+1 şase seçme amacımız bu konudaki tereddütümüzdü
5li dönersiz pulluğumuz 150-175-200cm iş genişlikli idi, 175cm iş genişlikliğinde 30 cm derinlikte kullanıyorduk, rahat çekiyordu.
Şimdiki pulluk da aynı iş genişliğine sahip, sürüm derinliği yine 30 cm olur
Güç gereksinimi olarak fark oluşacağını sanmıyorum ama kullanmadan bilemeyiz
Diğer pullukla bunun arasındaki en bariz fark şase mesafesi, eski pulluk 75 ara idi bu 95 ara
Askı konumunda traktörün önünü tartma ve sürüm esnasında traktörün önünü çelme konularında traktörümüzün yetersiz kalma ihtimali var
Deneyerek göreceğiz.
MF 6714S , traktör genel ağırlığı önde karın altı ağırlıkla beraber 8200 kg.
Resimdeki pulluğun bıçaklarında uç bulunmuyor, pulluğun dalmasını etkiler.
Bıçakların ağzının keskinletilmesi gerekir.
Pulluk olarak 3+1 şeklinde yavru pulluklu ve kenarlarında kesici olan pulluk iyi olur.
Pulluk tekeri lastik izinin ortasına basarsa biraz daha az zıplama olabilir.
Pullukta deve boynunu temizlemeyi hiç sevmeyiz, ayrıca yan tarafına da toprak sarıyor.
Yanda kesici bıçak olsa toprak sarmazdı.
Sap kaydıran bulunması temizlik için biraz rahatlık olur ama işçilik kalitesi olarak yavru pulluk bulunması daha iyi gibi sanki.
MF 6714S ve 7614S modelde ağır kuru tav durumunda sinme hareketleri görülebilir.
Arka lastiklerin izinin içini kaldıracak 120 cm iş genişliğinde pulluk tercih edilebilir.
Çeki demiri kuvveti 4 ton civarları ve motor yükü tercihleri %60 dolaylarında olduğundan traktöre çektiği kadar yüklenmek doğru olmaz.
Traktörden çekiş olarak MF 6480 motor tepkilerini beklememek gerekiyor veya 5455 gibi motor tepkileri olamaz.
Çok esnek çalışan ve kuru tarlada iyi tutunan özellikleri var.

4WD 8075 Tümosan traktörüm için dönerli pulluk almayı düşünüyorum. Mevcutta alpler 4lü 12 li klasik tip pullukta mısır ve buğday yeri sürümünde kuru da olsa çekişte sorun yaşamıyorum. 4'lü 12'li dönerli alsam çekişte bir değişiklik yaşanır mı ? Bir de mısır anızını toplama yapmadan gömmek adına kaç cm aralı pulluk tercih etmeliyim sizce

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
4WD 8075 Tümosan traktörüm için dönerli pulluk almayı düşünüyorum. Mevcutta alpler 4lü 12 li klasik tip pullukta mısır ve buğday yeri sürümünde kuru da olsa çekişte sorun yaşamıyorum. 4'lü 12'li dönerli alsam çekişte bir değişiklik yaşanır mı ? Bir de mısır anızını toplama yapmadan gömmek adına kaç cm aralı pulluk tercih etmeliyim sizce

İkinci kısıma cevap vereyim.Mısır anızını toplamadan ya da parçalamadan sürüm neredeyse imkansız.Arkadaşın sap parçalama makinası arıza yaptığından bu yıl doğrudan süreyim dedim olmadı sürekli topladı,sinir etti.Bekledim arıza yapılınca sürdüm.Ben 85 aralı dönerliyi mısır anızı için özellikle almıştım ama sap parçalanmayınca o da işe yaramadı.En az 85 cm aralı alın. Daha dar aralısı parçalanmış sapta bile tıkanma yapabilir.

İkinci kısıma cevap vereyim.Mısır anızını toplamadan ya da parçalamadan sürüm neredeyse imkansız.Arkadaşın sap parçalama makinası arıza yaptığından bu yıl doğrudan süreyim dedim olmadı sürekli topladı,sinir etti.Bekledim arıza yapılınca sürdüm.Ben 85 aralı dönerliyi mısır anızı için özellikle almıştım ama sap parçalanmayınca o da işe yaramadı.En az 85 cm aralı alın. Daha dar aralısı parçalanmış sapta bile tıkanma yapabilir.
bilgi için teşekkür ederim

MF 6714S , traktör genel ağırlığı önde karın altı ağırlıkla beraber 8200 kg.
Resimdeki pulluğun bıçaklarında uç bulunmuyor, pulluğun dalmasını etkiler.
Bıçakların ağzının keskinletilmesi gerekir.
Pulluk olarak 3+1 şeklinde yavru pulluklu ve kenarlarında kesici olan pulluk iyi olur.
Pulluk tekeri lastik izinin ortasına basarsa biraz daha az zıplama olabilir.
Pullukta deve boynunu temizlemeyi hiç sevmeyiz, ayrıca yan tarafına da toprak sarıyor.
Yanda kesici bıçak olsa toprak sarmazdı.
Sap kaydıran bulunması temizlik için biraz rahatlık olur ama işçilik kalitesi olarak yavru pulluk bulunması daha iyi gibi sanki.
MF 6714S ve 7614S modelde ağır kuru tav durumunda sinme hareketleri görülebilir.
Arka lastiklerin izinin içini kaldıracak 120 cm iş genişliğinde pulluk tercih edilebilir.
Çeki demiri kuvveti 4 ton civarları ve motor yükü tercihleri %60 dolaylarında olduğundan traktöre çektiği kadar yüklenmek doğru olmaz.
Traktörden çekiş olarak MF 6480 motor tepkilerini beklememek gerekiyor veya 5455 gibi motor tepkileri olamaz.
Çok esnek çalışan ve kuru tarlada iyi tutunan özellikleri var.
Hocam burun bıçağı opsiyonu var, pullukla beraber bir takım burun bıçağı hediye edilir.mecbur kalmazsam burun bıçağı kullanmayı düşünmüyorum, pulluk batmazsa takarım.
Bıçaklar ters düz edilebiliyor, bıçağın burnu bitince ters düz ederek kullanılır.
Yavru kulakçık hem traktörü tutar hem de mısır anızında tıkanır diye bu opsiyonu eklemedik, kesici diskin tüm tabaklarda değil en son tabakta olması bence yeterli.kesici disk veya son tabakta duvar sıyırıcı aparat tercihimize bırakıldı.duvar sıyırıcıyı seçtik, gerekirse diski sonradan ekleyebilirim.
Sinme ihtimaline karşı 4+1 şase seçerek ve 175-225 iş genişlikli yerine 150-175-200 cm iş genişlikli seçerek önlem almaya çalıştık.benim bildiğim 6714 s bu pulluğu 200 cm iş genişliğinde çalıştıracaktır ama yine de önlem önlemdir
6714s'te sürüm vitesi olan 2c-2d-2e-2f (ek güç üretimini çalıştıran hız aralığı bu viteslerde bulunuyor) viteslerde 4800-3800kg arası çekidemiri gücü olduğunu biliyorum ama pratikte bu ne demek bunu tam anlayamıyorum.

• Beğen

Tümosan 8075 4WD traktörde mısır yeri bozma sürümlerinde 4 11" Alpler pulluk kullanıyoruz.
4 12" dönerli pullukta traktör dönüm başlarında kafa silkeleterek pulluğu çekmek durumunda kalır.
Erkunt 110 Lüx , Powerboost , 4 12" dönerli pulluğu çekebiliyor.
Buğday yeri hazırlamak için tarlaya iki kat diskaro çekildikten sonra 5 10", 22 cm aralı pullukla 20 cm derinlikte inceden bir sürüm yapabiliriz. Tümosan 8085 traktörde 5 10" pulluğu çeker.
Hocam burun bıçağı opsiyonu var, pullukla beraber bir takım burun bıçağı hediye edilir.mecbur kalmazsam burun bıçağı kullanmayı düşünmüyorum, pulluk batmazsa takarım.
Bıçaklar ters düz edilebiliyor, bıçağın burnu bitince ters düz ederek kullanılır.
Yavru kulakçık hem traktörü tutar hem de mısır anızında tıkanır diye bu opsiyonu eklemedik, kesici diskin tüm tabaklarda değil en son tabakta olması bence yeterli.kesici disk veya son tabakta duvar sıyırıcı aparat tercihimize bırakıldı.duvar sıyırıcıyı seçtik, gerekirse diski sonradan ekleyebilirim.
Sinme ihtimaline karşı 4+1 şase seçerek ve 175-225 iş genişlikli yerine 150-175-200 cm iş genişlikli seçerek önlem almaya çalıştık.benim bildiğim 6714 s bu pulluğu 200 cm iş genişliğinde çalıştıracaktır ama yine de önlem önlemdir
6714s'te sürüm vitesi olan 2c-2d-2e-2f (ek güç üretimini çalıştıran hız aralığı bu viteslerde bulunuyor) viteslerde 4800-3800kg arası çeki demiri gücü olduğunu biliyorum ama pratikte bu ne demek bunu tam anlayamıyorum.
120 cm iş genişliğinde 4 soklu 12" pulluk traktöre bağlandığında pulluk krankına dinamometre bağlanır.
Kol başlarında 1200-1800 kg.f gibi değerler okunur.
Ağır arazi şartlarında bu değerler daha da yüksek olur, özellikle traktör patinaj durumunda iken maksimum çeki kuvvetleri okunur.
Pulluk başına 300-800 kg.f gibi değerler farklı toprak yapılarında görülebilir.
MF 7618 arkasına 6 soklu 16" pulluğu bağladığımızda , kuru sert tarlada , 6*800 : 4800 kg , pulluk krank keser.
Met başı şeklinde kaynak ağzı açılarak, parçanın etrafı dönerek kaynaklanır.
Motorlar gayet esnek çalışmalı olduğu içinde çeki demiri kuvvetleri ekipmanı kopartabilecek şekilde oluyor.
Traktörü sıkıştırınca 4 teker yere oturacak gibi çeki kuvveti oluşturuyorlar ama yakıt artar.
Sürüş şekli rektefelik gibi çalışan motor bir düşük vitesle fazla sıkıştırmadan yürüyecek tarzda olması gerekiyor.
MF 6714 yumuşak toprak yapısı için belki yeter motor gücü yönetimi sunabilse de ağır toprak yapısında 13 lü çizel ile batmaya başladığında motor siniyor.
Pulluğun oluşturacağı çeki kuvvetleri ve traktörün oluşturabileceği çeki kuvveti ve yeter motor gücü yönetimi yapmak için MF 7720 model seçtiğiniz 5 soklu dönerli pullukta uygun görüyoruz.

Toprak işçiliğinde mazot sarfiyatını zaman sarfiyatına göre daha çok önemseriz
saatler içerisinde halledilmezse zarar etmemize sebep olacak işçiliklere nadiren denk geliriz, tırıs tırıs işçiliğimiz olmaz
Pulluk sürümünde idealimizdeki hız 7km'dir
Ekipman seçimlerinde teorik bilgi kadar kullanıcı deneyimlerine de bakarak, teorik ve pratiğin bir ortalamasını bulmaya çalışıyoruz
Bölgemizde ortalama olarak pullukta 1 beygire 1,5cm iş genişliği kullanılıyor
İşletme ve satınalma maliyetlerinden dolayı 6 silindirli makineleri değerlendirme dışı tutarız
Pulluğumuz gelince tarla denemesi yapacağım.
Kaç cm derinlikte kaç litre mazotla kaç saatte kaç dekar yer sürecek, o zaman netleşecektir

Son düzenleme:
Tümosan 8075 4WD traktörde mısır yeri bozma sürümlerinde 4 11" Alpler pulluk kullanıyoruz.
4 12" dönerli pullukta traktör dönüm başlarında kafa silkeleterek pulluğu çekmek durumunda kalır.
Erkunt 110 Lüx , Powerboost , 4 12" dönerli pulluğu çekebiliyor.
Buğday yeri hazırlamak için tarlaya iki kat diskaro çekildikten sonra 5 10", 22 cm aralı pullukla 20 cm derinlikte inceden bir sürüm yapabiliriz. Tümosan 8085 traktörde 5 10" pulluğu çeker.

120 cm iş genişliğinde 4 soklu 12" pulluk traktöre bağlandığında pulluk krankına dinamometre bağlanır.
Kol başlarında 1200-1800 kg.f gibi değerler okunur.
Ağır arazi şartlarında bu değerler daha da yüksek olur, özellikle traktör patinaj durumunda iken maksimum çeki kuvvetleri okunur.
Pulluk başına 300-800 kg.f gibi değerler farklı toprak yapılarında görülebilir.
MF 7618 arkasına 6 soklu 16" pulluğu bağladığımızda , kuru sert tarlada , 6*800 : 4800 kg , pulluk krank keser.
Met başı şeklinde kaynak ağzı açılarak, parçanın etrafı dönerek kaynaklanır.
Motorlar gayet esnek çalışmalı olduğu içinde çeki demiri kuvvetleri ekipmanı kopartabilecek şekilde oluyor.
Traktörü sıkıştırınca 4 teker yere oturacak gibi çeki kuvveti oluşturuyorlar ama yakıt artar.
Sürüş şekli rektefelik gibi çalışan motor bir düşük vitesle fazla sıkıştırmadan yürüyecek tarzda olması gerekiyor.
MF 6714 yumuşak toprak yapısı için belki yeter motor gücü yönetimi sunabilse de ağır toprak yapısında 13 lü çizel ile batmaya başladığında motor siniyor.
Pulluğun oluşturacağı çeki kuvvetleri ve traktörün oluşturabileceği çeki kuvveti ve yeter motor gücü yönetimi yapmak için MF 7720 model seçtiğiniz 5 soklu dönerli pullukta uygun görüyoruz.

Hocam bende 5s 135 aldım.Bu yıl artık sürüm işini 5450 ile bitirdik.Seneye için dönerli almayı düşünüyorum.Aklımda 5 li 14 veya 4 lü 16-18 no var hangisi daha uygun olur karar veremedim.

Toprak işçiliğinde mazot sarfiyatını zaman sarfiyatına göre daha çok önemseriz
saatler içerisinde halledilmezse zarar etmemize sebep olacak işçiliklere nadiren denk geliriz, tırıs tırıs işçiliğimiz olmaz
Pulluk sürümünde idealimizdeki hız 7km'dir
Ekipman seçimlerinde teorik bilgi kadar kullanıcı deneyimlerine de bakarak, teorik ve pratiğin bir ortalamasını bulmaya çalışıyoruz
Bölgemizde ortalama olarak pullukta 1 beygire 1,5cm iş genişliği kullanılıyor
İşletme ve satınalma maliyetlerinden dolayı 6 silindirli makineleri değerlendirme dışı tutarız
Pulluğumuz gelince tarla denemesi yapacağım.
Kaç cm derinlikte kaç litre mazotla kaç saatte kaç dekar yer sürecek, o zaman netleşecektir
Geçmiş yıllarda bu traktöre yazılım yaparak kullanan olmuştu.
7 km/h değerlerini yazılımlı olarak 5 14" pullukla ancak yakalıyordu.
Traktör ağırlığı 8 tonsa 6716S model seçmek gerektiği anlaşıldı.

• Beğen
Arkadaşım sen ne paylaşıp duruyorsun bu platformda herkes çiftçilik ve tarım ile ilgili bilgi paylaşımı yapıyor sen her konuda saçma sapan bişeyler paylaşıyosun.
Koyun var ya hani dijital kod diye pazarlaması yapılıyor.Herhalde koyunların kulağına takıyorlar dijital kodu.Onun bitli olanına bitli koyun deniyor. Bitli ya da bitsiz koyunlara süt verecek diye para yatıranlara ne deniyor onu bilmiyorum.Bu koyunların celepleri oluyor.Koyun alım satımı yapınca celep para kazanıyor.Bazı celepler koyunları kendi ahırlarına kapatıyorlarmış senin haberin olmuyormuş.

Koyun var ya hani dijital kod diye pazarlaması yapılıyor.Herhalde koyunların kulağına takıyorlar dijital kodu.Onun bitli olanına bitli koyun deniyor. Bitli ya da bitsiz koyunlara süt verecek diye para yatıranlara ne deniyor onu bilmiyorum.Bu koyunların celepleri oluyor.Koyun alım satımı yapınca celep para kazanıyor.Bazı celepler koyunları kendi ahırlarına kapatıyorlarmış senin haberin olmuyormuş.
Abi ben niye birşey anlamadım 🤔